Gråtind AS
Score · regnskapsår 2024
For lite grunnlag: For lite grunnlag (under minsteomsetning)
Basert på årsregnskapet for 2024
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1 MNOK | 2 MNOK |
| Driftsmargin | 30,4 % | 45,2 % |
| Resultatmargin | −16,7 % | 18,4 % |
| Totalrentabilitet | 2,2 % | 7,4 % |
| Egenkapitalandel | 9,9 % | 25,9 % |
| Gjeldsgrad | 9,13 | 2,30 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,53 | 1,36 |
| Omsetningsvekst | 2,1 % | 4,8 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskapene i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Score over tid
Score over tid krever minst to regnskapsår med score. Kommer når neste års tall er hentet eller historikk er importert.
Hva tallene sier
Gråtind AS hadde en egenkapitalandel på 9,9 % i 2024. Selskapet er ikke rangert: for lite grunnlag (under minsteomsetning).
Fra 2023 til 2024: egenkapitalandelen falt fra 17,7 % til 9,9 % og driftsmarginen falt fra 32,9 % til 30,4 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 0 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,6 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 22,6 | gjeld over verdi |
| P/B | 0,9 | 0 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 9,9 % (median 25,9 %).
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,9 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,53 (median 1,36).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −16,7 % (median 18,4 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,8 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 22,6 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Gråtind AS?
Driftsmarginen var 30,4 % i 2024, mot en median på 45,2 % blant selskapene i samme sektor. Totalrentabiliteten var 2,2 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Gråtind AS?
Egenkapitalandelen var 9,9 % i 2024 (median 25,9 %). Gjeldsgraden var 9,13 (median 2,30).
Hvordan er likviditeten i Gråtind AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,53 i 2024 (median 1,36). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 899553012
- Org.form
- AS
- Sektor
- Eiendom (68.200)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 4. januar 2013 13 år i drift
- Aksjekapital
- 2,30 MNOK
- Forretningsadresse
- c/o Olav Fuglestrand, Kandal, 6823 SANDANE (GLOPPEN)
- Kommune
- Gloppen rang 4–17 av 39 i KOSTRA-gruppe 4
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 19. januar 2013
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 1595F0SWIQJ8NTSF7N96 fornyes 8. februar 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen morselskap: eies av personer
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 29. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 2
- Største eier
- 50,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 50 %
- E. Hundven Service og Vedlikehold AS · 50,0 %
- Olav Fuglestrand Holding AS · 50,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Har eierandeler i: Hotellhagen Sandane AS (34 %), Kraft Eigedom AS (49 %), Reed Eigedom AS (50 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | – | – | – | |
| Rang | – | – | – | |
| Driftsmargin | 32,9 % | 30,4 % | 33,6 % | |
| Totalrentabilitet | −7,3 % | 2,2 % | 2,9 % | |
| Egenkapitalandel | 17,7 % | 9,9 % | 7,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,00 | 0,53 | 0,22 | |
| Omsetningsvekst | – | 2,1 % | 15,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 0,7 MNOK | 0,7 MNOK | 0,8 MNOK |
| Driftsresultat | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,1 MNOK | −0,1 MNOK | −0,2 MNOK |
| Skattekostnad | – | – | – |
| Årsresultat | −0,1 MNOK | −0,1 MNOK | −0,2 MNOK |
| Finanskostnader | −0,3 MNOK | 0,3 MNOK | 0,5 MNOK |
| Sum eiendeler | 6,3 MNOK | 10,0 MNOK | 10,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 0,0 MNOK | 0,4 MNOK | 0,1 MNOK |
| Egenkapital | 1,1 MNOK | 1,0 MNOK | 0,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −1,2 MNOK | −1,3 MNOK | −1,5 MNOK |
| Sum gjeld | 5,1 MNOK | 9,0 MNOK | 9,3 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,3 MNOK | 0,7 MNOK | 0,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 5623187.