Ibd Holding AS
Score · regnskapsår 2025
44av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 36 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 133 av 207 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 247 av 392 · Finans og forsikring
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 34 og soliditet 40 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Ibd Holding AS ligger 7 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 207 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 80,1 % (median 82,0 %) og egenkapitalandel 87,1 % (median 91,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3 MNOK | 2 MNOK |
| Driftsmargin | 80,1 % | 82,0 % |
| Resultatmargin | 63,9 % | 82,6 % |
| Totalrentabilitet | 3,7 % | 13,8 % |
| Egenkapitalandel | 87,1 % | 91,8 % |
| Gjeldsgrad | 0,15 | 0,08 |
| Likviditetsgrad 1 | 593,61 | 9,52 |
| Omsetningsvekst | −33,0 % | 7,6 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 44 gjør Ibd Holding AS det bedre enn 36 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (207 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Ibd Holding AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Ibd Holding AS har score 44 for 2025, rang 247 av 392 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 95 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 593,61 mot median 9,52.
Svakest: Vekst: persentil 14 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −33,0 % mot median 7,6 %. Lønnsomhet: persentil 34 mot sammenlignbare, driftsmargin 80,1 % mot median 82,0 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 7,3 prosentpoeng svakere enn for sammenlignbare selskaper: selskapet −5,7, bransjen +1,5 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Ibd Holding AS med 5,7 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 1,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 7,3 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Ibd Holding AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 45 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 85,8 % | 80,5 % | +11,9 prosentpoeng | +7,8 prosentpoeng | +4,1 prosentpoeng |
| 2025 | 80,1 % | 82,0 % | −5,7 prosentpoeng | +1,5 prosentpoeng | −7,3 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Ibd Holding AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Ibd Holding AS falt 5,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 73,9 % | 85,8 % | 80,1 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Ibd Holding AS falt 5,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 73,9 % | 85,8 % | 80,1 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: finansieringsvirksomhet (indeks)
Lønnsindeks: finansieringsvirksomhet steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Ibd Holding AS falt 5,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: finansieringsvirksomhet, årssnitt | 87,1 | 90,4 | 94,2 | 98,9 | 103,5 | 107,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +2,9 % | +3,8 % | +4,1 % | +5,0 % | +4,6 % | +3,7 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 73,9 % | 85,8 % | 80,1 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Ibd Holding AS hadde en driftsmargin på 80,1 % og en egenkapitalandel på 87,1 % i 2025, og er nr. 247 av 392 rangerte selskaper i Finans og forsikring.
Fra 2024 til 2025: omsetningen falt med 33 % og driftsmarginen falt fra 85,8 % til 80,1 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 12 MNOK og 30 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 12,3 | 12 MNOK |
| EV/EBIT | – | ikke brukt i sektoren |
| P/B | 1,2 | 30 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin −13,5 %. Basert på de 6 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 34 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 40 | vekt 25 % |
| Likviditet | 95 | vekt 15 % |
| Vekst | 14 | vekt 15 % |
| Konsistens | 51 | vekt 15 % |
Varighet: 49 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Ibd Holding AS?
Driftsmarginen var 80,1 % i 2025, mot en median på 82,0 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 3,7 %.
Hvor solid er Ibd Holding AS?
Egenkapitalandelen var 87,1 % i 2025 (median 91,8 %). Gjeldsgraden var 0,15 (median 0,08).
Hvordan er likviditeten i Ibd Holding AS?
Likviditetsgrad 1 var 593,61 i 2025 (median 9,52).
Hvordan står Ibd Holding AS i Finans og forsikring?
Ibd Holding AS er nr. 247 av 392 rangerte selskaper i Finans og forsikring for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 133 av 207. Omsetningen endret seg −33,0 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 917654492
- Org.form
- AS
- Sektor
- Finans og forsikring (64.323)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 25. mai 2016 10 år i drift
- Aksjekapital
- 0,33 MNOK
- Forretningsadresse
- Klaus Nilsens gate 10, 6003 ÅLESUND
- Kommune
- Ålesund rang 2–6 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 5493002RHQMQPR1RX356 fornyes 26. november 2026
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 3. november 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap konsoliderer ikke selskapet
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: privatperson
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Har eierandeler i: Urem Real Estate Fund i Invest AS (0 %), Helsfyr Kontorinvest Iii AS (1 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 44 | 58 | 44 | |
| Rang | 217 | 115 | 247 | |
| Driftsmargin | 73,9 % | 85,8 % | 80,1 % | |
| Totalrentabilitet | 2,6 % | 6,3 % | 3,7 % | |
| Egenkapitalandel | 84,0 % | 85,1 % | 87,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 94,13 | 910,37 | 593,61 | |
| Omsetningsvekst | – | 120,6 % | −33,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1,9 MNOK | 4,1 MNOK | 2,7 MNOK |
| Driftsresultat | 1,4 MNOK | 3,5 MNOK | 2,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,2 MNOK | 3,2 MNOK | 1,8 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | 1,2 MNOK | 3,2 MNOK | 1,7 MNOK |
| Finanskostnader | 0,2 MNOK | 0,4 MNOK | 0,4 MNOK |
| Sum eiendeler | 55,2 MNOK | 58,3 MNOK | 58,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 55,2 MNOK | 58,3 MNOK | 58,9 MNOK |
| Egenkapital | 46,4 MNOK | 49,6 MNOK | 51,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 6,0 MNOK | 9,2 MNOK | 11,0 MNOK |
| Sum gjeld | 8,8 MNOK | 8,7 MNOK | 7,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,6 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 6833572.
Videre
Lignende selskaper
- Pali AS indeks 45, nr. 241 · sammenlign
- Monar Invest AS indeks 44, nr. 246 · sammenlign
- Nextbridge Group AS indeks 44, nr. 249 · sammenlign
- Inkafjeldvaer AS indeks 44, nr. 251 · sammenlign
- Tercio AS indeks 44, nr. 252 · sammenlign