Sonar AS
Score · regnskapsår 2024
45av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 39 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 317 av 520 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 822 av 3 037 · Forretningsmessig tjenesteyting
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 30 og soliditet 61 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Sonar AS ligger 5 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 50 blant 520 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 0,4 % (median 3,9 %) og egenkapitalandel 29,1 % (median 22,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 60 MNOK | 102 MNOK |
| Driftsmargin | 0,4 % | 3,9 % |
| Resultatmargin | 1,7 % | 3,6 % |
| Totalrentabilitet | 5,2 % | 9,7 % |
| Egenkapitalandel | 29,1 % | 22,0 % |
| Gjeldsgrad | 2,44 | 3,35 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,32 | 1,17 |
| Omsetningsvekst | −25,4 % | 9,2 % |
| Omsetning per ansatt | 0,62 MNOK | 1,96 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 45 gjør Sonar AS det bedre enn 39 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (520 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Sonar AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Sonar AS hadde en driftsmargin på 0,4 % og en egenkapitalandel på 29,1 % i 2024, og er nr. 1 822 av 3 037 rangerte selskaper i Forretningsmessig tjenesteyting.
Fra 2023 til 2024: omsetningen falt med 25 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 5 MNOK og 11 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,3 | 11 MNOK |
| EV/EBIT | 14,1 | 5 MNOK |
| P/B | 2,7 | 8 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,2 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 0,3 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 30 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 61 | vekt 25 % |
| Likviditet | 64 | vekt 15 % |
| Vekst | 4 | vekt 15 % |
| Konsistens | 73 | vekt 15 % |
Varighet: 47 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Sonar AS?
Driftsmarginen var 0,4 % i 2024, mot en median på 3,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 5,2 %.
Hvor solid er Sonar AS?
Egenkapitalandelen var 29,1 % i 2024 (median 22,0 %). Gjeldsgraden var 2,44 (median 3,35).
Hvordan er likviditeten i Sonar AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,32 i 2024 (median 1,17).
Hvordan står Sonar AS i Forretningsmessig tjenesteyting?
Sonar AS er nr. 1 822 av 3 037 rangerte selskaper i Forretningsmessig tjenesteyting for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 317 av 520. Omsetningen endret seg −25,4 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
8 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Sommereik AS. Personer vises ikke med navn.
Konsernregnskap. Sommereik AS for 2023: indeks 90 av 100, nr. 2 av 45 konsern. Se konsernregnskapet
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 992160004
- Org.form
- AS
- Sektor
- Forretningsmessig tjenesteyting (78.200)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 97 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 3. januar 2008 18 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Østensjøveien 18, 0661 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 2 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 90,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Sommereik AS (90 %)
Øverste eier: privatperson
- Sommereik AS · 90,0 %
- K.E Myrvold AS · 10,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Eier flertallet i: Sonar Vestfold AS (94 %), Sonar Stor-Oslo AS (88 %)
Har eierandeler i: Sonar Vestfold AS (94 %), Sonar Stor-Oslo AS (88 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 1. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 49 | 45 | 45 | |
| Rang | 1 445 | 1 822 | 1 896 | |
| Driftsmargin | 0,4 % | 0,4 % | 1,1 % | |
| Totalrentabilitet | 8,5 % | 5,2 % | 17,0 % | |
| Egenkapitalandel | 24,6 % | 29,1 % | 8,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,26 | 1,32 | 1,02 | |
| Omsetningsvekst | – | −25,4 % | 38,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 81,0 MNOK | 60,4 MNOK | 83,7 MNOK |
| Driftsresultat | 0,4 MNOK | 0,3 MNOK | 1,0 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,7 MNOK | 1,0 MNOK | 3,4 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | −0,3 MNOK |
| Årsresultat | 1,6 MNOK | 0,9 MNOK | 3,6 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 20,0 MNOK | 20,2 MNOK | 19,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 19,1 MNOK | 18,9 MNOK | 18,6 MNOK |
| Egenkapital | 4,9 MNOK | 5,9 MNOK | 1,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 4,8 MNOK | 5,8 MNOK | 1,6 MNOK |
| Sum gjeld | 15,1 MNOK | 14,3 MNOK | 18,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 15,1 MNOK | 14,3 MNOK | 18,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 1. november 2026, regnskaps-id 5665851.
Videre
Lignende selskaper
- Technogarden Human Resources AS indeks 45, nr. 1 815 · sammenlign
- Midt Norsk Stillas Bemanning AS indeks 45, nr. 1 819 · sammenlign
- Anleggsgartnermester Wikholm AS indeks 45, nr. 1 820 · sammenlign
- Østlandske Rengjøring AS indeks 45, nr. 1 825 · sammenlign
- Autofleks AS indeks 45, nr. 1 826 · sammenlign