Gurusoft AS
Score · regnskapsår 2024
56av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 64 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 254 av 704 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 142 av 3 151 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 60 og soliditet 53 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Gurusoft AS ligger 5 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 704 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 6,4 % (median 5,9 %) og egenkapitalandel 31,2 % (median 29,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 57 MNOK | 105 MNOK |
| Driftsmargin | 6,4 % | 5,9 % |
| Resultatmargin | 7,1 % | 6,7 % |
| Totalrentabilitet | 20,0 % | 11,6 % |
| Egenkapitalandel | 31,2 % | 29,2 % |
| Gjeldsgrad | 2,21 | 2,30 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,35 | 1,17 |
| Omsetningsvekst | 4,3 % | 7,1 % |
| Omsetning per ansatt | 1,18 MNOK | 2,86 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 56 gjør Gurusoft AS det bedre enn 64 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (704 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Gurusoft AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Gurusoft AS hadde en driftsmargin på 6,4 % og en egenkapitalandel på 31,2 % i 2024, og er nr. 1 142 av 3 151 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2023 til 2024: driftsmarginen falt fra 12,4 % til 6,4 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 8 MNOK og 43 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | 38 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 43 MNOK |
| P/B | 2,6 | 8 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,2 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 60 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 53 | vekt 25 % |
| Likviditet | 64 | vekt 15 % |
| Vekst | 41 | vekt 15 % |
| Konsistens | 62 | vekt 15 % |
Varighet: 62 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Gurusoft AS?
Driftsmarginen var 6,4 % i 2024, mot en median på 5,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 20,0 %.
Hvor solid er Gurusoft AS?
Egenkapitalandelen var 31,2 % i 2024 (median 29,2 %). Gjeldsgraden var 2,21 (median 2,30).
Hvordan er likviditeten i Gurusoft AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,35 i 2024 (median 1,17).
Hvordan står Gurusoft AS i Informasjon og kommunikasjon?
Gurusoft AS er nr. 1 142 av 3 151 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 254 av 704. Omsetningen endret seg 4,3 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 991543732
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.100)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 48 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 19. juli 2007 19 år i drift
- Aksjekapital
- 0,90 MNOK
- Forretningsadresse
- Østre Kullerød 5, 3241 SANDEFJORD
- Kommune
- Sandefjord rang 2–7 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.gurusoft.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 6
- Største eier
- 25,1 % · tre største 63,1 %
- Fordeling
- selskaper 76 % · privatpersoner 24 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 71 %
- Sandborgen AS · 25,1 %
- Krossnic AS · 25,1 %
- Jenkro Invest AS · 12,9 %
- Guru-Kalas AS · 12,9 %
- 2 privatpersoner · 24,0 %
Endring 2007–2025:
73 % av aksjene skiftet eier (4 nye og 5 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Guru-Kalas AS, Jenkro Invest AS, Sandborgen AS
Utgått (selskaper): Jbiz AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 68 | 56 | 54 | |
| Rang | 618 | 1 142 | 1 256 | |
| Driftsmargin | 12,4 % | 6,4 % | 6,4 % | |
| Totalrentabilitet | 34,6 % | 20,0 % | – | |
| Egenkapitalandel | 30,9 % | 31,2 % | 28,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,39 | 1,35 | 1,28 | |
| Omsetningsvekst | – | 4,3 % | 12,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 54,2 MNOK | 56,6 MNOK | 63,4 MNOK |
| Driftsresultat | 6,7 MNOK | 3,6 MNOK | 4,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 7,0 MNOK | 4,0 MNOK | – |
| Skattekostnad | 1,3 MNOK | 0,9 MNOK | – |
| Årsresultat | 5,7 MNOK | 3,1 MNOK | 3,8 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | – |
| Sum eiendeler | 20,2 MNOK | 20,2 MNOK | 20,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 19,3 MNOK | 18,7 MNOK | 18,8 MNOK |
| Egenkapital | 6,2 MNOK | 6,3 MNOK | 5,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 5,3 MNOK | 5,4 MNOK | 5,0 MNOK |
| Sum gjeld | 13,9 MNOK | 13,9 MNOK | 14,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 13,9 MNOK | 13,9 MNOK | 14,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 5759193.
Videre
Lignende selskaper
- Giant Leap Technologies AS indeks 56, nr. 1 134 · sammenlign
- Fink AS indeks 56, nr. 1 138 · sammenlign
- Novanet AS indeks 56, nr. 1 140 · sammenlign
- Aucotec Norway AS indeks 56, nr. 1 149 · sammenlign
- Front Systems AS indeks 56, nr. 1 152 · sammenlign