Fosdalen AS
Score · regnskapsår 2025
47av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 45 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 37 av 66 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 249 av 2 178 · Forretningsmessig tjenesteyting
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 65 og soliditet 11 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Fosdalen AS ligger 2 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 66 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025: driftsmargin 3,9 % (median 3,5 %) og egenkapitalandel 4,9 % (median 20,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 674 MNOK | 904 MNOK |
| Driftsmargin | 3,9 % | 3,5 % |
| Resultatmargin | 4,0 % | 3,7 % |
| Totalrentabilitet | 15,6 % | 9,2 % |
| Egenkapitalandel | 4,9 % | 20,3 % |
| Gjeldsgrad | 19,60 | 3,93 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,99 | 1,09 |
| Omsetningsvekst | 40,6 % | 5,1 % |
| Omsetning per ansatt | 1,07 MNOK | 3,74 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 47 gjør Fosdalen AS det bedre enn 45 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (66 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Fosdalen AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Fosdalen AS har score 47 for 2025, rang 1 249 av 2 178 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 94 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 40,6 % mot median 5,1 %. Lønnsomhet: persentil 65 mot sammenlignbare, driftsmargin 3,9 % mot median 3,5 %.
Svakest: Soliditet: persentil 11 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 4,9 % mot median 20,3 %. Likviditet: persentil 25 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,99 mot median 1,09.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital. Tallgrunnlag: egenkapitalandel 4,9 % (median 20,3 %).
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,99 (median 1,09).
- Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har? Tallgrunnlag: omsetningsvekst 40,6 % (median 5,1 %); likviditetsgrad 1 0,99 (median 1,09).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Fosdalen AS hadde en driftsmargin på 3,9 % og en egenkapitalandel på 4,9 % i 2025, og er nr. 1 249 av 2 178 rangerte selskaper i Forretningsmessig tjenesteyting.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 41 % og driftsmarginen steg fra 1,5 % til 3,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 9 MNOK og 294 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 213 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 294 MNOK |
| P/B | 1,0 | 9 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 4,9 % (median 20,3 %).
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,99 (median 1,09).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 40,6 % (median 5,1 %); Likviditetsgrad 1 0,99 (median 1,09).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin −3,2 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 65 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 11 | vekt 25 % |
| Likviditet | 25 | vekt 15 % |
| Vekst | 94 | vekt 15 % |
| Konsistens | 43 | vekt 15 % |
Varighet: 35 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Fosdalen AS?
Driftsmarginen var 3,9 % i 2025, mot en median på 3,5 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 15,6 %.
Hvor solid er Fosdalen AS?
Egenkapitalandelen var 4,9 % i 2025 (median 20,3 %). Gjeldsgraden var 19,60 (median 3,93).
Hvordan er likviditeten i Fosdalen AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,99 i 2025 (median 1,09). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Fosdalen AS i Forretningsmessig tjenesteyting?
Fosdalen AS er nr. 1 249 av 2 178 rangerte selskaper i Forretningsmessig tjenesteyting for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 37 av 66. Omsetningen endret seg 40,6 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 993061832
- Org.form
- AS
- Sektor
- Forretningsmessig tjenesteyting (78.200)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 631 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 10. august 2008 18 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Kongens gate 12, 7715 STEINKJER
- Kommune
- Steinkjer rang 27 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.fosdalen.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 22 | 36 | 47 | |
| Rang | 1 807 | 1 622 | 1 249 | |
| Driftsmargin | 1,2 % | 1,5 % | 3,9 % | |
| Totalrentabilitet | 4,4 % | 6,5 % | 15,6 % | |
| Egenkapitalandel | 5,3 % | 4,4 % | 4,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,86 | 0,86 | 0,99 | |
| Omsetningsvekst | – | 55,0 % | 40,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 309,4 MNOK | 479,7 MNOK | 674,3 MNOK |
| Driftsresultat | 3,6 MNOK | 7,3 MNOK | 26,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 2,3 MNOK | 6,6 MNOK | 27,3 MNOK |
| Årsresultat | 1,8 MNOK | 5,4 MNOK | 21,3 MNOK |
| Finanskostnader | 2,6 MNOK | 2,1 MNOK | – |
| Sum eiendeler | 109,9 MNOK | 134,9 MNOK | 175,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 88,3 MNOK | 110,8 MNOK | 165,4 MNOK |
| Egenkapital | 5,8 MNOK | 5,9 MNOK | 8,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 3,9 MNOK | 4,0 MNOK | 6,6 MNOK |
| Sum gjeld | 104,1 MNOK | 129,0 MNOK | 167,1 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 103,2 MNOK | 129,0 MNOK | 167,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 7150557.
Videre
Lignende selskaper
- Nes Advantage AS indeks 48, nr. 1 175 · sammenlign
- European Cruise Service AS indeks 46, nr. 1 252 · sammenlign
- Manpower AS indeks 46, nr. 1 257 · sammenlign
- Securitas AS indeks 46, nr. 1 266 · sammenlign
- Polygon AS indeks 46, nr. 1 289 · sammenlign