Clima AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2023
63av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 70 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 759 av 2 547 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 076 av 3 672 · Annen tjenesteyting
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 87 og robusthet 23 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Clima AS ligger 13 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023.
Medianscore 50 blant 2 547 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023: driftsmargin 13,2 % (median 3,6 %) og egenkapitalandel 12,1 % (median 28,5 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 9 MNOK | 4 MNOK |
| Driftsmargin | 13,2 % | 3,6 % |
| Resultatmargin | 13,5 % | 3,2 % |
| Totalrentabilitet | 41,2 % | 9,4 % |
| Egenkapitalandel | 12,1 % | 28,5 % |
| Gjeldsgrad | 7,26 | 1,67 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,86 | 1,37 |
| Omsetningsvekst | – | 0,0 % |
| Omsetning per ansatt | 1,24 MNOK | 0,66 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 63 gjør Clima AS det bedre enn 70 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (2 547 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Clima AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hva tallene sier
Clima AS hadde en driftsmargin på 13,2 % og en egenkapitalandel på 12,1 % i 2023, og er nr. 1 076 av 3 672 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 12 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 19,2 | 11 MNOK |
| EV/EBIT | 15,1 | 12 MNOK |
| P/B | 2,4 | 1 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 17 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 11 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | −1 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 12 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Næringskoden har ingen egen børsbransje i tabellen, så multiplene er medianen for sektoren: Total Market (without financials).
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,2 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,86 (median 1,37).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,4 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,1 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 87 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 24 | vekt 20 % |
| Likviditet | 22 | vekt 5 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | – | mangler data, ikke med |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Indeksversjon 3. Datakompletthet 65 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Clima AS?
Driftsmarginen var 13,2 % i 2023, mot en median på 3,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 41,2 %.
Hvor solid er Clima AS?
Egenkapitalandelen var 12,1 % i 2023 (median 28,5 %). Gjeldsgraden var 7,26 (median 1,67).
Hvordan er likviditeten i Clima AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,86 i 2023 (median 1,37). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Clima AS i Annen tjenesteyting?
Clima AS er nr. 1 076 av 3 672 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 759 av 2 547.
Konsernstruktur · 2025
3 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Sotho AS.
Sotho AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Handel (2 selskaper), Annen tjenesteyting (1 selskap) 3 av 3 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 14 i alt. Rana 14 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Underskudd
- 1 selskap: Heymat AS
Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 996132846
- Org.form
- AS
- Sektor
- Annen tjenesteyting (96.100)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 7 registrert 10. august 2026
- Stiftet
- 1. november 2010 16 år i drift
- Aksjekapital
- 0,35 MNOK
- Forretningsadresse
- Nesnaveien 59, 8614 MO I RANA
- Kommune
- Rana rang 11–25 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.clima.no
- LEI
- 54930004EYNMMIR73844 ikke fornyet (utløpt)
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Sotho AS (Norge)
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Sotho AS (100 %)
Øverste eier: Sotho AS
- Sotho AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 7. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 63 | 66 | 59 | |
| Rang | 1 076 | 724 | 1 327 | |
| Driftsmargin | 13,2 % | 20,6 % | 22,1 % | |
| Totalrentabilitet | 41,2 % | 58,3 % | 56,8 % | |
| Egenkapitalandel | 12,1 % | 10,1 % | 9,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,86 | 0,99 | 0,82 | |
| Omsetningsvekst | – | 7,7 % | −2,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 8,7 MNOK | 9,4 MNOK | 9,2 MNOK |
| Driftsresultat | 1,1 MNOK | 1,9 MNOK | 2,0 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,2 MNOK | 2,0 MNOK | 2,1 MNOK |
| Skattekostnad | 0,3 MNOK | 0,4 MNOK | 0,5 MNOK |
| Årsresultat | 0,9 MNOK | 1,5 MNOK | 1,6 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 2,9 MNOK | 3,4 MNOK | 3,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 2,2 MNOK | 3,0 MNOK | 2,7 MNOK |
| Egenkapital | 0,3 MNOK | 0,3 MNOK | 0,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | – | – | 0,0 MNOK |
| Sum gjeld | 2,5 MNOK | 3,1 MNOK | 3,3 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,5 MNOK | 3,1 MNOK | 3,3 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 7. november 2026, regnskaps-id 5028485.
Videre
Lignende selskaper
- Renseriservice AS indeks 63, nr. 1 072 · sammenlign
- AZ Bilservice AS indeks 63, nr. 1 074 · sammenlign
- Molde Frisør AS indeks 63, nr. 1 075 · sammenlign
- Einar Flakk Verksted AS indeks 63, nr. 1 078 · sammenlign
- Frisør Berge AS indeks 63, nr. 1 079 · sammenlign