Scarp AS
Score · regnskapsår 2025
43av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 37 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 827 av 1 320 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 143 av 3 294 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 59 og soliditet 24 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Scarp AS ligger 6 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 1 318 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 4,8 % (median 3,9 %) og egenkapitalandel 15,1 % (median 38,6 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 5 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 4,8 % | 3,9 % |
| Resultatmargin | 4,3 % | 3,6 % |
| Totalrentabilitet | 19,5 % | 8,8 % |
| Egenkapitalandel | 15,1 % | 38,6 % |
| Gjeldsgrad | 5,61 | 1,06 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,95 | 1,52 |
| Omsetningsvekst | 9,4 % | 6,2 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 43 gjør Scarp AS det bedre enn 37 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 320 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Scarp AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Scarp AS har score 43 for 2025, rang 2 143 av 3 294 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 59 mot sammenlignbare, driftsmargin 4,8 % mot median 3,9 %.
Svakest: Soliditet: persentil 24 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 15,1 % mot median 38,6 %. Likviditet: persentil 24 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,95 mot median 1,52.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,95 (median 1,52).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 4,8 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +5,7, bransjen +0,8 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Scarp AS med 5,7 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,8 poeng. Selskapet gjorde det altså 4,8 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Scarp AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 15 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −0,9 % | 3,1 % | +2,2 prosentpoeng | −0,4 prosentpoeng | +2,6 prosentpoeng |
| 2025 | 4,8 % | 3,9 % | +5,7 prosentpoeng | +0,8 prosentpoeng | +4,8 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Scarp AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Scarp AS økte 5,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −3,0 % | −0,9 % | 4,8 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Scarp AS økte 5,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −3,0 % | −0,9 % | 4,8 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Scarp AS økte 5,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −3,0 % | −0,9 % | 4,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Scarp AS økte 5,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −3,0 % | −0,9 % | 4,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Scarp AS økte 5,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −3,0 % | −0,9 % | 4,8 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Scarp AS økte 5,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −3,0 % | −0,9 % | 4,8 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Scarp AS hadde en driftsmargin på 4,8 % og en egenkapitalandel på 15,1 % i 2025, og er nr. 2 143 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og egenkapitalandelen steg fra 0,7 % til 15,1 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 0 MNOK og 0 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 14,3 | 0 MNOK |
| P/B | 2,6 | 0 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,95 (median 1,52).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 59 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 24 | vekt 25 % |
| Likviditet | 24 | vekt 15 % |
| Vekst | 54 | vekt 15 % |
| Konsistens | 54 | vekt 15 % |
Varighet: 31 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Scarp AS?
Driftsmarginen var 4,8 % i 2025, mot en median på 3,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 19,5 %.
Hvor solid er Scarp AS?
Egenkapitalandelen var 15,1 % i 2025 (median 38,6 %). Gjeldsgraden var 5,61 (median 1,06).
Hvordan er likviditeten i Scarp AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,95 i 2025 (median 1,52). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Scarp AS i Informasjon og kommunikasjon?
Scarp AS er nr. 2 143 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 827 av 1 320. Omsetningen endret seg 9,4 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Isen Holding AS. Personer vises ikke med navn.
Isen Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Informasjon og kommunikasjon (2 selskaper) 2 av 2 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
-
Isen Holding AS
- Scarp AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 917514925
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.100)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 22. juni 2016 10 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Keiser Wilhelms gate 25, 6003 ÅLESUND
- Kommune
- Ålesund rang 2–6 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 27. desember 2019
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Isen Holding AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Isen Holding AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 23 | 26 | 43 | |
| Rang | 2 725 | 2 894 | 2 143 | |
| Driftsmargin | −3,0 % | −0,9 % | 4,8 % | |
| Totalrentabilitet | −17,3 % | −7,7 % | 19,5 % | |
| Egenkapitalandel | 7,6 % | 0,7 % | 15,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,69 | 0,72 | 0,95 | |
| Omsetningsvekst | – | 11,0 % | 9,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3,8 MNOK | 4,2 MNOK | 4,6 MNOK |
| Driftsresultat | −0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,2 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,1 MNOK | −0,1 MNOK | 0,2 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Årsresultat | −0,1 MNOK | −0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 0,8 MNOK | 0,9 MNOK | 1,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 0,5 MNOK | 0,7 MNOK | 0,8 MNOK |
| Egenkapital | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum gjeld | 0,8 MNOK | 0,9 MNOK | 0,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,8 MNOK | 0,9 MNOK | 0,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 6785876.
Videre
Lignende selskaper
- Tria Regnskap AS indeks 44, nr. 2 134 · sammenlign
- Dahls Data AS indeks 44, nr. 2 135 · sammenlign
- Li-Tech AS indeks 43, nr. 2 145 · sammenlign
- Otee AS indeks 43, nr. 2 147 · sammenlign
- Von Mørner AS indeks 43, nr. 2 149 · sammenlign