Museumsforlaget AS
Score · regnskapsår 2025
52av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 55 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 588 av 1 320 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 504 av 3 294 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 27 og soliditet 77 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Museumsforlaget AS ligger 3 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 1 318 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −5,2 % (median 3,9 %) og egenkapitalandel 72,6 % (median 38,6 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 5 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −5,2 % | 3,9 % |
| Resultatmargin | −3,5 % | 3,6 % |
| Totalrentabilitet | −5,5 % | 8,8 % |
| Egenkapitalandel | 72,6 % | 38,6 % |
| Gjeldsgrad | 0,38 | 1,06 |
| Likviditetsgrad 1 | 3,65 | 1,52 |
| Omsetningsvekst | −3,9 % | 6,2 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 52 gjør Museumsforlaget AS det bedre enn 55 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 320 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Museumsforlaget AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Museumsforlaget AS har score 52 for 2025, rang 1 504 av 3 294 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 81 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 3,65 mot median 1,52. Soliditet: persentil 77 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 72,6 % mot median 38,6 %.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 27 mot sammenlignbare, driftsmargin −5,2 % mot median 3,9 %. Vekst: persentil 31 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −3,9 % mot median 6,2 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −3,5 % (median 3,6 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 2,6 prosentpoeng svakere enn for sammenlignbare selskaper: selskapet −1,8, bransjen +0,8 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Museumsforlaget AS med 1,8 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,8 poeng. Selskapet gjorde det altså 2,6 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Museumsforlaget AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 10 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −3,4 % | 3,1 % | −9,7 prosentpoeng | −0,4 prosentpoeng | −9,2 prosentpoeng |
| 2025 | −5,2 % | 3,9 % | −1,8 prosentpoeng | +0,8 prosentpoeng | −2,6 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Museumsforlaget AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Museumsforlaget AS falt 1,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,3 % | −3,4 % | −5,2 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Museumsforlaget AS falt 1,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,3 % | −3,4 % | −5,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Museumsforlaget AS falt 1,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,3 % | −3,4 % | −5,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Museumsforlaget AS falt 1,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,3 % | −3,4 % | −5,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Museumsforlaget AS falt 1,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,3 % | −3,4 % | −5,2 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Museumsforlaget AS falt 1,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,3 % | −3,4 % | −5,2 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Museumsforlaget AS hadde en driftsmargin på −5,2 % og en egenkapitalandel på 72,6 % i 2025, og er nr. 1 504 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2024 til 2025.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 0 MNOK og 3 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | 0 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | ikke meningsfull |
| P/B | 2,6 | 3 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −3,5 % (median 3,6 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 27 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 77 | vekt 25 % |
| Likviditet | 81 | vekt 15 % |
| Vekst | 31 | vekt 15 % |
| Konsistens | 51 | vekt 15 % |
Varighet: 59 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Museumsforlaget AS?
Driftsmarginen var −5,2 % i 2025, mot en median på 3,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −5,5 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Museumsforlaget AS?
Egenkapitalandelen var 72,6 % i 2025 (median 38,6 %). Gjeldsgraden var 0,38 (median 1,06).
Hvordan er likviditeten i Museumsforlaget AS?
Likviditetsgrad 1 var 3,65 i 2025 (median 1,52).
Hvordan står Museumsforlaget AS i Informasjon og kommunikasjon?
Museumsforlaget AS er nr. 1 504 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 588 av 1 320. Omsetningen endret seg −3,9 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Konsernregnskap. Museene i Sør-Trøndelag AS for 2025: indeks 73 av 100, nr. 2 av 8 konsern. Se konsernregnskapet
-
Museene i Sør-Trøndelag AS
- Museumsforlaget AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 911626519
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (58.190)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 25. januar 2013 13 år i drift
- Aksjekapital
- 1,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Kjøpmannsgata 23, 7013 TRONDHEIM
- Kommune
- Trondheim rang 3 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.museumsforlaget.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Museene i Sør-Trøndelag AS (100 %)
Øverste eier: Museene i Sør-Trøndelag AS
- Museene i Sør-Trøndelag AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 70 | 56 | 52 | |
| Rang | 545 | 1 225 | 1 504 | |
| Driftsmargin | 6,3 % | −3,4 % | −5,2 % | |
| Totalrentabilitet | 11,0 % | −2,8 % | −5,5 % | |
| Egenkapitalandel | 73,6 % | 77,4 % | 72,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 3,79 | 4,43 | 3,65 | |
| Omsetningsvekst | – | −6,3 % | −3,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 6,1 MNOK | 5,7 MNOK | 5,5 MNOK |
| Driftsresultat | 0,4 MNOK | −0,2 MNOK | −0,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,4 MNOK | −0,1 MNOK | −0,2 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | – |
| Årsresultat | 0,3 MNOK | −0,1 MNOK | −0,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,8 MNOK | 3,5 MNOK | 3,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 3,8 MNOK | 3,5 MNOK | 3,5 MNOK |
| Egenkapital | 2,8 MNOK | 2,7 MNOK | 2,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,7 MNOK | 1,6 MNOK | 1,4 MNOK |
| Sum gjeld | 1,0 MNOK | 0,8 MNOK | 0,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,0 MNOK | 0,8 MNOK | 0,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6540487.
Videre
Lignende selskaper
- 8-Bits AS indeks 52, nr. 1 501 · sammenlign
- Landsem Solutions Holding AS indeks 52, nr. 1 502 · sammenlign
- Nsn AS indeks 52, nr. 1 505 · sammenlign
- Thomas Eriksen Music AS indeks 52, nr. 1 506 · sammenlign
- Astralution AS indeks 52, nr. 1 510 · sammenlign