Rangering Vann, avløp og renovasjon 2023
Pressemodus: topp og bunn med kildehenvisning
Benchmarks · regnskapsår 2023
Kvartiler blant de 258 rangerte selskapene, alle størrelser. Halvparten ligger mellom nedre og øvre kvartil.
| Nøkkeltall | Nedre kvartil | Median | Øvre kvartil |
|---|---|---|---|
| Driftsmargin | 1,2 % | 5,2 % | 11,1 % |
| Resultatmargin | 0,6 % | 4,8 % | 11,0 % |
| Totalrentabilitet | 3,1 % | 8,6 % | 18,8 % |
| Egenkapitalandel | 20,0 % | 39,1 % | 53,6 % |
| Gjeldsgrad | 0,81 | 1,50 | 3,42 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,07 | 1,50 | 2,04 |
| Omsetningsvekst | 4,5 % | 26,0 % | 55,3 % |
Rangerte per Morning selskapsklasse: Store: 18 · Mikro: 37 · Små: 96 · Mellomstore: 107. Morning selskapsklasser etter omsetning: Mikro 1–10 MNOK, Små 10 MNOK–50 MNOK, Mellomstore 50 MNOK–500 MNOK, Store fra 500 MNOK. Metode
Fordeling av samlet indeks · 2023
Best i hver kategori · 2023
Blant rangerte selskaper med minst 10 MNOK i omsetning. Verdier over 100 % for marginer og egenkapitalandel, likviditetsgrad over 20 og vekst fra en mindre base enn 10 MNOK regnes som engangseffekter og er holdt utenfor.
Rangering · 2023
Morning Enterprise Index 0–100, versjon 2: hvert nøkkeltall sammenlignes med selskaper i samme sektor og størrelsesgruppe. Klikk på en kolonneoverskrift for å sortere.
| Rang | Selskap | Klasse | Indeks | Driftsmargin | Egenkapitalandel | Likviditetsgrad 1 | Omsetningsvekst | Omsetning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Delehuset AS | Smånr. 1 i klassen | 93 | 17,9 % | 76,1 % | 4,13 | – | 19 MNOK |
| 2 | Sirkel Glass AS | Mellomstorenr. 1 i klassen | 93 | 14,2 % | 75,5 % | 3,23 | – | 220 MNOK |
| 3 | Bergmetall AS | Mikronr. 1 i klassen | 89 | 59,6 % | 90,4 % | 3,98 | – | 4 MNOK |
| 4 | Stokstad AS | Mellomstorenr. 2 i klassen | 88 | 11,4 % | 70,8 % | 6,30 | – | 125 MNOK |
| 5 | Hellik Teigen AS | Storenr. 1 i klassen | 88 | 7,5 % | 70,1 % | 2,33 | – | 1 424 MNOK |
| 6 | Retura Østfold AS | Mellomstorenr. 3 i klassen | 87 | 10,9 % | 78,1 % | 3,03 | – | 80 MNOK |
| 7 | Noah Solutions ASdatterselskap av Noah AS | Storenr. 2 i klassen | 86 | 27,4 % | 61,4 % | 1,16 | – | 738 MNOK |
| 8 | Minges Anleggsservice AS | Mikronr. 2 i klassen | 86 | 40,0 % | 89,3 % | 4,62 | – | 2 MNOK |
| 9 | Hrs Metallco AS | Mellomstorenr. 4 i klassen | 86 | 12,1 % | 61,2 % | 2,44 | – | 178 MNOK |
| 10 | Akershus Miljø AS | Smånr. 2 i klassen | 86 | 14,5 % | 65,7 % | 3,13 | – | 33 MNOK |
| 11 | FANA STEIN & Gjenvinning AS | Mellomstorenr. 5 i klassen | 85 | 32,4 % | 56,6 % | 1,96 | – | 181 MNOK |
| 12 | Hof Miljøservice AS | Smånr. 3 i klassen | 84 | 20,6 % | 58,8 % | 5,85 | – | 32 MNOK |
| 13 | Norscrap West AS | Mellomstorenr. 6 i klassen | 84 | 15,4 % | 82,2 % | 1,88 | – | 326 MNOK |
