Highsoft AS
Score · regnskapsår 2024
41av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 27 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 520 av 709 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 268 av 3 254 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 58 og soliditet 19 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Highsoft AS ligger 10 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 709 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 6,8 % (median 5,9 %) og egenkapitalandel 10,7 % (median 29,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 101 MNOK | 105 MNOK |
| Driftsmargin | 6,8 % | 5,9 % |
| Resultatmargin | 8,7 % | 6,7 % |
| Totalrentabilitet | 16,1 % | 11,6 % |
| Egenkapitalandel | 10,7 % | 29,2 % |
| Gjeldsgrad | 8,34 | 2,29 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,90 | 1,17 |
| Omsetningsvekst | 8,7 % | 7,2 % |
| Omsetning per ansatt | 1,58 MNOK | 2,88 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 41 gjør Highsoft AS det bedre enn 27 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (709 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Highsoft AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Highsoft AS hadde en driftsmargin på 6,8 % og en egenkapitalandel på 10,7 % i 2024, og er nr. 2 268 av 3 254 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2023 til 2024: driftsmarginen falt fra 20,3 % til 6,8 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 9 MNOK og 117 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | 104 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 117 MNOK |
| P/B | 2,6 | 9 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,90 (median 1,17).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,3 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 58 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 19 | vekt 25 % |
| Likviditet | 24 | vekt 15 % |
| Vekst | 55 | vekt 15 % |
| Konsistens | 48 | vekt 15 % |
Varighet: 46 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Highsoft AS?
Driftsmarginen var 6,8 % i 2024, mot en median på 5,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 16,1 %.
Hvor solid er Highsoft AS?
Egenkapitalandelen var 10,7 % i 2024 (median 29,2 %). Gjeldsgraden var 8,34 (median 2,29).
Hvordan er likviditeten i Highsoft AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,90 i 2024 (median 1,17). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Highsoft AS i Informasjon og kommunikasjon?
Highsoft AS er nr. 2 268 av 3 254 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 520 av 709. Omsetningen endret seg 8,7 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
3 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 70 % av aksjene i Smidjehaugen Eigedom AS. Personer vises ikke med navn.
Smidjehaugen Eigedom AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Informasjon og kommunikasjon (1 selskap) 1 av 3 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 64 i alt. Vik 64 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Endret 2024–2025
- 2 selskaper kom inn i konsernet: Highsoft Holding AS, Highsoft AS.
-
Smidjehaugen Eigedom AS
-
Highsoft Holding AS
- Highsoft AS du er her
-
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 996840506
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.100)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 64 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 14. april 2011 15 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Sentrumsgata 44, 6893 VIK I SOGN
- Kommune
- Vik rang 4–24 av 28 i KOSTRA-gruppe 6
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.highsoft.com
- LEI
- 636700SWA8IZBJ5LZ654 fornyes 28. august 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap ikke rapportert
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 31. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 9 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 88,0 % · tre største 94,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 97 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Highsoft Holding AS (88 %)
Øverste eier: privatperson
- Highsoft Holding AS · 88,0 %
- Aslan Holding AS · 3,0 %
- Highsoft AS · 3,0 %
- Flyilen AS · 1,0 %
- Moseng AS · 1,0 %
- Ryggarden Holding AS · 1,0 %
- Lfb Holdings AS · 1,0 %
- Tuftahaugen Holding AS · 1,0 %
- Miller AS · 1,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Har eierandeler i: Teikna Media Tech AS (4 %), Highsoft AS (3 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 50 | 41 | 45 | |
| Rang | 1 480 | 2 268 | 2 055 | |
| Driftsmargin | 20,3 % | 6,8 % | 15,1 % | |
| Totalrentabilitet | 41,5 % | 16,1 % | 21,6 % | |
| Egenkapitalandel | 12,6 % | 10,7 % | 5,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,87 | 0,90 | 0,88 | |
| Omsetningsvekst | – | 8,7 % | 21,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 93,3 MNOK | 101,4 MNOK | 123,3 MNOK |
| Driftsresultat | 18,9 MNOK | 6,9 MNOK | 18,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 18,8 MNOK | 8,9 MNOK | 17,3 MNOK |
| Skattekostnad | 4,1 MNOK | 1,9 MNOK | 2,7 MNOK |
| Årsresultat | 14,6 MNOK | 6,9 MNOK | 14,6 MNOK |
| Finanskostnader | 2,2 MNOK | 0,7 MNOK | 3,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 50,5 MNOK | 59,3 MNOK | 95,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 38,6 MNOK | 47,4 MNOK | 79,4 MNOK |
| Egenkapital | 6,4 MNOK | 6,4 MNOK | 4,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 6,3 MNOK | 6,3 MNOK | 4,8 MNOK |
| Sum gjeld | 44,1 MNOK | 53,0 MNOK | 90,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 44,1 MNOK | 53,0 MNOK | 90,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 5686857.
Videre
Lignende selskaper
- Knowit Solutions Consulting AS indeks 41, nr. 2 264 · sammenlign
- Neptune Software AS indeks 41, nr. 2 266 · sammenlign
- Decisive AS indeks 41, nr. 2 269 · sammenlign
- Finter AS indeks 41, nr. 2 271 · sammenlign
- Drammens Tidende AS indeks 41, nr. 2 272 · sammenlign