Opt-E AS
Score · regnskapsår 2024
30av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 17 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 5 907 av 7 154 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 18 235 av 22 213 · Handel
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 1 og soliditet 54 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Opt-E AS ligger 21 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 7 154 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024: driftsmargin −64,8 % (median 3,0 %) og egenkapitalandel 41,1 % (median 36,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 12 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | −64,8 % | 3,0 % |
| Resultatmargin | −172,5 % | 2,7 % |
| Totalrentabilitet | −42,8 % | 8,9 % |
| Egenkapitalandel | 41,1 % | 36,3 % |
| Gjeldsgrad | 1,43 | 1,53 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,73 | 1,71 |
| Omsetningsvekst | 150,8 % | 3,9 % |
| Omsetning per ansatt | 1,31 MNOK | 2,05 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 30 gjør Opt-E AS det bedre enn 17 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (7 154 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Opt-E AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hva tallene sier
Opt-E AS hadde en driftsmargin på −64,8 % og en egenkapitalandel på 41,1 % i 2024, og er nr. 18 235 av 22 213 rangerte selskaper i Handel.
Fra 2023 til 2024: driftsmarginen steg fra −144,9 % til −64,8 % og omsetningen økte med 151 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 7 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 7 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,4 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,73 (median 1,71).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −172,5 % (median 2,7 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −64,8 % (median 3,0 %).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 150,8 % (median 3,9 %); Likviditetsgrad 1 0,73 (median 1,71).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 122,2 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 1 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 54 | vekt 25 % |
| Likviditet | 5 | vekt 15 % |
| Vekst | 97 | vekt 15 % |
| Konsistens | 5 | vekt 15 % |
Varighet: 41 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Opt-E AS?
Driftsmarginen var −64,8 % i 2024, mot en median på 3,0 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −42,8 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Opt-E AS?
Egenkapitalandelen var 41,1 % i 2024 (median 36,3 %). Gjeldsgraden var 1,43 (median 1,53).
Hvordan er likviditeten i Opt-E AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,73 i 2024 (median 1,71). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Opt-E AS i Handel?
Opt-E AS er nr. 18 235 av 22 213 rangerte selskaper i Handel for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 5 907 av 7 154. Omsetningen endret seg 150,8 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 920449050
- Org.form
- AS
- Sektor
- Handel (46.630)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 9 registrert 10. april 2026
- Stiftet
- 1. januar 2018 8 år i drift
- Aksjekapital
- 2,08 MNOK
- Forretningsadresse
- Skibåsen 42A, 4636 KRISTIANSAND S
- Kommune
- Kristiansand rang 2–6 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.opt-e.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 28
- Største eier
- 29,9 % · tre største 53,8 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 2 %
- Weintraub AS · 29,9 %
- Cronos AS · 13,4 %
- Westhawk AS · 10,5 %
- Eviny Ventures AS · 8,2 %
- Jørstad Invest AS · 6,8 %
- Marius Westbø AS · 6,2 %
- West Gratitude AS · 6,2 %
- Scheistrøen Invest AS · 3,8 %
- Petcom Solutions AS · 3,7 %
- Ctr Invest AS · 2,8 %
- 2 privatpersoner · 0,1 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Eier flertallet i: Opt-E Energi AS (90 %)
Har eierandeler i: Opt-E Energi AS (90 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 51 | 30 | 3 | |
| Rang | 10 093 | 18 235 | 22 902 | |
| Driftsmargin | −144,9 % | −64,8 % | −160,9 % | |
| Totalrentabilitet | −19,7 % | −42,8 % | −54,7 % | |
| Egenkapitalandel | 90,1 % | 41,1 % | −13,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 10,70 | 0,73 | 0,14 | |
| Omsetningsvekst | – | 150,8 % | −55,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4,7 MNOK | 11,8 MNOK | 5,3 MNOK |
| Driftsresultat | −6,8 MNOK | −7,6 MNOK | −8,5 MNOK |
| Resultat før skatt | −7,5 MNOK | −20,3 MNOK | −9,4 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −7,5 MNOK | −20,3 MNOK | −9,4 MNOK |
| Finanskostnader | 0,7 MNOK | 12,7 MNOK | 0,9 MNOK |
| Sum eiendeler | 34,5 MNOK | 17,7 MNOK | 15,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 19,0 MNOK | 7,5 MNOK | 2,5 MNOK |
| Egenkapital | 31,0 MNOK | 7,3 MNOK | −2,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −2,9 MNOK | – | −3,9 MNOK |
| Sum gjeld | 3,4 MNOK | 10,4 MNOK | 17,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,8 MNOK | 10,3 MNOK | 17,6 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 6186449.
Videre
Lignende selskaper
- Moleaer AS indeks 30, nr. 18 224 · sammenlign
- Sport 1 Porsgrunn AS indeks 30, nr. 18 233 · sammenlign
- Butikkdrift Langesund AS indeks 30, nr. 18 234 · sammenlign
- Aune Byggvare AS indeks 30, nr. 18 239 · sammenlign
- Krone Frukt AS indeks 30, nr. 18 240 · sammenlign