| 14 | Hermod Teigen AS | Mellomstorenr. 7 i klassen | 84 | 14,7 % | 72,0 % | 2,01 | – | 468 MNOK |
| 15 | Reno-Vest Bedrift AS | Mellomstorenr. 8 i klassen | 84 | 7,2 % | 77,5 % | 3,09 | – | 69 MNOK |
| 16 | MOHOLT TRANSPORT & Maskin AS | Smånr. 4 i klassen | 83 | 26,2 % | 69,6 % | 1,71 | – | 18 MNOK |
| 17 | Norsirk AS | Mellomstorenr. 9 i klassen | 83 | 5,4 % | 87,3 % | 6,73 | – | 231 MNOK |
| 18 | Fosen Gjenvinning AS | Smånr. 5 i klassen | 83 | 8,5 % | 87,6 % | 3,54 | – | 30 MNOK |
| 19 | Vartdal Gjenvinning AS | Mellomstorenr. 10 i klassen | 83 | 9,5 % | 84,9 % | 2,27 | – | 321 MNOK |
| 20 | Revac AS | Storenr. 3 i klassen | 82 | 11,2 % | 52,9 % | 1,78 | – | 508 MNOK |
| 21 | BJARNE STENSLI & Sønner AS | Mikronr. 3 i klassen | 81 | 2,7 % | 93,4 % | 9,16 | – | 6 MNOK |
| 22 | Stensli Gjenvinning AS | Mellomstorenr. 11 i klassen | 79 | 6,4 % | 61,5 % | 1,68 | – | 109 MNOK |
| 23 | Retur Næring AS | Mellomstorenr. 12 i klassen | 79 | 9,3 % | 52,1 % | 3,12 | – | 52 MNOK |
| 24 | Maren Miljøservice AS | Smånr. 6 i klassen | 79 | 21,5 % | 47,6 % | 3,77 | – | 27 MNOK |
| 25 | Renovasjonsselskapet for Farsund og Lyngdal AS | Mellomstorenr. 13 i klassen | 79 | 10,8 % | 75,7 % | 2,79 | – | 60 MNOK |
| 26 | Oppland Miljøteknikk AS | Smånr. 7 i klassen | 78 | 12,7 % | 63,3 % | 2,27 | – | 28 MNOK |
| 27 | Nammo Nad AS | Smånr. 8 i klassen | 77 | 21,7 % | 65,3 % | 1,83 | – | 40 MNOK |
| 28 | Gretland Reno AS | Smånr. 9 i klassen | 77 | 14,0 % | 54,4 % | 2,00 | – | 22 MNOK |
| 29 | Returstål AS | Mikronr. 4 i klassen | 76 | 30,3 % | 66,4 % | 2,96 | – | 6 MNOK |
| 30 | Jan Stenersen Transport AS | Smånr. 10 i klassen | 76 | 13,4 % | 62,9 % | 1,78 | – | 27 MNOK |
| 31 | Retura Midt AS | Mellomstorenr. 14 i klassen | 76 | 9,2 % | 53,3 % | 1,62 | – | 116 MNOK |
| 32 | Sirkel Materialgjenvinning AS | Mellomstorenr. 15 i klassen | 76 | 16,4 % | 50,4 % | 6,23 | – | 77 MNOK |
| 33 | Metallco Hallingdal AS | Mikronr. 5 i klassen | 75 | 9,5 % | 87,4 % | 7,09 | – | 2 MNOK |
| 34 | Retura Iris AS | Mellomstorenr. 16 i klassen | 75 | 5,5 % | 61,6 % | 2,11 | – | 74 MNOK |
| 35 | Ragn-Sells Autoparts AS | Mellomstorenr. 17 i klassen | 74 | 9,9 % | 60,2 % | 1,02 | – | 168 MNOK |
| 36 | Wergeland Halsvik AS | Mellomstorenr. 18 i klassen | 74 | 34,1 % | 40,3 % | 1,53 | – | 212 MNOK |
| 37 | Høytrykks-Vakta AS | Smånr. 11 i klassen | 73 | 6,9 % | 68,9 % | 3,03 | – | 23 MNOK |
| 38 | NETLAND & Sønner AS | Smånr. 12 i klassen | 73 | 7,5 % | 56,0 % | 2,23 | – | 25 MNOK |
| 39 | Senja Avfall Miljø AS | Mellomstorenr. 19 i klassen | 73 | 6,3 % | 54,3 % | 2,77 | – | 87 MNOK |
| 40 | Perpetuum AS | Mellomstorenr. 20 i klassen | 73 | 20,3 % | 42,0 % | 1,78 | – | 305 MNOK |
| 41 | Metallco Bergen AS | Mellomstorenr. 21 i klassen | 72 | 24,1 % | 40,1 % | 1,52 | – | 68 MNOK |
