Netlab AS
Score · regnskapsår 2025
33av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 17 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 909 av 1 101 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 692 av 3 294 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 26 og soliditet 37 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Netlab AS ligger 17 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 1 101 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −0,9 % (median 4,8 %) og egenkapitalandel 26,7 % (median 34,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 12 MNOK | 22 MNOK |
| Driftsmargin | −0,9 % | 4,8 % |
| Resultatmargin | −2,0 % | 5,0 % |
| Totalrentabilitet | −3,7 % | 9,1 % |
| Egenkapitalandel | 26,7 % | 34,3 % |
| Gjeldsgrad | 2,74 | 1,62 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,20 | 1,33 |
| Omsetningsvekst | −4,3 % | 7,9 % |
| Omsetning per ansatt | 1,44 MNOK | 1,81 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 33 gjør Netlab AS det bedre enn 17 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 101 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Netlab AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Netlab AS har score 33 for 2025, rang 2 692 av 3 294 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 42 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,20 mot median 1,33.
Svakest: Vekst: persentil 22 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −4,3 % mot median 7,9 %. Lønnsomhet: persentil 26 mot sammenlignbare, driftsmargin −0,9 % mot median 4,8 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −2,0 % (median 5,0 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 1,1 prosentpoeng svakere enn for sammenlignbare selskaper: selskapet −0,7, bransjen +0,3 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Netlab AS med 0,7 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,3 poeng. Selskapet gjorde det altså 1,1 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Netlab AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 6 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −0,2 % | 4,5 % | −5,9 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | −6,0 prosentpoeng |
| 2025 | −0,9 % | 4,8 % | −0,7 prosentpoeng | +0,3 prosentpoeng | −1,1 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Netlab AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Netlab AS falt 0,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,8 % | −0,2 % | −0,9 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Netlab AS falt 0,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,8 % | −0,2 % | −0,9 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Netlab AS falt 0,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,8 % | −0,2 % | −0,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Netlab AS falt 0,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,8 % | −0,2 % | −0,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Netlab AS falt 0,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,8 % | −0,2 % | −0,9 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Netlab AS falt 0,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,8 % | −0,2 % | −0,9 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Netlab AS hadde en driftsmargin på −0,9 % og en egenkapitalandel på 26,7 % i 2025, og er nr. 2 692 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2024 til 2025.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 0 MNOK og 2 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | 0 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 2 MNOK |
| P/B | 2,6 | 1 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −2,0 % (median 5,0 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 6,9 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 26 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 37 | vekt 25 % |
| Likviditet | 42 | vekt 15 % |
| Vekst | 22 | vekt 15 % |
| Konsistens | 41 | vekt 15 % |
Varighet: 45 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Netlab AS?
Driftsmarginen var −0,9 % i 2025, mot en median på 4,8 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −3,7 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Netlab AS?
Egenkapitalandelen var 26,7 % i 2025 (median 34,3 %). Gjeldsgraden var 2,74 (median 1,62).
Hvordan er likviditeten i Netlab AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,20 i 2025 (median 1,33).
Hvordan står Netlab AS i Informasjon og kommunikasjon?
Netlab AS er nr. 2 692 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 909 av 1 101. Omsetningen endret seg −4,3 % fra året før.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 1
- Sum tildelt verdi siden 2024
- 1,3 MNOK
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 29. mai 2026 | STATSBYGG | 2025/5016 - Drift, vedlikehold og utvikling av CMS-løsninger | 1,3 MNOK |
| 19. oktober 2021 | NTNU | Nettsider - Kavli-Instituttet | 0,0 MNOK |
| 12. april 2021 | Statens arbeidsmiljøinstitutt | NOA, nye nettsider | 0,0 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 914358973
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.100)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 8 registrert 10. november 2025
- Stiftet
- 8. oktober 2014 12 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Kartheia 5, 4626 KRISTIANSAND S
- Kommune
- Kristiansand rang 2–6 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 7
- Største eier
- 31,3 % · tre største 71,3 %
- Fordeling
- selskaper 99 % · privatpersoner 1 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Exire AS · 31,3 %
- Morten Rønning Holding AS · 20,0 %
- BO H. Bjaarstad AS · 20,0 %
- Ninca Invest AS · 20,0 %
- Flekken Holding AS · 7,2 %
- 2 privatpersoner · 1,4 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Har eierandeler i: Collett Eiendom AS (23 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 65 | 36 | 33 | |
| Rang | 756 | 2 513 | 2 692 | |
| Driftsmargin | 5,8 % | −0,2 % | −0,9 % | |
| Totalrentabilitet | 20,5 % | −0,3 % | −3,7 % | |
| Egenkapitalandel | 44,2 % | 28,9 % | 26,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,62 | 1,27 | 1,20 | |
| Omsetningsvekst | – | 0,8 % | −4,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 12,0 MNOK | 12,0 MNOK | 11,5 MNOK |
| Driftsresultat | 0,7 MNOK | 0,0 MNOK | −0,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,6 MNOK | −0,1 MNOK | −0,2 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | −0,1 MNOK |
| Årsresultat | 0,5 MNOK | −0,1 MNOK | −0,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,4 MNOK | 3,1 MNOK | 2,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 3,1 MNOK | 2,8 MNOK | 2,3 MNOK |
| Egenkapital | 1,5 MNOK | 0,9 MNOK | 0,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,4 MNOK | 0,8 MNOK | 0,6 MNOK |
| Sum gjeld | 1,9 MNOK | 2,2 MNOK | 1,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,9 MNOK | 2,2 MNOK | 1,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6856470.
Videre
Lignende selskaper
- Aplia AS indeks 33, nr. 2 689 · sammenlign
- Unloc AS indeks 33, nr. 2 691 · sammenlign
- Inca Consulting AS indeks 33, nr. 2 693 · sammenlign
- Jærtek AS indeks 33, nr. 2 694 · sammenlign
- Svarttrost Media AS indeks 33, nr. 2 696 · sammenlign