Gripr AS
Score · regnskapsår 2025
49av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 48 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 685 av 1 320 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 753 av 3 294 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 7 og soliditet 84 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Gripr AS ligger på medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 1 318 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −161,6 % (median 3,9 %) og egenkapitalandel 81,5 % (median 38,6 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −161,6 % | 3,9 % |
| Resultatmargin | −154,5 % | 3,6 % |
| Totalrentabilitet | −55,5 % | 8,8 % |
| Egenkapitalandel | 81,5 % | 38,6 % |
| Gjeldsgrad | 0,23 | 1,06 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,66 | 1,52 |
| Omsetningsvekst | 13,7 % | 6,2 % |
| Omsetning per ansatt | 0,36 MNOK | 0,66 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 49 gjør Gripr AS det bedre enn 48 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 320 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Gripr AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Gripr AS har score 49 for 2025, rang 1 753 av 3 294 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 84 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 81,5 % mot median 38,6 %. Likviditet: persentil 72 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,66 mot median 1,52.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 7 mot sammenlignbare, driftsmargin −161,6 % mot median 3,9 %. Konsistens: persentil 39 mot sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −154,5 % (median 3,6 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −161,6 % (median 3,9 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak konsistens, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Gripr AS med 9,7 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,8 poeng. Selskapet gjorde det altså 10,5 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Gripr AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 1 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −151,9 % | 3,1 % | −82,1 prosentpoeng | −0,4 prosentpoeng | −81,6 prosentpoeng |
| 2025 | −161,6 % | 3,9 % | −9,7 prosentpoeng | +0,8 prosentpoeng | −10,5 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Gripr AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Gripr AS falt 9,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −69,8 % | −151,9 % | −161,6 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Gripr AS falt 9,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −69,8 % | −151,9 % | −161,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Gripr AS falt 9,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −69,8 % | −151,9 % | −161,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Gripr AS falt 9,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −69,8 % | −151,9 % | −161,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Gripr AS falt 9,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −69,8 % | −151,9 % | −161,6 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Gripr AS falt 9,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −69,8 % | −151,9 % | −161,6 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Gripr AS hadde en driftsmargin på −161,6 % og en egenkapitalandel på 81,5 % i 2025, og er nr. 1 753 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra −2,7 % til 81,5 % og driftsmarginen falt fra −151,9 % til −161,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 8 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 14,3 | ikke meningsfull |
| P/B | 2,6 | 8 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −154,5 % (median 3,6 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −161,6 % (median 3,9 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var −2,5 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- følg med Ekstrem margin: kontroller tallene
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 7 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 84 | vekt 25 % |
| Likviditet | 72 | vekt 15 % |
| Vekst | 60 | vekt 15 % |
| Konsistens | 39 | vekt 15 % |
Varighet: 22 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Gripr AS?
Driftsmarginen var −161,6 % i 2025, mot en median på 3,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −55,5 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Gripr AS?
Egenkapitalandelen var 81,5 % i 2025 (median 38,6 %). Gjeldsgraden var 0,23 (median 1,06).
Hvordan er likviditeten i Gripr AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,66 i 2025 (median 1,52).
Hvordan står Gripr AS i Informasjon og kommunikasjon?
Gripr AS er nr. 1 753 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 685 av 1 320. Omsetningen endret seg 13,7 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 918889450
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.100)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 8 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 1. mars 2017 9 år i drift
- Aksjekapital
- 0,18 MNOK
- Forretningsadresse
- Jernbanealleen 33, 3210 SANDEFJORD
- Kommune
- Sandefjord rang 2–7 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.gripr.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 45
- Største eier
- 24,6 % · tre største 70,7 %
- Fordeling
- selskaper 87 % · privatpersoner 13 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 17 %
- Eiere over 60 år
- 2 % av personeierne sine aksjer (medianalder 41 år)
- SAELE INVEST & Consulting AS · 24,6 %
- Bratsberg Kapital AS · 23,9 %
- Aider Konsern AS · 22,2 %
- LU Invest AS · 5,0 %
- Ecit AS · 2,4 %
- Ancasco AS · 2,1 %
- Giraff AS · 1,3 %
- Frøland Invest AS · 1,3 %
- Srh Invest Sandefjord AS · 1,0 %
- Sparkling Rock AS · 0,6 %
- 24 privatpersoner · 13,5 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 11 | 6 | 49 | |
| Rang | 2 990 | 3 238 | 1 753 | |
| Driftsmargin | −69,8 % | −151,9 % | −161,6 % | |
| Totalrentabilitet | −47,9 % | −69,9 % | −55,5 % | |
| Egenkapitalandel | 9,9 % | −2,7 % | 81,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,27 | 0,20 | 2,66 | |
| Omsetningsvekst | – | −27,6 % | 13,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3,5 MNOK | 2,5 MNOK | 2,9 MNOK |
| Driftsresultat | −2,4 MNOK | −3,8 MNOK | −4,7 MNOK |
| Resultat før skatt | −2,5 MNOK | −4,1 MNOK | −4,4 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −2,5 MNOK | −4,1 MNOK | −4,4 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,2 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 5,1 MNOK | 5,5 MNOK | 8,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,1 MNOK | 1,1 MNOK | 4,0 MNOK |
| Egenkapital | 0,5 MNOK | −0,2 MNOK | 6,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −9,1 MNOK | −13,2 MNOK | – |
| Sum gjeld | 4,6 MNOK | 5,7 MNOK | 1,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 4,1 MNOK | 5,5 MNOK | 1,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 6791536.
Videre
Lignende selskaper
- Flytende Film AS indeks 49, nr. 1 746 · sammenlign
- Rift Dynamics AS indeks 49, nr. 1 747 · sammenlign
- Wittario AS indeks 49, nr. 1 751 · sammenlign
- Webtron AS indeks 49, nr. 1 755 · sammenlign
- Perspektiv Media AS indeks 49, nr. 1 759 · sammenlign