Data Center Installations AS
Score · regnskapsår 2024
49av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 44 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 286 av 514 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 146 av 4 104 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 85 og soliditet 3 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Data Center Installations AS ligger 2 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 514 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 13,3 % (median 5,4 %) og egenkapitalandel 1,6 % (median 31,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 203 MNOK | 95 MNOK |
| Driftsmargin | 13,3 % | 5,4 % |
| Resultatmargin | 13,5 % | 6,0 % |
| Totalrentabilitet | 42,6 % | 13,3 % |
| Egenkapitalandel | 1,6 % | 31,7 % |
| Gjeldsgrad | 63,39 | 2,06 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,07 | 1,31 |
| Omsetningsvekst | 412,6 % | 8,4 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 49 gjør Data Center Installations AS det bedre enn 44 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (514 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Data Center Installations AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Data Center Installations AS hadde en driftsmargin på 13,3 % og en egenkapitalandel på 1,6 % i 2024, og er nr. 2 146 av 4 104 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2023 til 2024: omsetningen økte med 413 % og egenkapitalandelen falt fra 52,4 % til 1,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 MNOK og 172 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 143 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 172 MNOK |
| P/B | 3,2 | 2 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 1,6 % (median 31,7 %).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 412,6 % (median 8,4 %); Likviditetsgrad 1 1,07 (median 1,31).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,1 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 85 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 3 | vekt 25 % |
| Likviditet | 26 | vekt 15 % |
| Vekst | 99 | vekt 15 % |
| Konsistens | 27 | vekt 15 % |
Varighet: 66 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Data Center Installations AS?
Driftsmarginen var 13,3 % i 2024, mot en median på 5,4 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 42,6 %.
Hvor solid er Data Center Installations AS?
Egenkapitalandelen var 1,6 % i 2024 (median 31,7 %). Gjeldsgraden var 63,39 (median 2,06).
Hvordan er likviditeten i Data Center Installations AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,07 i 2024 (median 1,31).
Hvordan står Data Center Installations AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Data Center Installations AS er nr. 2 146 av 4 104 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 286 av 514. Omsetningen endret seg 412,6 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
3 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Spare Group Ab (publ) (utenlandsk selskap) eier 100 % av aksjene i Data Center Installations AS.
Data Center Installations AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Teknisk tjenesteyting og forskning (2 selskaper), Handel (1 selskap) 3 av 3 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 13 i alt. Eidsvoll 13 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Negativ egenkapital
- 1 selskap: Data Center Installations AS
- Underskudd
- 2 selskaper: Data Center Installations AS, Critical Infrastructure Services AS
Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.
-
Data Center Installations AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 827291072
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 7. april 2021 5 år i drift
- Aksjekapital
- 1,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Hovelsrudveien 49, 1474 LØRENSKOG
- Kommune
- Lørenskog rang 1–10 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 100 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: Spare Group AB (PUBL)
- Spare Group AB (PUBL) (Sverige) · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Eier flertallet i: Critical Equipment AS (100 %), Critical Infrastructure Services AS (80 %)
Har eierandeler i: Critical Infrastructure Services AS (80 %), Critical Equipment AS (100 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 84 | 49 | 9 | |
| Rang | 246 | 2 146 | 4 108 | |
| Driftsmargin | 22,5 % | 13,3 % | −6,8 % | |
| Totalrentabilitet | 51,9 % | 42,6 % | −3,8 % | |
| Egenkapitalandel | 52,4 % | 1,6 % | −3,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,04 | 1,07 | 0,85 | |
| Omsetningsvekst | – | 412,6 % | −88,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 39,6 MNOK | 202,8 MNOK | 22,8 MNOK |
| Driftsresultat | 8,9 MNOK | 26,9 MNOK | −1,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 8,9 MNOK | 27,4 MNOK | −2,3 MNOK |
| Skattekostnad | 2,0 MNOK | 6,0 MNOK | −0,5 MNOK |
| Årsresultat | 6,9 MNOK | 21,3 MNOK | −1,8 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 1,4 MNOK |
| Sum eiendeler | 17,2 MNOK | 64,4 MNOK | 23,3 MNOK |
| Omløpsmidler | 16,7 MNOK | 63,8 MNOK | 20,3 MNOK |
| Egenkapital | 9,0 MNOK | 1,0 MNOK | −0,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 8,0 MNOK | 0,0 MNOK | −1,8 MNOK |
| Sum gjeld | 8,2 MNOK | 63,4 MNOK | 24,1 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 8,2 MNOK | 59,5 MNOK | 23,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6030303.
Videre
Lignende selskaper
- Norconsult Boreteknikk AS indeks 49, nr. 2 138 · sammenlign
- Solva AS indeks 49, nr. 2 143 · sammenlign
- Semar AS indeks 49, nr. 2 144 · sammenlign
- Novaform AS indeks 49, nr. 2 149 · sammenlign
- Lpo Arkitekter AS indeks 49, nr. 2 151 · sammenlign