Startuplab AS
Score · regnskapsår 2025
48av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 44 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 104 av 185 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 347 av 2 455 · Revisjon, regnskap og rådgivning
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 46 og soliditet 70 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Startuplab AS ligger 1 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 185 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 0,7 % (median 10,1 %) og egenkapitalandel 41,9 % (median 27,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 50 MNOK | 81 MNOK |
| Driftsmargin | 0,7 % | 10,1 % |
| Resultatmargin | 6,0 % | 10,3 % |
| Totalrentabilitet | 39,9 % | 24,7 % |
| Egenkapitalandel | 41,9 % | 27,8 % |
| Gjeldsgrad | 1,39 | 2,58 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,14 | 1,17 |
| Omsetningsvekst | −10,8 % | 7,4 % |
| Omsetning per ansatt | 3,36 MNOK | 2,16 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 48 gjør Startuplab AS det bedre enn 44 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (185 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Startuplab AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Startuplab AS har score 48 for 2025, rang 1 347 av 2 455 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 70 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 41,9 % mot median 27,8 %.
Svakest: Vekst: persentil 6 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −10,8 % mot median 7,4 %.
Verdt å se nærmere på
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin 0,7 % (median 10,1 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 3,1 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +3,8, bransjen +0,7 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Startuplab AS med 3,8 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,7 poeng. Selskapet gjorde det altså 3,1 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Startuplab AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 28 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −3,0 % | 9,5 % | −0,8 prosentpoeng | +1,3 prosentpoeng | −2,0 prosentpoeng |
| 2025 | 0,7 % | 10,1 % | +3,8 prosentpoeng | +0,7 prosentpoeng | +3,1 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Startuplab AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting steg 4,8 % i 2025; driftsmarginen til Startuplab AS økte 3,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting, årssnitt | 100,4 | 107,7 | 127,0 | 135,2 | 141,7 | 149,6 (så langt) |
| Endring fra året før | +8,7 % | +7,3 % | +17,9 % | +6,4 % | +4,8 % | +5,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −2,3 % | −3,0 % | 0,7 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: administrativ rådgivning (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: administrativ rådgivning steg 6,5 % i 2025; driftsmarginen til Startuplab AS økte 3,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: administrativ rådgivning, årssnitt | 99,4 | 104,0 | 114,9 | 116,0 | 123,6 | 128,7 (så langt) |
| Endring fra året før | +17,3 % | +4,6 % | +10,5 % | +1,0 % | +6,5 % | +4,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −2,3 % | −3,0 % | 0,7 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting steg 4,9 % i 2025; driftsmarginen til Startuplab AS økte 3,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting, årssnitt | 100,0 | 104,8 | 111,8 | 117,4 | 123,2 | 127,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,4 % | +4,8 % | +6,7 % | +5,0 % | +4,9 % | +3,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −2,3 % | −3,0 % | 0,7 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Startuplab AS økte 3,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −2,3 % | −3,0 % | 0,7 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Startuplab AS økte 3,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −2,3 % | −3,0 % | 0,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting (indeks)
Lønnsindeks: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting steg 5,4 % i 2025; driftsmarginen til Startuplab AS økte 3,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting, årssnitt | 86,2 | 89,8 | 93,9 | 99,1 | 104,4 | 108,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +5,1 % | +4,3 % | +4,5 % | +5,6 % | +5,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −2,3 % | −3,0 % | 0,7 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Startuplab AS hadde en driftsmargin på 0,7 % og en egenkapitalandel på 41,9 % i 2025, og er nr. 1 347 av 2 455 rangerte selskaper i Revisjon, regnskap og rådgivning.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og egenkapitalandelen steg fra 30,3 % til 41,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 MNOK og 23 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,4 | 2 MNOK |
| EV/EBIT | 17,4 | ikke meningsfull |
| P/B | 4,1 | 23 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 0,7 % (median 10,1 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 49,5 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 5,4 %. Basert på de 7 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 46 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 70 | vekt 25 % |
| Likviditet | 48 | vekt 15 % |
| Vekst | 6 | vekt 15 % |
| Konsistens | 56 | vekt 15 % |
Varighet: 40 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Startuplab AS?
