Satema AS
Score · regnskapsår 2025
49av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 46 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 714 av 1 316 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 262 av 4 248 · Industri
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 62 og soliditet 28 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Satema AS ligger 2 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 316 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 5,7 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 26,5 % (median 39,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 362 MNOK | 116 MNOK |
| Driftsmargin | 5,7 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 9,8 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 16,6 % | 10,4 % |
| Egenkapitalandel | 26,5 % | 39,3 % |
| Gjeldsgrad | 2,77 | 1,50 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,30 | 1,54 |
| Omsetningsvekst | 20,4 % | 7,0 % |
| Omsetning per ansatt | 4,42 MNOK | 2,92 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 49 gjør Satema AS det bedre enn 46 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 316 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Satema AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Satema AS har score 49 for 2025, rang 2 262 av 4 248 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 76 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 20,4 % mot median 7,0 %. Lønnsomhet: persentil 62 mot sammenlignbare, driftsmargin 5,7 % mot median 4,9 %.
Svakest: Soliditet: persentil 28 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 26,5 % mot median 39,3 %. Likviditet: persentil 34 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,30 mot median 1,54.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak likviditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 9,4 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +8,9, bransjen −0,5 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Satema AS med 8,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 9,4 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Satema AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 4 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −3,2 % | 5,4 % | −7,3 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | −7,5 prosentpoeng |
| 2025 | 5,7 % | 4,9 % | +8,9 prosentpoeng | −0,5 prosentpoeng | +9,4 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Satema AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Satema AS økte 8,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,2 % | −3,2 % | 5,7 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Satema AS økte 8,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,2 % | −3,2 % | 5,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Satema AS økte 8,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,2 % | −3,2 % | 5,7 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Satema AS økte 8,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,2 % | −3,2 % | 5,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Satema AS økte 8,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,2 % | −3,2 % | 5,7 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Satema AS hadde en driftsmargin på 5,7 % og en egenkapitalandel på 26,5 % i 2025, og er nr. 2 262 av 4 248 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra −3,2 % til 5,7 % og omsetningen økte med 20 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 54 MNOK og 245 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 245 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 54 MNOK |
| P/B | 3,0 | 115 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 4,4 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,4 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 62 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 28 | vekt 25 % |
| Likviditet | 34 | vekt 15 % |
| Vekst | 76 | vekt 15 % |
| Konsistens | 48 | vekt 15 % |
Varighet: 39 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Satema AS?
Driftsmarginen var 5,7 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 16,6 %.
Hvor solid er Satema AS?
Egenkapitalandelen var 26,5 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 2,77 (median 1,50).
Hvordan er likviditeten i Satema AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,30 i 2025 (median 1,54).
Hvordan står Satema AS i Industri?
Satema AS er nr. 2 262 av 4 248 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 714 av 1 316. Omsetningen endret seg 20,4 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
4 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
United Power AB (utenlandsk selskap) eier 100 % av aksjene i Satema AS.
Satema AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Satema AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 2
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
- Rammeavtaler
- 2
- Holdt utenfor summen: verdien er en ramme, ikke faktisk kjøp.
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 28. august 2025 | Avinor AS | Avinor AS - Rammeavtale tjenestekjøp - Oslo Lufthavn - Service- og beredskapsavtale for reservekraftaggregater | 16,0 MNOK (rammeavtale) |
| 23. mai 2025 | STATSBYGG | 2025/242 - Parallelle rammeavtaler for servicearbeider på Statsbyggs nødstrøms- og reservekraftanlegg på Østlandet | 24,0 MNOK (rammeavtale) |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 856457192
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (27.120)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 82 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 31. oktober 1989 37 år i drift
- Aksjekapital
- 15,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Smalvollveien 58, 0667 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 894500U36T385ODU2C37 ikke fornyet (utløpt)
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap ikke rapportert
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 31. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 100 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: United Power AB
- United Power AB (Sverige) · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 3 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet. Utenlandske eiere har fått over halvparten.
Nye eiere (selskaper): United Power AB
Utgått (selskaper): Svein Persson AS, Svetor Eiendom AS, Tore Persson AS
Eier flertallet i: Øksnes Teknikk AS (100 %), Eltavle Grenland AS (100 %), Skaaret AS (100 %)
Har eierandeler i: Eltavle Grenland AS (100 %), Skaaret AS (100 %), Øksnes Teknikk AS (100 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 35 | 32 | 49 | |
| Rang | 2 966 | 3 435 | 2 262 | |
| Driftsmargin | 4,2 % | −3,2 % | 5,7 % | |
| Totalrentabilitet | 12,4 % | 7,6 % | 16,6 % | |
| Egenkapitalandel | 25,0 % | 28,8 % | 26,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,16 | 1,39 | 1,30 | |
| Omsetningsvekst | – | −14,2 % | 20,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 350,7 MNOK | 300,9 MNOK | 362,3 MNOK |
| Driftsresultat | 14,6 MNOK | −9,5 MNOK | 20,8 MNOK |
| Resultat før skatt | 21,2 MNOK | 11,1 MNOK | 35,7 MNOK |
| Skattekostnad | 1,6 MNOK | 0,5 MNOK | 5,0 MNOK |
| Årsresultat | 19,5 MNOK | 10,7 MNOK | 30,6 MNOK |
| Finanskostnader | 8,4 MNOK | 7,4 MNOK | 8,6 MNOK |
| Sum eiendeler | 237,8 MNOK | 243,3 MNOK | 266,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 186,5 MNOK | 148,2 MNOK | 171,1 MNOK |
| Egenkapital | 59,3 MNOK | 70,0 MNOK | 70,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 44,3 MNOK | 55,0 MNOK | 55,7 MNOK |
| Sum gjeld | 178,4 MNOK | 173,3 MNOK | 195,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 161,3 MNOK | 106,7 MNOK | 131,6 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6809548.
Videre
Lignende selskaper
- Umbra Produkter AS indeks 49, nr. 2 257 · sammenlign
- Slettvoll Møbler AS indeks 49, nr. 2 258 · sammenlign
- Sirevåg Mekaniske AS indeks 49, nr. 2 260 · sammenlign
- Depro AS indeks 49, nr. 2 261 · sammenlign
- Østraadt Rør A/S indeks 49, nr. 2 263 · sammenlign