Nextera AS
Score · regnskapsår 2025
40av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 31 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 1 363 av 1 989 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 799 av 3 921 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 1 og soliditet 88 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Nextera AS ligger 10 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 1 988 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −887,8 % (median 5,1 %) og egenkapitalandel 82,7 % (median 41,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −887,8 % | 5,1 % |
| Resultatmargin | −876,6 % | 4,9 % |
| Totalrentabilitet | −163,2 % | 10,2 % |
| Egenkapitalandel | 82,7 % | 41,7 % |
| Gjeldsgrad | 0,21 | 1,10 |
| Likviditetsgrad 1 | 4,76 | 1,68 |
| Omsetningsvekst | −70,6 % | 5,2 % |
| Omsetning per ansatt | 0,30 MNOK | 0,72 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 40 gjør Nextera AS det bedre enn 31 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 989 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Nextera AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Nextera AS har score 40 for 2025, rang 2 799 av 3 921 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 88 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 82,7 % mot median 41,7 %. Likviditet: persentil 86 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 4,76 mot median 1,68.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 1 mot sammenlignbare, driftsmargin −887,8 % mot median 5,1 %. Vekst: persentil 1 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −70,6 % mot median 5,2 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −876,6 % (median 4,9 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −887,8 % (median 5,1 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Nextera AS med 486,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 1,0 poeng. Selskapet gjorde det altså 485,9 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Nextera AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 0 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −400,8 % | 6,1 % | −80,5 prosentpoeng | +1,1 prosentpoeng | −81,6 prosentpoeng |
| 2025 | −887,8 % | 5,1 % | −486,9 prosentpoeng | −1,0 prosentpoeng | −485,9 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Nextera AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Nextera AS falt 486,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,3 % | −400,8 % | −887,8 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Nextera AS falt 486,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,3 % | −400,8 % | −887,8 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Nextera AS falt 486,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,3 % | −400,8 % | −887,8 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Nextera AS falt 486,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,3 % | −400,8 % | −887,8 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Nextera AS falt 486,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,3 % | −400,8 % | −887,8 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Nextera AS falt 486,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,3 % | −400,8 % | −887,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Nextera AS falt 486,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,3 % | −400,8 % | −887,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Nextera AS falt 486,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,3 % | −400,8 % | −887,8 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Nextera AS hadde en driftsmargin på −887,8 % og en egenkapitalandel på 82,7 % i 2025, og er nr. 2 799 av 3 921 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra −400,8 % til −887,8 % og omsetningen falt med 71 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 19 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 15,9 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,2 | 19 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −876,6 % (median 4,9 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −887,8 % (median 5,1 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,8 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- følg med Ekstrem margin: kontroller tallene
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 1 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 88 | vekt 25 % |
| Likviditet | 86 | vekt 15 % |
| Vekst | 1 | vekt 15 % |
| Konsistens | 27 | vekt 15 % |
Varighet: 42 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Nextera AS?
Driftsmarginen var −887,8 % i 2025, mot en median på 5,1 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −163,2 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Nextera AS?
Egenkapitalandelen var 82,7 % i 2025 (median 41,7 %). Gjeldsgraden var 0,21 (median 1,10).
Hvordan er likviditeten i Nextera AS?
Likviditetsgrad 1 var 4,76 i 2025 (median 1,68).
Hvordan står Nextera AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Nextera AS er nr. 2 799 av 3 921 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 1 363 av 1 989. Omsetningen endret seg −70,6 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 994486594
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (72.100)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 9 registrert 10. juni 2026
- Stiftet
- 12. august 2009 17 år i drift
- Aksjekapital
- 4,51 MNOK
- Forretningsadresse
- Gaustadalléen 21, 0349 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.nextera.no
- LEI
- 254900NHWZD8ZAC74X98 fornyes 11. mars 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen morselskap: eies av personer
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 60
- Største eier
- 19,2 % · tre største 45,4 %
- Fordeling
- selskaper 91 % · privatpersoner 9 % · utenlandske 23 %
- Eid fra samme kommune
- 51 %
- Eiere over 60 år
- 71 % av personeierne sine aksjer (medianalder 69 år)
- RADFORSK INVESTERINGSSTIFTELSE · 19,2 %
- Birk Venture AS · 15,0 %
- Sundt AS · 11,2 %
- Geveran Trading Company LTD (Kypros) · 7,8 %
- J.P. Morgan SE (Luxembourg) · 6,9 %
- UBS SWITZERLAND AG (Sveits) · 6,9 %
- RO Invest AS · 5,9 %
- Helene Sundt AS · 3,9 %
- Inven2 AS · 3,1 %
- Jandersen Kapital AS · 1,5 %
- 27 privatpersoner · 9,3 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 44 | 42 | 40 | |
| Rang | 2 203 | 2 611 | 2 799 | |
| Driftsmargin | −320,3 % | −400,8 % | −887,8 % | |
| Totalrentabilitet | −174,8 % | −150,8 % | −163,2 % | |
| Egenkapitalandel | 66,0 % | 80,1 % | 82,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,32 | 4,22 | 4,76 | |
| Omsetningsvekst | – | −28,4 % | −70,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 12,7 MNOK | 9,1 MNOK | 2,7 MNOK |
| Driftsresultat | −40,5 MNOK | −36,3 MNOK | −23,6 MNOK |
| Resultat før skatt | −39,5 MNOK | −35,9 MNOK | −23,3 MNOK |
| Skattekostnad | – | – | – |
| Årsresultat | −39,5 MNOK | −35,9 MNOK | −23,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,3 MNOK | 0,3 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 22,4 MNOK | 23,6 MNOK | 14,3 MNOK |
| Omløpsmidler | 17,7 MNOK | 19,8 MNOK | 11,8 MNOK |
| Egenkapital | 14,8 MNOK | 18,9 MNOK | 11,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum gjeld | 7,6 MNOK | 4,7 MNOK | 2,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 7,6 MNOK | 4,7 MNOK | 2,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 6808838.
Videre
Lignende selskaper
- Ll12 Holding AS indeks 40, nr. 2 797 · sammenlign
- Corticalis AS indeks 40, nr. 2 800 · sammenlign
- Friske Dyr Lørenskog AS indeks 40, nr. 2 801 · sammenlign
- Plaato Technologies AS indeks 40, nr. 2 802 · sammenlign
- Siv Ing Braathen-Sømme AS indeks 39, nr. 2 805 · sammenlign