Driftsmarginen var 0,7 % i 2025, mot en median på 10,1 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 39,9 %.
Hvor solid er Startuplab AS?
Egenkapitalandelen var 41,9 % i 2025 (median 27,8 %). Gjeldsgraden var 1,39 (median 2,58).
Hvordan er likviditeten i Startuplab AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,14 i 2025 (median 1,17).
Hvordan står Startuplab AS i Revisjon, regnskap og rådgivning?
Startuplab AS er nr. 1 347 av 2 455 rangerte selskaper i Revisjon, regnskap og rådgivning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 104 av 185. Omsetningen endret seg −10,8 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
3 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Startuplab AS.
Startuplab AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Revisjon, regnskap og rådgivning (1 selskap) 1 av 3 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 15 i alt. Oslo 15 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Endret 2024–2025
- 1 selskap kom inn i konsernet: Startuplab Vestland AS.
-
Startuplab AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 997608836
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Revisjon, regnskap og rådgivning (70.200)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 15 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 18. oktober 2011 15 år i drift
- Aksjekapital
- 1,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Gaustadalléen 21, 0349 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.forskningsparken.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 17
- Største eier
- 28,5 % · tre største 73,6 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 79 %
- Oslotech AS · 28,5 %
- Bjørnvold Invest AS · 24,8 %
- Neospinn AS · 20,3 %
- Kjøle Bra AS · 6,0 %
- Keep on Rocking AS · 4,5 %
- Nissik AS · 4,3 %
- Møsbu AS · 2,5 %
- Vivaldi Invest AS · 2,5 %
- Koolio AS · 2,4 %
- Skudal AS · 1,2 %
- 1 privatpersoner · 0,2 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Eier flertallet i: Startuplab Ventures AS (100 %), Startuplab Vestland AS (100 %)
Porteføljen: 5 av selskapene det eier aksjer i har regnskap hos oss, 0 av dem med flertall. Snittindeksen er 57. 0 har negativ egenkapital, og 3 gikk med underskudd siste år.
Har eierandeler i: Startuplab Founders Fund IV AS (1 %), Startuplab Ventures AS (100 %), Startuplab Vestland AS (100 %), Startuplab Founders Fund V AS (0 %), Remarkable Holding AS (1 %), Cfkad AS (1 %), Founders First IV AS (19 %), Last Woman Standing AS (10 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 42 | 31 | 48 | |
| Rang | 1 483 | 2 079 | 1 347 | |
| Driftsmargin | −2,3 % | −3,0 % | 0,7 % | |
| Totalrentabilitet | −3,2 % | −4,8 % | 39,9 % | |
| Egenkapitalandel | 32,3 % | 30,3 % | 41,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,16 | 1,07 | 1,14 | |
| Omsetningsvekst | – | 1,2 % | −10,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 55,8 MNOK | 56,5 MNOK | 50,4 MNOK |
| Driftsresultat | −1,3 MNOK | −1,7 MNOK | 0,4 MNOK |
| Resultat før skatt | −1,1 MNOK | −1,4 MNOK | 3,0 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | – | 0,1 MNOK |
| Årsresultat | −1,1 MNOK | −1,4 MNOK | 2,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 7,9 MNOK |
| Sum eiendeler | 30,9 MNOK | 28,4 MNOK | 27,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 17,3 MNOK | 14,7 MNOK | 14,3 MNOK |
| Egenkapital | 10,0 MNOK | 8,6 MNOK | 11,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 6,5 MNOK | 5,2 MNOK | 6,7 MNOK |
| Sum gjeld | 20,9 MNOK | 19,8 MNOK | 16,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 14,9 MNOK | 13,8 MNOK | 12,6 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6872448.
Videre
Lignende selskaper
- Agenda Kaupang AS indeks 48, nr. 1 316 · sammenlign
- Clave Consulting AS indeks 48, nr. 1 327 · sammenlign
- Vkst AS indeks 48, nr. 1 331 · sammenlign
- Orkla Financial Services AS indeks 48, nr. 1 332 · sammenlign
- Økonomihuset AS indeks 47, nr. 1 370 · sammenlign