Risdal Energi AS
Score · regnskapsår 2023
63av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 78 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 34 av 153 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 205 av 840 · Kraft og energi
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 90 og soliditet 15 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Risdal Energi AS ligger 12 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023.
Medianscore 51 blant 153 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023: driftsmargin 68,1 % (median 20,9 %) og egenkapitalandel 16,3 % (median 36,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 40 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 68,1 % | 20,9 % |
| Resultatmargin | 46,8 % | 27,5 % |
| Totalrentabilitet | 26,9 % | 7,1 % |
| Egenkapitalandel | 16,3 % | 36,7 % |
| Gjeldsgrad | 5,14 | 1,55 |
| Likviditetsgrad 1 | 7,39 | 1,40 |
| Omsetningsvekst | – | – |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 63 gjør Risdal Energi AS det bedre enn 78 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (153 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Risdal Energi AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hva tallene sier
Risdal Energi AS hadde en driftsmargin på 68,1 % og en egenkapitalandel på 16,3 % i 2023, og er nr. 205 av 840 rangerte selskaper i Kraft og energi.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 17 MNOK og 183 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 145 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 183 MNOK |
| P/B | 1,0 | 17 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 11,2 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 3,3 %. Basert på de 5 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 90 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 15 | vekt 25 % |
| Likviditet | 95 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 58 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Risdal Energi AS?
Driftsmarginen var 68,1 % i 2023, mot en median på 20,9 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 26,9 %.
Hvor solid er Risdal Energi AS?
Egenkapitalandelen var 16,3 % i 2023 (median 36,7 %). Gjeldsgraden var 5,14 (median 1,55).
Hvordan er likviditeten i Risdal Energi AS?
Likviditetsgrad 1 var 7,39 i 2023 (median 1,40).
Hvordan står Risdal Energi AS i Kraft og energi?
Risdal Energi AS er nr. 205 av 840 rangerte selskaper i Kraft og energi for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 34 av 153.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 987398639
- Org.form
- AS
- Sektor
- Kraft og energi (35.121)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 9. oktober 2004 22 år i drift
- Aksjekapital
- 3,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Rigetjønnveien 14, 4626 KRISTIANSAND S
- Kommune
- Kristiansand rang 2–6 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 549300LWWQ8QPMUBH324 ikke fornyet (utløpt)
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen kjent eier
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 3 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 89,9 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 90 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: SV Vesivoima Oy/Sv Vattenkraft AB
- SV Vesivoima Oy/Sv Vattenkraft AB (Finland) · 89,9 %
- Risdal Holding AS · 5,1 %
- T. Risdal Holding AS · 5,1 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (3 nye og 3 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet. Utenlandske eiere har fått over halvparten.
Nye eiere (selskaper): Risdal Holding AS, SV Vesivoima Oy/Sv Vattenkraft AB, T. Risdal Holding AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 29. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 63 | 57 | 65 | |
| Rang | 205 | 294 | 165 | |
| Driftsmargin | 68,1 % | 50,9 % | 56,4 % | |
| Totalrentabilitet | 26,9 % | 7,2 % | 8,6 % | |
| Egenkapitalandel | 16,3 % | 40,5 % | 38,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 7,39 | 2,70 | 2,87 | |
| Omsetningsvekst | – | −42,0 % | 11,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 39,8 MNOK | 23,1 MNOK | 25,6 MNOK |
| Driftsresultat | 27,1 MNOK | 11,7 MNOK | 14,5 MNOK |
| Resultat før skatt | 18,6 MNOK | 3,2 MNOK | 11,0 MNOK |
| Skattekostnad | 4,1 MNOK | −5,1 MNOK | 2,4 MNOK |
| Årsresultat | 14,5 MNOK | 8,3 MNOK | 8,6 MNOK |
| Finanskostnader | 9,9 MNOK | 10,6 MNOK | 5,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 106,0 MNOK | 193,0 MNOK | 186,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 49,4 MNOK | 16,6 MNOK | 14,0 MNOK |
| Egenkapital | 17,3 MNOK | 78,1 MNOK | 71,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 14,1 MNOK | 8,3 MNOK | 8,6 MNOK |
| Sum gjeld | 88,7 MNOK | 114,9 MNOK | 115,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 6,7 MNOK | 6,1 MNOK | 4,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 29. oktober 2026, regnskaps-id 4733047.
Videre
Lignende selskaper
- Vakinn AS indeks 64, nr. 191 · sammenlign
- Innvik Kraftverk AS indeks 64, nr. 196 · sammenlign
- Elsikkerhet Vest AS indeks 63, nr. 214 · sammenlign
- Ytre Vikna 1 AS indeks 62, nr. 223 · sammenlign
- Sør Aurdal Energi AS indeks 62, nr. 227 · sammenlign