| 42 | A.O. Eide Maskinentreprenør AS | Mikronr. 6 i klassen | 72 | 9,7 % | 73,7 % | 1,93 | – | 7 MNOK |
| 43 | Reno-Vest Produksjon AS | Mellomstorenr. 22 i klassen | 71 | 4,8 % | 55,3 % | 3,05 | – | 120 MNOK |
| 44 | Retura Søre Sunnmøre AS | Smånr. 13 i klassen | 71 | 7,9 % | 57,9 % | 2,03 | – | 35 MNOK |
| 45 | Norrens AS | Smånr. 14 i klassen | 71 | 4,1 % | 61,2 % | 2,61 | – | 23 MNOK |
| 46 | Nordren AS | Storenr. 4 i klassen | 70 | 14,6 % | 44,1 % | 1,26 | – | 543 MNOK |
| 47 | F F F Hage og Miljø AS | Mellomstorenr. 23 i klassen | 70 | 14,6 % | 46,6 % | 1,14 | – | 59 MNOK |
| 48 | Iata Næring AS | Mikronr. 7 i klassen | 70 | 5,2 % | 79,2 % | 4,25 | – | 8 MNOK |
| 49 | Ottem Resirk AS | Smånr. 15 i klassen | 70 | 5,6 % | 58,5 % | 2,26 | – | 32 MNOK |
| 50 | NOTODDEN RENOVASJON & Gjenvinning AS | Smånr. 16 i klassen | 70 | 8,9 % | 53,5 % | 1,48 | – | 28 MNOK |
Konkurs eller under avvikling
Disse selskapene er holdt utenfor rangeringen.
- under avvikling 24 Søppel og Flytting AS · siste regnskap 2025
- under avvikling ALVER UTVIKLING & Utleie AS · siste regnskap 2025
- konkurs Buhovd Va-Drift AS · siste regnskap 2024
- konkurs DALE AVFALL & Miljø AS · siste regnskap 2022
- konkurs Fjellheimgutu Vann og Avløp AS · siste regnskap 2023
- under avvikling Geilo Vannverk AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Helgerud Deponi AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Helland Nord AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Hersjøvann AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Industrial Water Solutions AS · siste regnskap 2026
- under avvikling Kjetil Jegleim AS · siste regnskap 2025
- konkurs Klean Kode AS
- under avvikling Løvigen Bådhusforening Va-Drift AS · siste regnskap 2025
- under tvangsavvikling eller tvangsoppløsning Metall Gjenvinning AS
- konkurs Metallgjenvinning AS · siste regnskap 2024
- under avvikling Midt Miljøavfall AS · siste regnskap 2025
- konkurs Miljø Kompetanse AS
- under avvikling Miljø Sekken AS · siste regnskap 2025
- under tvangsavvikling eller tvangsoppløsning Retur Plast AS · siste regnskap 2023
- under avvikling Russmarken VA AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Serkland AS · siste regnskap 2025
- konkurs TW Zero Waste AS · siste regnskap 2024
- under tvangsavvikling eller tvangsoppløsning Viken Høytrykksspyling AS · siste regnskap 2024
- under avvikling Øksnevik AS · siste regnskap 2025
Om tallene
- Bare aksjeselskaper (AS og ASA) er med. Enkeltpersonforetak har normalt ikke plikt til å sende inn årsregnskap og mangler derfor.
- Brønnøysundregistrene kontrollerer bare at regnskapet er levert, ikke innholdet. Mistenkelige tall flagges på selskapssiden; de skjules ikke.
- Tallene er selskapsregnskap, ikke konsernregnskap. Holdingselskaper kan merkes i admin og telles da ikke i sektorsnittet.