Windco AS
Score · regnskapsår 2025
50av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 48 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 700 av 1 358 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 023 av 4 004 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 96 og soliditet 13 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Windco AS ligger 1 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 358 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 31,5 % (median 5,6 %) og egenkapitalandel 8,7 % (median 33,5 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 13 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 31,5 % | 5,6 % |
| Resultatmargin | 32,5 % | 5,7 % |
| Totalrentabilitet | 52,8 % | 14,0 % |
| Egenkapitalandel | 8,7 % | 33,5 % |
| Gjeldsgrad | 10,55 | 1,73 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,09 | 1,43 |
| Omsetningsvekst | 27,8 % | 8,6 % |
| Omsetning per ansatt | 1,42 MNOK | 1,60 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 50 gjør Windco AS det bedre enn 48 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 358 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Windco AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Windco AS har score 50 for 2025, rang 2 023 av 4 004 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 96 mot sammenlignbare, driftsmargin 31,5 % mot median 5,6 %. Vekst: persentil 77 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 27,8 % mot median 8,6 %.
Svakest: Soliditet: persentil 13 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 8,7 % mot median 33,5 %. Konsistens: persentil 21 mot sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital. Tallgrunnlag: egenkapitalandel 8,7 % (median 33,5 %).
- Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har? Tallgrunnlag: omsetningsvekst 27,8 % (median 8,6 %); likviditetsgrad 1 1,09 (median 1,43).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak konsistens, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Windco AS med 5,3 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 5,5 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Windco AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 0 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 26,2 % | 5,8 % | +42,9 prosentpoeng | +0,0 prosentpoeng | +42,9 prosentpoeng |
| 2025 | 31,5 % | 5,6 % | +5,3 prosentpoeng | −0,2 prosentpoeng | +5,5 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Windco AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Windco AS økte 5,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −16,7 % | 26,2 % | 31,5 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Windco AS økte 5,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −16,7 % | 26,2 % | 31,5 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Windco AS økte 5,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −16,7 % | 26,2 % | 31,5 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Windco AS økte 5,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −16,7 % | 26,2 % | 31,5 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Windco AS økte 5,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −16,7 % | 26,2 % | 31,5 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Windco AS økte 5,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −16,7 % | 26,2 % | 31,5 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Windco AS økte 5,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −16,7 % | 26,2 % | 31,5 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Windco AS økte 5,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −16,7 % | 26,2 % | 31,5 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Windco AS hadde en driftsmargin på 31,5 % og en egenkapitalandel på 8,7 % i 2025, og er nr. 2 023 av 4 004 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen falt fra 34,8 % til 8,7 % og omsetningen økte med 28 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 14 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 13 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 14 MNOK |
| P/B | 3,2 | 1 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 8,7 % (median 33,5 %).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 27,8 % (median 8,6 %); Likviditetsgrad 1 1,09 (median 1,43).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,2 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 96 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 13 | vekt 25 % |
| Likviditet | 25 | vekt 15 % |
| Vekst | 77 | vekt 15 % |
| Konsistens | 21 | vekt 15 % |
Varighet: 44 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Windco AS?
Driftsmarginen var 31,5 % i 2025, mot en median på 5,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 52,8 %.
Hvor solid er Windco AS?
Egenkapitalandelen var 8,7 % i 2025 (median 33,5 %). Gjeldsgraden var 10,55 (median 1,73).
Hvordan er likviditeten i Windco AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,09 i 2025 (median 1,43).
Hvordan står Windco AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Windco AS er nr. 2 023 av 4 004 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 700 av 1 358. Omsetningen endret seg 27,8 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
7 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Artemes Group AS.
Konsernregnskap. Artemes Group AS for 2025: indeks 31 av 100, nr. 14 av 18 konsern. Se konsernregnskapet
-
Artemes Group AS
-
Artemes Invest AS
-
Artemes AS
-
Aria Asset Management AS
- Windco AS du er her
- Eqon AS
- Caera AS
-
-
-
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 918360220
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 9 registrert 10. juli 2026
- Stiftet
- 28. november 2016 9 år i drift
- Aksjekapital
- 0,60 MNOK
- Forretningsadresse
- Varbergveien 49, 4371 EGERSUND (EIGERSUND)
- Kommune
- Eigersund rang 7–17 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 2 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 85,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Aria Asset Management AS (85 %)
Øverste eier: Artemes Group AS
- Aria Asset Management AS · 85,0 %
- Psmith Holding AS · 15,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 20 | 62 | 50 | |
| Rang | 3 413 | 1 013 | 2 023 | |
| Driftsmargin | −16,7 % | 26,2 % | 31,5 % | |
| Totalrentabilitet | −37,6 % | 50,2 % | 52,8 % | |
| Egenkapitalandel | 19,7 % | 34,8 % | 8,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,19 | 1,52 | 1,09 | |
| Omsetningsvekst | – | 39,6 % | 27,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 7,2 MNOK | 10,0 MNOK | 12,8 MNOK |
| Driftsresultat | −1,2 MNOK | 2,6 MNOK | 4,0 MNOK |
| Resultat før skatt | −1,2 MNOK | 2,5 MNOK | 4,2 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,3 MNOK | 0,9 MNOK |
| Årsresultat | −1,2 MNOK | 2,2 MNOK | 3,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,1 MNOK | 5,3 MNOK | 7,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 2,9 MNOK | 5,2 MNOK | 7,8 MNOK |
| Egenkapital | 0,6 MNOK | 1,8 MNOK | 0,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | – | 1,2 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum gjeld | 2,5 MNOK | 3,5 MNOK | 7,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,5 MNOK | 3,4 MNOK | 7,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 7172535.
Videre
Lignende selskaper
- Vista Analyse AS indeks 50, nr. 2 021 · sammenlign
- Smartvatten AS indeks 50, nr. 2 022 · sammenlign
- Kongstein AS indeks 50, nr. 2 025 · sammenlign
- L2 Arkitekter AS indeks 50, nr. 2 026 · sammenlign
- Empet Stabekk AS indeks 50, nr. 2 027 · sammenlign