Moelven Langmoen AS

Org.nr. 882792862 · Ringsaker · Stiftet 2000 · 76 ansatte

Score · regnskapsår 2025

60av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 66 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mellomstore: 443 av 1 320 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 407 av 4 464 · Industri

Profil

Elefant · Forvalter

Lavere lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 49 og soliditet 78 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Moelven Langmoen AS ligger 9 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.

Medianscore 51 blant 1 320 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 4,4 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 58,4 % (median 39,3 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 30. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter421 MNOK116 MNOK
Driftsmargin 4,4 % 4,9 % 47 %
Resultatmargin 3,7 % 4,8 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 10,5 % 10,4 % 51 %
Egenkapitalandel 58,4 % 39,3 % 78 %
Gjeldsgrad 0,71 1,50 78 %
Likviditetsgrad 1 1,84 1,55 65 %
Omsetningsvekst 11,3 % 7,0 % 61 %
Omsetning per ansatt5,53 MNOK2,92 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 60 gjør Moelven Langmoen AS det bedre enn 66 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 320 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Moelven Langmoen AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Oppsummert analyse

Moelven Langmoen AS har score 60 for 2025, rang 1 407 av 4 464 i sektoren.

Sterkest: Soliditet: persentil 78 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 58,4 % mot median 39,3 %. Likviditet: persentil 65 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,84 mot median 1,55.

Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?

I 2025 falt driftsmarginen til Moelven Langmoen AS med 0,2 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,3 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.

Over 2 årsskifter gikk Moelven Langmoen AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 7 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.

Driftsmarginen til Moelven Langmoen AS mot sammenlignbare selskaper, år for år
ÅrSelskapetSammenlignbare (median) Endring, selskapetEndring, bransjenSelskapets eget
20244,6 %5,4 % +8,8 prosentpoeng +0,1 prosentpoeng +8,7 prosentpoeng
20254,4 %4,9 % −0,2 prosentpoeng −0,5 prosentpoeng +0,3 prosentpoeng

Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.

Selskapet og sektorens drivere

Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Moelven Langmoen AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.

Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))

Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Moelven Langmoen AS falt 0,2 prosentpoeng.

Produsentpriser i industrien per år og driftsmarginen til Moelven Langmoen AS
Mål202120222023202420252026
Produsentpriser i industrien, årssnitt100,0124,7129,5134,4138,3146,0 (så langt)
Endring fra året før+10,7 %+24,7 %+3,9 %+3,7 %+2,9 %+5,6 %
Selskapets driftsmargin––−4,3 %4,6 %4,4 %–

Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden

EUR/NOK (kr)

EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Moelven Langmoen AS falt 0,2 prosentpoeng.

EUR/NOK per år og driftsmarginen til Moelven Langmoen AS
Mål202120222023202420252026
EUR/NOK, årssnitt10,1610,1011,4211,6211,7211,04 (så langt)
Endring fra året før−5,2 %−0,6 %+13,1 %+1,8 %+0,8 %−5,8 %
Selskapets driftsmargin––−4,3 %4,6 %4,4 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)

Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Moelven Langmoen AS falt 0,2 prosentpoeng.

Kraftpris i engrosmarkedet per år og driftsmarginen til Moelven Langmoen AS
Mål202120222023202420252026
Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt64,2141,772,049,454,096,5 (så langt)
Endring fra året før+466,7 %+120,8 %−49,2 %−31,4 %+9,4 %+78,4 %
Selskapets driftsmargin––−4,3 %4,6 %4,4 %–

Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden

USD/NOK (kr)

USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Moelven Langmoen AS falt 0,2 prosentpoeng.

USD/NOK per år og driftsmarginen til Moelven Langmoen AS
Mål202120222023202420252026
USD/NOK, årssnitt8,599,6110,5610,7510,399,54 (så langt)
Endring fra året før−8,8 %+11,9 %+9,9 %+1,7 %−3,3 %−8,2 %
Selskapets driftsmargin––−4,3 %4,6 %4,4 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)

Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Moelven Langmoen AS falt 0,2 prosentpoeng.

Lønnsindeks: metallvareindustri per år og driftsmarginen til Moelven Langmoen AS
Mål202120222023202420252026
Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt88,091,596,9102,1108,0112,8 (så langt)
Endring fra året før+3,1 %+3,9 %+6,0 %+5,4 %+5,8 %+4,5 %
Selskapets driftsmargin––−4,3 %4,6 %4,4 %–

Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden

Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Moelven Langmoen AS hadde en driftsmargin på 4,4 % og en egenkapitalandel på 58,4 % i 2025, og er nr. 1 407 av 4 464 rangerte selskaper i Industri.

Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 11 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 31 MNOK og 168 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2025): 2,5 MNOK 22,2 56 MNOK 31 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2025): 6,9 MNOK
minus netto gjeld 13,6 MNOK
18,6 115 MNOK 63 MNOK
P/B Egenkapital: 102,8 MNOK 3,0 308 MNOK 168 MNOK

Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

Ingen regler slo ut for dette året.

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 4,2 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet49 vekt 30 %
Soliditet78 vekt 25 %
Likviditet65 vekt 15 %
Vekst61 vekt 15 %
Konsistens46 vekt 15 %

Varighet: 53 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Moelven Langmoen AS?

Driftsmarginen var 4,4 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 10,5 %.

Hvor solid er Moelven Langmoen AS?

Egenkapitalandelen var 58,4 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 0,71 (median 1,50).

Hvordan er likviditeten i Moelven Langmoen AS?

Likviditetsgrad 1 var 1,84 i 2025 (median 1,55).

Hvordan står Moelven Langmoen AS i Industri?

Moelven Langmoen AS er nr. 1 407 av 4 464 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 443 av 1 320. Omsetningen endret seg 11,3 % fra året før.

Konsernregnskap

Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Konsernstruktur · 2025

27 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.

Glommen Mjøsen Skog SA eier 67 % av aksjene i Moelven Industrier ASA.

Konsernregnskap. Moelven Industrier ASA for 2025: indeks 31 av 100, nr. 78 av 92 konsern. Se konsernregnskapet

Konsernet i tall

Sektorer
Industri (21 selskaper), Bygg og anlegg (1 selskap), Eiendom (1 selskap) 23 av 27 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
Ansatte i Norge
1 531 i alt. Ringsaker 628, Ullensaker 167, Ringerike 134, Våler (Innlandet) 100, Eidsvoll 96, Stor-Elvdal 81 og 7 kommuner til Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
Underskudd
8 selskaper: Moelven Soknabruket AS, Moelven van Severen AS, Moelven Modus AS, Moelven Limtre AS, Moelven Pellets AS, Moelven List AS …

Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.

Treet viser opptil 4 nivåer under toppen. Store konsern har flere selskaper enn det som vises.

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
882792862
Org.form
AS · del av et konsern
Sektor
Industri (16.120)
Morning selskapsklasse
Mellomstore
Ansatte
76 registrert 10. september 2026
Stiftet
11. desember 2000 25 år i drift
Aksjekapital
18,00 MNOK
Forretningsadresse
Strandsagvegen 4, 2383 BRUMUNDDAL (RINGSAKER)
Kommune
Ringsaker rang 7–12 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
Siste innsendte regnskap
2025
LEI
5493002XIQFRWBVCDF31 fornyes 14. september 2027
Selskapets forretningskommune, Ringsaker. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.

Morselskap
Moelven Industrier ASA (Norge)
Øverste morselskap
Glommen Mjøsen Skog SA (Norge)

Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
1 (én eier)
Største eier
100,0 %
Fordeling
selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
100 %
Konsernkjede
Eies av: Moelven Industrier ASA (100 %)
Øverste eier: Glommen Mjøsen Skog SA

Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon

Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks445460
Rang2 5631 9071 407
Driftsmargin−4,3 %4,6 %4,4 %
Totalrentabilitet−7,3 %8,8 %10,5 %
Egenkapitalandel51,7 %53,5 %58,4 %
Likviditetsgrad 11,591,611,84
Omsetningsvekst–7,1 %11,3 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter352,8 MNOK378,0 MNOK420,6 MNOK
Driftsresultat−15,0 MNOK17,2 MNOK18,5 MNOK
Resultat før skatt−18,8 MNOK13,1 MNOK15,4 MNOK
Skattekostnad−4,1 MNOK2,9 MNOK3,4 MNOK
Årsresultat−14,7 MNOK10,2 MNOK12,0 MNOK
Finanskostnader3,7 MNOK4,1 MNOK3,1 MNOK
Sum eiendeler207,3 MNOK196,1 MNOK176,0 MNOK
Omløpsmidler130,8 MNOK121,6 MNOK109,9 MNOK
Egenkapital107,2 MNOK104,9 MNOK102,8 MNOK
Opptjent egenkapital60,9 MNOK58,6 MNOK56,5 MNOK
Sum gjeld100,1 MNOK91,3 MNOK73,2 MNOK
Kortsiktig gjeld82,1 MNOK75,5 MNOK59,6 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 7149713.

Lignende selskaper