Svalbard Explorer AS
Score · regnskapsår 2025
53av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 56 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 707 av 1 596 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 448 av 3 228 · Forretningsmessig tjenesteyting
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 28 og soliditet 66 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Svalbard Explorer AS ligger 4 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 1 593 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −0,6 % (median 3,7 %) og egenkapitalandel 46,9 % (median 27,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3 MNOK | 4 MNOK |
| Driftsmargin | −0,6 % | 3,7 % |
| Resultatmargin | −0,3 % | 3,0 % |
| Totalrentabilitet | −1,0 % | 8,5 % |
| Egenkapitalandel | 46,9 % | 27,1 % |
| Gjeldsgrad | 1,13 | 1,73 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,85 | 1,26 |
| Omsetningsvekst | 22,6 % | 8,4 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 53 gjør Svalbard Explorer AS det bedre enn 56 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 596 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Svalbard Explorer AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Svalbard Explorer AS har score 53 for 2025, rang 1 448 av 3 228 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 71 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,85 mot median 1,26. Vekst: persentil 69 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 22,6 % mot median 8,4 %.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 28 mot sammenlignbare, driftsmargin −0,6 % mot median 3,7 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −0,3 % (median 3,0 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 5,5 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +5,6, bransjen +0,1 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Svalbard Explorer AS med 5,6 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,1 poeng. Selskapet gjorde det altså 5,5 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Svalbard Explorer AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 3 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −6,2 % | 3,6 % | +2,8 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +2,6 prosentpoeng |
| 2025 | −0,6 % | 3,7 % | +5,6 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | +5,5 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Svalbard Explorer AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: forretningsmessig tjenesteyting (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: forretningsmessig tjenesteyting steg 3,8 % i 2025; driftsmarginen til Svalbard Explorer AS økte 5,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: forretningsmessig tjenesteyting, årssnitt | 100,0 | 104,9 | 111,1 | 116,9 | 121,3 | 122,3 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +4,9 % | +5,9 % | +5,2 % | +3,8 % | +0,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −9,0 % | −6,2 % | −0,6 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: forretningsmessig tjenesteyting (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: forretningsmessig tjenesteyting steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Svalbard Explorer AS økte 5,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: forretningsmessig tjenesteyting, årssnitt | 99,5 | 117,4 | 126,0 | 130,8 | 138,4 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +5,3 % | +17,9 % | +7,4 % | +3,8 % | +5,8 % | +2,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −9,0 % | −6,2 % | −0,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Svalbard Explorer AS økte 5,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −9,0 % | −6,2 % | −0,6 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Svalbard Explorer AS økte 5,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −9,0 % | −6,2 % | −0,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: forretningsmessig tjenesteyting (indeks)
Lønnsindeks: forretningsmessig tjenesteyting steg 5,7 % i 2025; driftsmarginen til Svalbard Explorer AS økte 5,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: forretningsmessig tjenesteyting, årssnitt | 81,5 | 85,5 | 89,7 | 94,8 | 100,3 | 106,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +4,9 % | +4,9 % | +5,7 % | +5,7 % | +6,0 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −9,0 % | −6,2 % | −0,6 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Svalbard Explorer AS hadde en driftsmargin på −0,6 % og en egenkapitalandel på 46,9 % i 2025, og er nr. 1 448 av 3 228 rangerte selskaper i Forretningsmessig tjenesteyting.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra −6,2 % til −0,6 % og omsetningen økte med 23 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 1 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,3 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 14,1 | ikke meningsfull |
| P/B | 2,7 | 1 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −0,3 % (median 3,0 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 0,3 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 28 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 66 | vekt 25 % |
| Likviditet | 71 | vekt 15 % |
| Vekst | 69 | vekt 15 % |
| Konsistens | 47 | vekt 15 % |
Varighet: 48 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Svalbard Explorer AS?
Driftsmarginen var −0,6 % i 2025, mot en median på 3,7 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −1,0 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Svalbard Explorer AS?
Egenkapitalandelen var 46,9 % i 2025 (median 27,1 %). Gjeldsgraden var 1,13 (median 1,73).
Hvordan er likviditeten i Svalbard Explorer AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,85 i 2025 (median 1,26).
Hvordan står Svalbard Explorer AS i Forretningsmessig tjenesteyting?
Svalbard Explorer AS er nr. 1 448 av 3 228 rangerte selskaper i Forretningsmessig tjenesteyting for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 707 av 1 596. Omsetningen endret seg 22,6 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
5 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Steve Holding AS. Personer vises ikke med navn.
Steve Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Steve Holding AS
- Svalbard Explorer AS du er her
- Karlsberger Pub AS
- Gruvelageret AS
- Svalbard Explorer Eiendom AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 911729148
- Org.form
- AS
- Sektor
- Forretningsmessig tjenesteyting (79.122)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 10. januar 2013 13 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Vei 232 513, 9170 LONGYEARBYEN (SVALBARD)
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 7. juni 2021
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Steve Holding AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Steve Holding AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 50 | 41 | 53 | |
| Rang | 1 458 | 2 103 | 1 448 | |
| Driftsmargin | −9,0 % | −6,2 % | −0,6 % | |
| Totalrentabilitet | −26,4 % | −15,3 % | −1,0 % | |
| Egenkapitalandel | 50,2 % | 41,5 % | 46,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,85 | 1,64 | 1,85 | |
| Omsetningsvekst | – | 4,2 % | 22,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 2,1 MNOK | 2,2 MNOK | 2,7 MNOK |
| Driftsresultat | −0,2 MNOK | −0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,2 MNOK | −0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −0,2 MNOK | −0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 0,7 MNOK | 0,9 MNOK | 0,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 0,7 MNOK | 0,8 MNOK | 0,9 MNOK |
| Egenkapital | 0,4 MNOK | 0,4 MNOK | 0,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,3 MNOK | 0,3 MNOK | 0,4 MNOK |
| Sum gjeld | 0,4 MNOK | 0,5 MNOK | 0,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,4 MNOK | 0,5 MNOK | 0,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6436951.
Videre
Lignende selskaper
- PRIME VASK & Tjenester AS indeks 53, nr. 1 444 · sammenlign
- Conco AS indeks 53, nr. 1 451 · sammenlign
- Kps Renhold AS indeks 53, nr. 1 453 · sammenlign
- Spidergawd Management AS indeks 53, nr. 1 454 · sammenlign
- ZB Competition AS indeks 53, nr. 1 457 · sammenlign