Vjus AS
Score · regnskapsår 2025
58av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 69 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 397 av 1 273 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 991 av 3 186 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 65 og soliditet 56 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Vjus AS ligger 9 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 1 271 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 8,3 % (median 4,0 %) og egenkapitalandel 51,4 % (median 38,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 8 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 8,3 % | 4,0 % |
| Resultatmargin | 7,8 % | 3,8 % |
| Totalrentabilitet | 22,5 % | 9,1 % |
| Egenkapitalandel | 51,4 % | 38,3 % |
| Gjeldsgrad | 0,95 | 1,05 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,91 | 1,50 |
| Omsetningsvekst | 0,6 % | 6,0 % |
| Omsetning per ansatt | 1,15 MNOK | 0,64 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 58 gjør Vjus AS det bedre enn 69 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 273 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Vjus AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Vjus AS har score 58 for 2025, rang 991 av 3 186 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 65 mot sammenlignbare, driftsmargin 8,3 % mot median 4,0 %. Konsistens: persentil 64 mot sammenlignbare.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 10,3 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +10,7, bransjen +0,5 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Vjus AS med 10,7 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 10,3 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Vjus AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 4 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −2,4 % | 3,6 % | −3,8 prosentpoeng | −0,1 prosentpoeng | −3,7 prosentpoeng |
| 2025 | 8,3 % | 4,0 % | +10,7 prosentpoeng | +0,5 prosentpoeng | +10,3 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Vjus AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Vjus AS økte 10,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,4 % | −2,4 % | 8,3 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Vjus AS økte 10,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,4 % | −2,4 % | 8,3 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Vjus AS økte 10,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,4 % | −2,4 % | 8,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Vjus AS økte 10,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,4 % | −2,4 % | 8,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Vjus AS økte 10,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,4 % | −2,4 % | 8,3 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Vjus AS økte 10,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,4 % | −2,4 % | 8,3 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Vjus AS hadde en driftsmargin på 8,3 % og en egenkapitalandel på 51,4 % i 2025, og er nr. 991 av 3 186 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og driftsmarginen steg fra −2,4 % til 8,3 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 2 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | 1 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 2 MNOK |
| P/B | 2,6 | 2 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,6 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 65 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 56 | vekt 25 % |
| Likviditet | 60 | vekt 15 % |
| Vekst | 40 | vekt 15 % |
| Konsistens | 64 | vekt 15 % |
Varighet: 52 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Vjus AS?
Driftsmarginen var 8,3 % i 2025, mot en median på 4,0 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 22,5 %.
Hvor solid er Vjus AS?
Egenkapitalandelen var 51,4 % i 2025 (median 38,3 %). Gjeldsgraden var 0,95 (median 1,05).
Hvordan er likviditeten i Vjus AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,91 i 2025 (median 1,50).
Hvordan står Vjus AS i Informasjon og kommunikasjon?
Vjus AS er nr. 991 av 3 186 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 397 av 1 273. Omsetningen endret seg 0,6 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 919919604
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (59.110)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 7 registrert 10. september 2025
- Stiftet
- 2. november 2017 9 år i drift
- Aksjekapital
- 0,05 MNOK
- Forretningsadresse
- Torggata 9A, 0181 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 2 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 60,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 40 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: privatperson
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 7. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 52 | 46 | 58 | |
| Rang | 1 359 | 1 890 | 991 | |
| Driftsmargin | 1,4 % | −2,4 % | 8,3 % | |
| Totalrentabilitet | 4,0 % | −7,4 % | 22,5 % | |
| Egenkapitalandel | 44,1 % | 45,3 % | 51,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,62 | 1,69 | 1,91 | |
| Omsetningsvekst | – | 11,4 % | 0,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 7,2 MNOK | 8,0 MNOK | 8,0 MNOK |
| Driftsresultat | 0,1 MNOK | −0,2 MNOK | 0,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,1 MNOK | −0,2 MNOK | 0,6 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Årsresultat | 0,1 MNOK | −0,2 MNOK | 0,5 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,0 MNOK | 2,4 MNOK | 3,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 2,5 MNOK | 2,1 MNOK | 2,8 MNOK |
| Egenkapital | 1,3 MNOK | 1,1 MNOK | 1,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,3 MNOK | 1,0 MNOK | 1,5 MNOK |
| Sum gjeld | 1,7 MNOK | 1,3 MNOK | 1,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,5 MNOK | 1,2 MNOK | 1,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 7. november 2026, regnskaps-id 6808306.
Videre
Lignende selskaper
- Append Consulting AS indeks 58, nr. 988 · sammenlign
- Boman AS indeks 58, nr. 989 · sammenlign
- Mxt Services AS indeks 58, nr. 992 · sammenlign
- Forbaska AS indeks 58, nr. 994 · sammenlign
- Educas AS indeks 58, nr. 999 · sammenlign