Mesterbygg Sarpsborg AS
Score · regnskapsår 2025
22av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 7 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 1 635 av 1 763 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 18 122 av 20 339 · Bygg og anlegg
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 23 og soliditet 4 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Mesterbygg Sarpsborg AS ligger 28 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 1 762 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 0,9 % (median 4,5 %) og egenkapitalandel 4,3 % (median 30,5 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 166 MNOK | 91 MNOK |
| Driftsmargin | 0,9 % | 4,5 % |
| Resultatmargin | 0,2 % | 4,5 % |
| Totalrentabilitet | 3,0 % | 11,4 % |
| Egenkapitalandel | 4,3 % | 30,5 % |
| Gjeldsgrad | 22,18 | 2,23 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,05 | 1,38 |
| Omsetningsvekst | 5,8 % | 6,8 % |
| Omsetning per ansatt | 2,71 MNOK | 2,53 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 22 gjør Mesterbygg Sarpsborg AS det bedre enn 7 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 763 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Mesterbygg Sarpsborg AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Mesterbygg Sarpsborg AS har score 22 for 2025, rang 18 122 av 20 339 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 48 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 5,8 % mot median 6,8 %.
Svakest: Soliditet: persentil 4 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 4,3 % mot median 30,5 %. Likviditet: persentil 16 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,05 mot median 1,38.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital. Tallgrunnlag: egenkapitalandel 4,3 % (median 30,5 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin 0,9 % (median 4,5 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak likviditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Mesterbygg Sarpsborg AS hadde en driftsmargin på 0,9 % og en egenkapitalandel på 4,3 % i 2025, og er nr. 18 122 av 20 339 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 6,9 % til 0,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 MNOK og 14 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 3 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 14 MNOK |
| P/B | 1,0 | 2 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 4,3 % (median 30,5 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 0,9 % (median 4,5 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,6 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 23 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 4 | vekt 25 % |
| Likviditet | 16 | vekt 15 % |
| Vekst | 48 | vekt 15 % |
| Konsistens | 33 | vekt 15 % |
Varighet: 30 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Mesterbygg Sarpsborg AS?
Driftsmarginen var 0,9 % i 2025, mot en median på 4,5 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 3,0 %.
Hvor solid er Mesterbygg Sarpsborg AS?
Egenkapitalandelen var 4,3 % i 2025 (median 30,5 %). Gjeldsgraden var 22,18 (median 2,23).
Hvordan er likviditeten i Mesterbygg Sarpsborg AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,05 i 2025 (median 1,38).
Hvordan står Mesterbygg Sarpsborg AS i Bygg og anlegg?
Mesterbygg Sarpsborg AS er nr. 18 122 av 20 339 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 1 635 av 1 763. Omsetningen endret seg 5,8 % fra året før.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 2
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
- Rammeavtaler
- 2
- Holdt utenfor summen: verdien er en ramme, ikke faktisk kjøp.
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 9. februar 2026 | MOSS KOMMUNALE EIENDOMSSELSKAP KF | Rammeavtale tømrer- og snekkertjenester | 180,0 MNOK (rammeavtale) |
| 30. januar 2026 | Sarpsborg kommune | Rammeavtale skadesanering - akutt innsats og skadehåndtering | 15,0 MNOK (rammeavtale) |
| 11. februar 2022 | MK Eiendom KF | Rammeavtale håndverkertjenester om leveranse av tømrer- og snekkerarbeider | 85,0 MNOK |
| 22. desember 2020 | Viken fylkeskommune | Generalentreprenør og totalentreprenør for bygningsmessige og tekniske arbeider - region 3 | 8,0 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 987195401
- Org.form
- AS
- Sektor
- Bygg og anlegg (41.000)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 61 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 5. august 2004 22 år i drift
- Aksjekapital
- 0,09 MNOK
- Forretningsadresse
- Hasle trafo 35, 1734 HAFSLUNDSØY (SARPSBORG)
- Kommune
- Sarpsborg rang 10 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.mesterbygg.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 29. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 20 | 46 | 22 | |
| Rang | 15 879 | 11 297 | 18 122 | |
| Driftsmargin | 1,0 % | 6,9 % | 0,9 % | |
| Totalrentabilitet | 3,0 % | 23,6 % | 3,0 % | |
| Egenkapitalandel | 13,0 % | 9,3 % | 4,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,15 | 1,14 | 1,05 | |
| Omsetningsvekst | – | 66,7 % | 5,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 93,9 MNOK | 156,4 MNOK | 165,6 MNOK |
| Driftsresultat | 1,0 MNOK | 10,8 MNOK | 1,5 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,6 MNOK | 10,3 MNOK | 0,3 MNOK |
| Årsresultat | 0,4 MNOK | 8,0 MNOK | 0,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,4 MNOK | 0,6 MNOK | 1,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 33,1 MNOK | 45,9 MNOK | 49,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 32,8 MNOK | 45,7 MNOK | 49,6 MNOK |
| Egenkapital | 4,3 MNOK | 4,2 MNOK | 2,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 4,2 MNOK | 2,6 MNOK | −6,2 MNOK |
| Sum gjeld | 28,8 MNOK | 41,6 MNOK | 47,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 28,5 MNOK | 40,0 MNOK | 47,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 29. oktober 2026, regnskaps-id 7206802.
Videre
Lignende selskaper
- Hywer AS indeks 22, nr. 18 115 · sammenlign
- Sortland Entreprenør AS indeks 22, nr. 18 128 · sammenlign
- Hgt AS indeks 22, nr. 18 139 · sammenlign
- Fokus Bygg AS indeks 22, nr. 18 143 · sammenlign
- Beerenberg Industri AS indeks 22, nr. 18 150 · sammenlign