Optronics Technology AS
Score · regnskapsår 2024
31av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 15 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 430 av 506 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 243 av 3 932 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 6 og soliditet 0 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Optronics Technology AS ligger 20 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 506 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin −22,8 % (median 5,2 %) og egenkapitalandel −30,2 % (median 30,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 78 MNOK | 96 MNOK |
| Driftsmargin | −22,8 % | 5,2 % |
| Resultatmargin | −31,5 % | 5,9 % |
| Totalrentabilitet | −15,8 % | 12,8 % |
| Egenkapitalandel | −30,2 % | 30,9 % |
| Gjeldsgrad | – | 2,12 |
| Likviditetsgrad 1 | 4,41 | 1,31 |
| Omsetningsvekst | 119,0 % | 8,3 % |
| Omsetning per ansatt | 2,60 MNOK | 2,78 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 31 gjør Optronics Technology AS det bedre enn 15 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (506 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Optronics Technology AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Optronics Technology AS hadde en driftsmargin på −22,8 % og en egenkapitalandel på −30,2 % i 2024, og er nr. 3 243 av 3 932 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2023 til 2024: driftsmarginen steg fra −62,3 % til −22,8 % og omsetningen økte med 119 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 15,9 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,2 | ikke meningsfull |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −30,2 % (median 30,9 %).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −31,5 % (median 5,9 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −22,8 % (median 5,2 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,5 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 6 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 25 % |
| Likviditet | 97 | vekt 15 % |
| Vekst | 95 | vekt 15 % |
| Konsistens | 4 | vekt 15 % |
Varighet: 26 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Optronics Technology AS?
Driftsmarginen var −22,8 % i 2024, mot en median på 5,2 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var −15,8 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Optronics Technology AS?
Egenkapitalandelen var −30,2 % i 2024 (median 30,9 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i Optronics Technology AS?
Likviditetsgrad 1 var 4,41 i 2024 (median 1,31).
Hvordan står Optronics Technology AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Optronics Technology AS er nr. 3 243 av 3 932 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 430 av 506. Omsetningen endret seg 119,0 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Albion Holding AB (utenlandsk selskap) eier 71 % av aksjene i Optronics Technology AS.
Optronics Technology AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Optronics Technology AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 920476104
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (72.100)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 30 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 9. februar 2018 8 år i drift
- Aksjekapital
- 10,73 MNOK
- Forretningsadresse
- Nils Hansens vei 13, 0667 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 2 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 71,3 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 71 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: Albion Holding AB
- Albion Holding AB (Sverige) · 71,3 %
- Prevla Holding AS · 28,7 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Eier flertallet i: Optox AS (100 %)
Har eierandeler i: Optox AS (100 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 21 | 31 | 18 | |
| Rang | 3 380 | 3 243 | 3 781 | |
| Driftsmargin | −62,3 % | −22,8 % | −48,2 % | |
| Totalrentabilitet | −18,6 % | −15,8 % | −25,4 % | |
| Egenkapitalandel | −7,1 % | −30,2 % | −72,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 6,51 | 4,41 | 5,13 | |
| Omsetningsvekst | – | 119,0 % | −39,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 35,7 MNOK | 78,1 MNOK | 47,4 MNOK |
| Driftsresultat | −22,2 MNOK | −17,8 MNOK | −22,9 MNOK |
| Resultat før skatt | −27,3 MNOK | −24,6 MNOK | −31,3 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −27,3 MNOK | −24,6 MNOK | −31,3 MNOK |
| Finanskostnader | 7,1 MNOK | 7,7 MNOK | 9,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 108,5 MNOK | 107,1 MNOK | 87,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 46,3 MNOK | 49,9 MNOK | 39,6 MNOK |
| Egenkapital | −7,7 MNOK | −32,3 MNOK | −63,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −37,9 MNOK | −62,4 MNOK | −93,8 MNOK |
| Sum gjeld | 116,2 MNOK | 139,4 MNOK | 151,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 7,1 MNOK | 11,3 MNOK | 7,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6243299.
Videre
Lignende selskaper
- Als Laboratory Group Norway AS indeks 31, nr. 3 225 · sammenlign
- Flokk Media AS indeks 31, nr. 3 226 · sammenlign
- Kiwa AS indeks 31, nr. 3 244 · sammenlign
- Vysus Norway AS indeks 31, nr. 3 246 · sammenlign
- Zenith Survey AS indeks 31, nr. 3 256 · sammenlign