DALEN BED & Breakfast AS
Score · regnskapsår 2025
48av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 50 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 1 679 av 3 338 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 006 av 5 786 · Overnatting og servering
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 27 og soliditet 91 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
DALEN BED & Breakfast AS ligger 1 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 3 332 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −5,6 % (median 1,5 %) og egenkapitalandel 69,3 % (median 13,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3 MNOK | 5 MNOK |
| Driftsmargin | −5,6 % | 1,5 % |
| Resultatmargin | −4,3 % | 1,1 % |
| Totalrentabilitet | −4,1 % | 5,5 % |
| Egenkapitalandel | 69,3 % | 13,0 % |
| Gjeldsgrad | 0,44 | 2,02 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,00 | 1,01 |
| Omsetningsvekst | −22,1 % | 5,6 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 48 gjør DALEN BED & Breakfast AS det bedre enn 50 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (3 338 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- DALEN BED & Breakfast AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
DALEN BED & Breakfast AS har score 48 for 2025, rang 3 006 av 5 786 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 91 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 69,3 % mot median 13,0 %. Konsistens: persentil 62 mot sammenlignbare.
Svakest: Vekst: persentil 5 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −22,1 % mot median 5,6 %. Lønnsomhet: persentil 27 mot sammenlignbare, driftsmargin −5,6 % mot median 1,5 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 1,00 (median 1,01).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −4,3 % (median 1,1 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −5,6 % (median 1,5 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til DALEN BED & Breakfast AS med 19,2 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,7 poeng. Selskapet gjorde det altså 18,5 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk DALEN BED & Breakfast AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 4 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 13,6 % | 2,2 % | −6,7 prosentpoeng | +0,4 prosentpoeng | −7,1 prosentpoeng |
| 2025 | −5,6 % | 1,5 % | −19,2 prosentpoeng | −0,7 prosentpoeng | −18,5 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til DALEN BED & Breakfast AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: overnatting og servering steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til DALEN BED & Breakfast AS falt 19,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: overnatting og servering, årssnitt | 100,0 | 107,9 | 114,0 | 118,8 | 123,1 | 126,9 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +7,9 % | +5,7 % | +4,1 % | +3,6 % | +3,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 20,3 % | 13,6 % | −5,6 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: overnatting og servering steg 2,3 % i 2025; driftsmarginen til DALEN BED & Breakfast AS falt 19,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: overnatting og servering, årssnitt | 97,0 | 139,7 | 153,5 | 157,8 | 161,5 | 170,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +23,4 % | +44,1 % | +9,9 % | +2,8 % | +2,3 % | +5,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 20,3 % | 13,6 % | −5,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til DALEN BED & Breakfast AS falt 19,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 20,3 % | 13,6 % | −5,6 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til DALEN BED & Breakfast AS falt 19,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 20,3 % | 13,6 % | −5,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til DALEN BED & Breakfast AS falt 19,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 20,3 % | 13,6 % | −5,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: servering (indeks)
Lønnsindeks: servering steg 6,5 % i 2025; driftsmarginen til DALEN BED & Breakfast AS falt 19,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: servering, årssnitt | 88,0 | 91,3 | 96,4 | 101,5 | 108,1 | 110,6 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +3,8 % | +5,6 % | +5,4 % | +6,5 % | +2,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 20,3 % | 13,6 % | −5,6 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
DALEN BED & Breakfast AS hadde en driftsmargin på −5,6 % og en egenkapitalandel på 69,3 % i 2025, og er nr. 3 006 av 5 786 rangerte selskaper i Overnatting og servering.
Fra 2024 til 2025: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og driftsmarginen falt fra 13,6 % til −5,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 MNOK og 3 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,4 | 2 MNOK |
| EV/EBIT | 15,5 | 3 MNOK |
| P/B | 3,5 | 3 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 1,00 (median 1,01).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −4,3 % (median 1,1 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −5,6 % (median 1,5 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,1 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,6 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 27 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 91 | vekt 25 % |
| Likviditet | 49 | vekt 15 % |
| Vekst | 5 | vekt 15 % |
| Konsistens | 62 | vekt 15 % |
Varighet: 63 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er DALEN BED & Breakfast AS?
Driftsmarginen var −5,6 % i 2025, mot en median på 1,5 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −4,1 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er DALEN BED & Breakfast AS?
Egenkapitalandelen var 69,3 % i 2025 (median 13,0 %). Gjeldsgraden var 0,44 (median 2,02).
Hvordan er likviditeten i DALEN BED & Breakfast AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,00 i 2025 (median 1,01). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står DALEN BED & Breakfast AS i Overnatting og servering?
DALEN BED & Breakfast AS er nr. 3 006 av 5 786 rangerte selskaper i Overnatting og servering for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 1 679 av 3 338. Omsetningen endret seg −22,1 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 917216754
- Org.form
- AS
- Sektor
- Overnatting og servering (55.100)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 25. april 2016 10 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Aasmund Nordgaards veg 6, 3880 DALEN (TOKKE)
- Kommune
- Tokke rang 6–18 av 28 i KOSTRA-gruppe 6
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 25. mai 2016
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.dalenbb.com/
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 2
- Største eier
- 50,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 100 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 70 | 70 | 48 | |
| Rang | 953 | 810 | 3 006 | |
| Driftsmargin | 20,3 % | 13,6 % | −5,6 % | |
| Totalrentabilitet | 16,2 % | 15,2 % | −4,1 % | |
| Egenkapitalandel | 40,2 % | 57,3 % | 69,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,92 | 1,06 | 1,00 | |
| Omsetningsvekst | – | 4,6 % | −22,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3,1 MNOK | 3,3 MNOK | 2,5 MNOK |
| Driftsresultat | 0,6 MNOK | 0,4 MNOK | −0,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,6 MNOK | 0,5 MNOK | −0,1 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | 0,5 MNOK | 0,4 MNOK | −0,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,8 MNOK | 3,3 MNOK | 2,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,9 MNOK | 1,5 MNOK | 0,8 MNOK |
| Egenkapital | 1,5 MNOK | 1,9 MNOK | 1,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,5 MNOK | 1,9 MNOK | 1,8 MNOK |
| Sum gjeld | 2,2 MNOK | 1,4 MNOK | 0,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,1 MNOK | 1,4 MNOK | 0,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 6373183.
Videre
Lignende selskaper
- Kjenndalstova AS indeks 48, nr. 3 000 · sammenlign
- Gyro City AS indeks 48, nr. 3 003 · sammenlign
- Emme Sushi AS indeks 48, nr. 3 004 · sammenlign
- Nordli-Henriksen AS indeks 48, nr. 3 008 · sammenlign
- Litt Kaos AS indeks 48, nr. 3 011 · sammenlign