M Marcussen Eftf AS

Org.nr. 898843882 · Sandefjord · Stiftet 2012 · 37 ansatte

Score · regnskapsår 2025

61av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 69 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Små: 493 av 1 600 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 282 av 4 312 · Industri

Profil

Løve · Leder

Høy lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 79 og soliditet 51 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

M Marcussen Eftf AS ligger 10 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.

Medianscore 51 blant 1 600 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 8,0 % (median 4,4 %) og egenkapitalandel 42,6 % (median 41,2 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 30. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter44 MNOK23 MNOK
Driftsmargin 8,0 % 4,4 % 68 %
Resultatmargin 8,2 % 4,2 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 30,7 % 9,5 % 90 %
Egenkapitalandel 42,6 % 41,2 % 52 %
Gjeldsgrad 1,35 1,30 49 %
Likviditetsgrad 1 1,61 1,72 45 %
Omsetningsvekst 3,8 % 5,4 % 46 %
Omsetning per ansatt1,20 MNOK1,65 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 61 gjør M Marcussen Eftf AS det bedre enn 69 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 600 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • M Marcussen Eftf AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Oppsummert analyse

M Marcussen Eftf AS har score 61 for 2025, rang 1 282 av 4 312 i sektoren.

Sterkest: Lønnsomhet: persentil 79 mot sammenlignbare, driftsmargin 8,0 % mot median 4,4 %. Konsistens: persentil 72 mot sammenlignbare.

Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?

I 2025 steg driftsmarginen til M Marcussen Eftf AS med 2,6 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,1 poeng. Selskapet gjorde det altså 2,5 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.

Over 2 årsskifter gikk M Marcussen Eftf AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 7 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.

Driftsmarginen til M Marcussen Eftf AS mot sammenlignbare selskaper, år for år
ÅrSelskapetSammenlignbare (median) Endring, selskapetEndring, bransjenSelskapets eget
20245,5 %4,3 % −2,3 prosentpoeng −0,2 prosentpoeng −2,1 prosentpoeng
20258,0 %4,4 % +2,6 prosentpoeng +0,1 prosentpoeng +2,5 prosentpoeng

Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.

Selskapet og sektorens drivere

Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til M Marcussen Eftf AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.

Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))

Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til M Marcussen Eftf AS økte 2,6 prosentpoeng.

Produsentpriser i industrien per år og driftsmarginen til M Marcussen Eftf AS
Mål202120222023202420252026
Produsentpriser i industrien, årssnitt100,0124,7129,5134,4138,3146,0 (så langt)
Endring fra året før+10,7 %+24,7 %+3,9 %+3,7 %+2,9 %+5,6 %
Selskapets driftsmargin––7,8 %5,5 %8,0 %–

Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden

EUR/NOK (kr)

EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til M Marcussen Eftf AS økte 2,6 prosentpoeng.

EUR/NOK per år og driftsmarginen til M Marcussen Eftf AS
Mål202120222023202420252026
EUR/NOK, årssnitt10,1610,1011,4211,6211,7211,04 (så langt)
Endring fra året før−5,2 %−0,6 %+13,1 %+1,8 %+0,8 %−5,8 %
Selskapets driftsmargin––7,8 %5,5 %8,0 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)

Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til M Marcussen Eftf AS økte 2,6 prosentpoeng.

Kraftpris i engrosmarkedet per år og driftsmarginen til M Marcussen Eftf AS
Mål202120222023202420252026
Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt64,2141,772,049,454,096,5 (så langt)
Endring fra året før+466,7 %+120,8 %−49,2 %−31,4 %+9,4 %+78,4 %
Selskapets driftsmargin––7,8 %5,5 %8,0 %–

Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden

USD/NOK (kr)

USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til M Marcussen Eftf AS økte 2,6 prosentpoeng.

USD/NOK per år og driftsmarginen til M Marcussen Eftf AS
Mål202120222023202420252026
USD/NOK, årssnitt8,599,6110,5610,7510,399,54 (så langt)
Endring fra året før−8,8 %+11,9 %+9,9 %+1,7 %−3,3 %−8,2 %
Selskapets driftsmargin––7,8 %5,5 %8,0 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)

Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til M Marcussen Eftf AS økte 2,6 prosentpoeng.

