Protomek AS
Score · regnskapsår 2025
51av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 50 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 789 av 1 565 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 086 av 4 248 · Industri
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 69 og soliditet 39 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Protomek AS ligger på medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 565 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 8,3 % (median 4,4 %) og egenkapitalandel 34,3 % (median 41,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 38 MNOK | 23 MNOK |
| Driftsmargin | 8,3 % | 4,4 % |
| Resultatmargin | 7,3 % | 4,1 % |
| Totalrentabilitet | 16,1 % | 9,4 % |
| Egenkapitalandel | 34,3 % | 41,2 % |
| Gjeldsgrad | 1,91 | 1,30 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,25 | 1,72 |
| Omsetningsvekst | 1,8 % | 5,3 % |
| Omsetning per ansatt | 1,88 MNOK | 1,63 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 51 gjør Protomek AS det bedre enn 50 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 565 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Protomek AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Protomek AS har score 51 for 2025, rang 2 086 av 4 248 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 69 mot sammenlignbare, driftsmargin 8,3 % mot median 4,4 %. Konsistens: persentil 69 mot sammenlignbare.
Svakest: Likviditet: persentil 27 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,25 mot median 1,72. Soliditet: persentil 39 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 34,3 % mot median 41,2 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak likviditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Protomek AS med 0,3 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,1 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,2 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Protomek AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 18 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 7,9 % | 4,3 % | −1,5 prosentpoeng | −0,2 prosentpoeng | −1,3 prosentpoeng |
| 2025 | 8,3 % | 4,4 % | +0,3 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Protomek AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Protomek AS økte 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,5 % | 7,9 % | 8,3 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Protomek AS økte 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,5 % | 7,9 % | 8,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Protomek AS økte 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,5 % | 7,9 % | 8,3 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Protomek AS økte 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,5 % | 7,9 % | 8,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Protomek AS økte 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,5 % | 7,9 % | 8,3 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Protomek AS hadde en driftsmargin på 8,3 % og en egenkapitalandel på 34,3 % i 2025, og er nr. 2 086 av 4 248 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 27,8 % til 34,3 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 10 MNOK og 27 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 22 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 27 MNOK |
| P/B | 3,0 | 10 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,9 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,4 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 69 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 39 | vekt 25 % |
| Likviditet | 27 | vekt 15 % |
| Vekst | 41 | vekt 15 % |
| Konsistens | 69 | vekt 15 % |
Varighet: 46 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Protomek AS?
Driftsmarginen var 8,3 % i 2025, mot en median på 4,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 16,1 %.
Hvor solid er Protomek AS?
Egenkapitalandelen var 34,3 % i 2025 (median 41,2 %). Gjeldsgraden var 1,91 (median 1,30).
Hvordan er likviditeten i Protomek AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,25 i 2025 (median 1,72).
Hvordan står Protomek AS i Industri?
Protomek AS er nr. 2 086 av 4 248 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 789 av 1 565. Omsetningen endret seg 1,8 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
8 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Progar AS.
Progar AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 994796658
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Industri (28.990)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 20 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 19. november 2009 16 år i drift
- Aksjekapital
- 2,50 MNOK
- Forretningsadresse
- Kildalsvingen 6, 2830 RAUFOSS (VESTRE TOTEN)
- Kommune
- Vestre Toten rang 28–38 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.protomek.com
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 2 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 90,4 %
- Fordeling
- selskaper 90 % · privatpersoner 10 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Progar AS (90 %)
Øverste eier: Progar AS
- Progar AS · 90,4 %
- 1 privatpersoner · 9,6 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Har eierandeler i: Total Defence Group AS (1 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 39 | 48 | 51 | |
| Rang | 2 756 | 2 366 | 2 086 | |
| Driftsmargin | 9,5 % | 7,9 % | 8,3 % | |
| Totalrentabilitet | 17,2 % | 14,9 % | 16,1 % | |
| Egenkapitalandel | 24,5 % | 27,8 % | 34,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,09 | 1,21 | 1,25 | |
| Omsetningsvekst | – | 8,8 % | 1,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 33,9 MNOK | 36,9 MNOK | 37,6 MNOK |
| Driftsresultat | 3,2 MNOK | 2,9 MNOK | 3,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 2,6 MNOK | 2,4 MNOK | 2,8 MNOK |
| Skattekostnad | 0,6 MNOK | 0,5 MNOK | 0,6 MNOK |
| Årsresultat | 2,0 MNOK | 1,9 MNOK | 2,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,6 MNOK | 0,5 MNOK | 0,4 MNOK |
| Sum eiendeler | 18,8 MNOK | 19,7 MNOK | 19,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 8,1 MNOK | 10,2 MNOK | 9,9 MNOK |
| Egenkapital | 4,6 MNOK | 5,5 MNOK | 6,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,1 MNOK | 2,0 MNOK | 3,2 MNOK |
| Sum gjeld | 14,2 MNOK | 14,2 MNOK | 12,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 7,4 MNOK | 8,4 MNOK | 7,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6834760.
Videre
Lignende selskaper
- Glassmester Thoresen AS indeks 51, nr. 2 072 · sammenlign
- Gran Seil AS indeks 51, nr. 2 076 · sammenlign
- Tmsb Møbelsnekkeri AS indeks 51, nr. 2 088 · sammenlign
- Silseth Sten AS indeks 51, nr. 2 089 · sammenlign
- Haakon Larsen AS indeks 51, nr. 2 090 · sammenlign