Simar AS
Score · regnskapsår 2023
58av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 67 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 1 835 av 5 559 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 421 av 7 465 · Eiendom
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 68 og soliditet 51 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Simar AS ligger 9 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023.
Medianscore 49 blant 5 559 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023: driftsmargin 36,5 % (median 45,1 %) og egenkapitalandel 28,2 % (median 26,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 36,5 % | 45,1 % |
| Resultatmargin | 332,5 % | 20,1 % |
| Totalrentabilitet | 41,6 % | 6,8 % |
| Egenkapitalandel | 28,2 % | 26,2 % |
| Gjeldsgrad | 2,55 | 2,39 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,94 | 1,39 |
| Omsetningsvekst | – | 6,9 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 58 gjør Simar AS det bedre enn 67 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (5 559 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Simar AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hva tallene sier
Simar AS hadde en driftsmargin på 36,5 % og en egenkapitalandel på 28,2 % i 2023, og er nr. 2 421 av 7 465 rangerte selskaper i Eiendom.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 3 MNOK og 35 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,6 | 35 MNOK |
| EV/EBIT | 22,6 | 14 MNOK |
| P/B | 0,9 | 3 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,94 (median 1,39).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,4 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 22,6 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 68 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 51 | vekt 25 % |
| Likviditet | 37 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 71 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Simar AS?
Driftsmarginen var 36,5 % i 2023, mot en median på 45,1 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 41,6 %.
Hvor solid er Simar AS?
Egenkapitalandelen var 28,2 % i 2023 (median 26,2 %). Gjeldsgraden var 2,55 (median 2,39).
Hvordan er likviditeten i Simar AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,94 i 2023 (median 1,39). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Simar AS i Eiendom?
Simar AS er nr. 2 421 av 7 465 rangerte selskaper i Eiendom for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 1 835 av 5 559.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
4 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Simar AS.
Simar AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Simar AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 815841522
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Eiendom (68.200)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 15. januar 1976 50 år i drift
- Aksjekapital
- 0,14 MNOK
- Forretningsadresse
- Schleppegrells gate 7, 0556 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 7
- Største eier
- 12,5 % · tre største 20,8 %
- Fordeling
- selskaper 5 % · privatpersoner 29 % · utenlandske 0 %
- Eiere over 60 år
- 61 % av personeierne sine aksjer (medianalder 60 år)
- Simar AS · 13,8 %
- 6 privatpersoner · 28,7 %
Endring 2007–2025:
25 % av aksjene skiftet eier (4 nye og 0 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Simar AS
Eier flertallet i: BJØRN SIMONSEN & Sønn AS (100 %), AS STILLASER (100 %), Bjørn Simonsen og Sønn Bygg AS (100 %)
Porteføljen: 4 av selskapene det eier aksjer i har regnskap hos oss, 3 av dem med flertall. Snittindeksen er 58. 0 har negativ egenkapital, og 1 gikk med underskudd siste år.
Har eierandeler i: AS STILLASER (100 %), Bjørn Simonsen og Sønn Bygg AS (100 %), BJØRN SIMONSEN & Sønn AS (100 %), Simar AS (5 %)
Aksjene hos eierne summerer ikke til selskapets totale antall aksjer i kilden.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 29. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 58 | 58 | 61 | |
| Rang | 2 421 | 2 324 | 1 818 | |
| Driftsmargin | 36,5 % | 34,2 % | 34,6 % | |
| Totalrentabilitet | 41,6 % | 53,0 % | 47,2 % | |
| Egenkapitalandel | 28,2 % | 38,8 % | 40,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,94 | 0,88 | 1,33 | |
| Omsetningsvekst | – | 2,1 % | 2,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 2,6 MNOK | 2,6 MNOK | 2,7 MNOK |
| Driftsresultat | 0,9 MNOK | 0,9 MNOK | 0,9 MNOK |
| Resultat før skatt | 8,6 MNOK | 9,9 MNOK | 12,0 MNOK |
| Skattekostnad | 1,9 MNOK | 2,2 MNOK | 2,6 MNOK |
| Årsresultat | 6,7 MNOK | 7,7 MNOK | 9,4 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 20,7 MNOK | 18,9 MNOK | 25,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 13,9 MNOK | 10,1 MNOK | 20,4 MNOK |
| Egenkapital | 5,8 MNOK | 7,3 MNOK | 10,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 5,7 MNOK | 7,2 MNOK | 10,2 MNOK |
| Sum gjeld | 14,9 MNOK | 11,5 MNOK | 15,3 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 14,9 MNOK | 11,5 MNOK | 15,3 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 29. oktober 2026, regnskaps-id 4662203.
Videre
Lignende selskaper
- Toppen Industripark 7 AS indeks 58, nr. 2 417 · sammenlign
- Årøseterveien 1 AS indeks 58, nr. 2 418 · sammenlign
- Haraldstad AS indeks 58, nr. 2 420 · sammenlign
- Kanalveien 3 Næringsbygg AS indeks 58, nr. 2 423 · sammenlign
- Tønnevoldsgate 30 AS indeks 58, nr. 2 424 · sammenlign