Lønnsindeks: metallvareindustri per år og driftsmarginen til M Marcussen Eftf AS
Mål202120222023202420252026
Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt88,091,596,9102,1108,0112,8 (så langt)
Endring fra året før+3,1 %+3,9 %+6,0 %+5,4 %+5,8 %+4,5 %
Selskapets driftsmargin––7,8 %5,5 %8,0 %–

Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden

Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.

Analyse · 2025

Hva tallene sier

M Marcussen Eftf AS hadde en driftsmargin på 8,0 % og en egenkapitalandel på 42,6 % i 2025, og er nr. 1 282 av 4 312 rangerte selskaper i Industri.

Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 31,9 % til 42,6 % og driftsmarginen steg fra 5,5 % til 8,0 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 7 MNOK og 32 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2025): 2,5 MNOK 22,2 55 MNOK 27 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2025): 3,1 MNOK
minus netto gjeld −6,8 MNOK
18,6 64 MNOK 32 MNOK
P/B Egenkapital: 5,1 MNOK 3,0 15 MNOK 7 MNOK

Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

Ingen regler slo ut for dette året.

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 0,1 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,4 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet79 vekt 30 %
Soliditet51 vekt 25 %
Likviditet45 vekt 15 %
Vekst46 vekt 15 %
Konsistens72 vekt 15 %

Varighet: 52 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er M Marcussen Eftf AS?

Driftsmarginen var 8,0 % i 2025, mot en median på 4,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 30,7 %.

Hvor solid er M Marcussen Eftf AS?

Egenkapitalandelen var 42,6 % i 2025 (median 41,2 %). Gjeldsgraden var 1,35 (median 1,30).

Hvordan er likviditeten i M Marcussen Eftf AS?

Likviditetsgrad 1 var 1,61 i 2025 (median 1,72).

Hvordan står M Marcussen Eftf AS i Industri?

M Marcussen Eftf AS er nr. 1 282 av 4 312 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 493 av 1 600. Omsetningen endret seg 3,8 % fra året før.

Konsernstruktur · 2025

4 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.

Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i 3M Holding AS.

3M Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.

  • 3M Holding AS ikke i datagrunnlaget
    • M Marcussen Eftf AS du er her eid 100 % · operativt · indeks 61 · nr. 1282 av 4312 i Industri
    • 3M Butikkdrift AS eid 100 % · operativt · indeks 64 · nr. 5173 av 22949 i Handel
    • 3M Eiendom AS eid 100 % · operativt · Eiendom

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
898843882
Org.form
AS
Sektor
Industri (10.710)
Morning selskapsklasse
Små
Ansatte
37 registrert 10. oktober 2026
Stiftet
31. august 2012 14 år i drift
Aksjekapital
1,76 MNOK
Forretningsadresse
Gaupeveien 46, 3160 STOKKE (SANDEFJORD)
Kommune
Sandefjord rang 2–7 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
Siste innsendte regnskap
2025
Selskapets forretningskommune, Sandefjord. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
1 (én eier)
Største eier
100,0 %
Fordeling
selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
100 %
Konsernkjede
Eies av: 3M Holding AS (100 %)
Øverste eier: 3M Holding AS

Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks474861
Rang2 2782 4151 282
Driftsmargin7,8 %5,5 %8,0 %
Totalrentabilitet28,6 %22,0 %30,7 %
Egenkapitalandel29,0 %31,9 %42,6 %
Likviditetsgrad 11,281,341,61
Omsetningsvekst–−0,4 %3,8 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter43,0 MNOK42,8 MNOK44,4 MNOK
Driftsresultat3,3 MNOK2,3 MNOK3,6 MNOK
Resultat før skatt3,4 MNOK2,4 MNOK3,6 MNOK
Skattekostnad0,7 MNOK0,5 MNOK0,8 MNOK
Årsresultat2,7 MNOK1,9 MNOK2,8 MNOK
Finanskostnader0,0 MNOK0,0 MNOK0,0 MNOK
Sum eiendeler11,9 MNOK11,2 MNOK11,9 MNOK
Omløpsmidler10,8 MNOK10,2 MNOK11,0 MNOK
Egenkapital3,5 MNOK3,6 MNOK5,1 MNOK
Opptjent egenkapital1,7 MNOK1,8 MNOK3,3 MNOK
Sum gjeld8,5 MNOK7,6 MNOK6,8 MNOK
Kortsiktig gjeld8,5 MNOK7,6 MNOK6,8 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 7031552.