Bjerck Restaurant AS
Score · regnskapsår 2025
34av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 23 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 641 av 2 119 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 353 av 5 998 · Overnatting og servering
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 9 og soliditet 61 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Bjerck Restaurant AS ligger 16 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 2 119 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −7,4 % (median 5,0 %) og egenkapitalandel 29,9 % (median 19,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 33 MNOK | 17 MNOK |
| Driftsmargin | −7,4 % | 5,0 % |
| Resultatmargin | −7,0 % | 4,6 % |
| Totalrentabilitet | −19,8 % | 14,4 % |
| Egenkapitalandel | 29,9 % | 19,3 % |
| Gjeldsgrad | 2,34 | 2,95 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,00 | 1,04 |
| Omsetningsvekst | −8,4 % | 5,7 % |
| Omsetning per ansatt | 0,81 MNOK | 0,73 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 34 gjør Bjerck Restaurant AS det bedre enn 23 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (2 119 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Bjerck Restaurant AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Bjerck Restaurant AS har score 34 for 2025, rang 4 353 av 5 998 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 61 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 29,9 % mot median 19,3 %.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 9 mot sammenlignbare, driftsmargin −7,4 % mot median 5,0 %. Vekst: persentil 9 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −8,4 % mot median 5,7 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −7,0 % (median 4,6 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −7,4 % (median 5,0 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Bjerck Restaurant AS med 9,8 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 10,0 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Bjerck Restaurant AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 4 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 2,4 % | 4,8 % | −3,3 prosentpoeng | +0,4 prosentpoeng | −3,6 prosentpoeng |
| 2025 | −7,4 % | 5,0 % | −9,8 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | −10,0 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Bjerck Restaurant AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: overnatting og servering steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Bjerck Restaurant AS falt 9,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: overnatting og servering, årssnitt | 100,0 | 107,9 | 114,0 | 118,8 | 123,1 | 126,9 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +7,9 % | +5,7 % | +4,1 % | +3,6 % | +3,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,7 % | 2,4 % | −7,4 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: overnatting og servering steg 2,3 % i 2025; driftsmarginen til Bjerck Restaurant AS falt 9,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: overnatting og servering, årssnitt | 97,0 | 139,7 | 153,5 | 157,8 | 161,5 | 170,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +23,4 % | +44,1 % | +9,9 % | +2,8 % | +2,3 % | +5,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,7 % | 2,4 % | −7,4 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Bjerck Restaurant AS falt 9,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,7 % | 2,4 % | −7,4 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Bjerck Restaurant AS falt 9,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,7 % | 2,4 % | −7,4 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Bjerck Restaurant AS falt 9,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,7 % | 2,4 % | −7,4 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: servering (indeks)
Lønnsindeks: servering steg 6,5 % i 2025; driftsmarginen til Bjerck Restaurant AS falt 9,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: servering, årssnitt | 88,0 | 91,3 | 96,4 | 101,5 | 108,1 | 110,6 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +3,8 % | +5,6 % | +5,4 % | +6,5 % | +2,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,7 % | 2,4 % | −7,4 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Bjerck Restaurant AS hadde en driftsmargin på −7,4 % og en egenkapitalandel på 29,9 % i 2025, og er nr. 4 353 av 5 998 rangerte selskaper i Overnatting og servering.
Fra 2024 til 2025: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og driftsmarginen falt fra 2,4 % til −7,4 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 6 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,4 | 1 MNOK |
| EV/EBIT | 15,5 | 1 MNOK |
| P/B | 3,5 | 6 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −7,0 % (median 4,6 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −7,4 % (median 5,0 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,3 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 9 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 61 | vekt 25 % |
| Likviditet | 46 | vekt 15 % |
| Vekst | 9 | vekt 15 % |
| Konsistens | 49 | vekt 15 % |
Varighet: 40 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Bjerck Restaurant AS?
Driftsmarginen var −7,4 % i 2025, mot en median på 5,0 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −19,8 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Bjerck Restaurant AS?
Egenkapitalandelen var 29,9 % i 2025 (median 19,3 %). Gjeldsgraden var 2,34 (median 2,95).
Hvordan er likviditeten i Bjerck Restaurant AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,00 i 2025 (median 1,04).
Hvordan står Bjerck Restaurant AS i Overnatting og servering?
Bjerck Restaurant AS er nr. 4 353 av 5 998 rangerte selskaper i Overnatting og servering for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 641 av 2 119. Omsetningen endret seg −8,4 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
15 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i De Bergenske Holding AS.
De Bergenske Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 921025920
- Org.form
- AS
- Sektor
- Overnatting og servering (56.110)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 41 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 30. mai 2018 8 år i drift
- Aksjekapital
- 0,06 MNOK
- Forretningsadresse
- Torgallmenningen 1A, 5014 BERGEN
- Kommune
- Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Social Dining AS (100 %)
Øverste eier: De Bergenske Holding AS
- Social Dining AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 33 | 54 | 34 | |
| Rang | 3 643 | 2 326 | 4 353 | |
| Driftsmargin | 5,7 % | 2,4 % | −7,4 % | |
| Totalrentabilitet | 13,6 % | 7,2 % | −19,8 % | |
| Egenkapitalandel | 0,2 % | 28,0 % | 29,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,93 | 0,87 | 1,00 | |
| Omsetningsvekst | – | 14,4 % | −8,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 31,5 MNOK | 36,0 MNOK | 33,0 MNOK |
| Driftsresultat | 1,8 MNOK | 0,9 MNOK | −2,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,6 MNOK | 0,8 MNOK | −2,3 MNOK |
| Skattekostnad | 0,3 MNOK | 0,0 MNOK | −0,5 MNOK |
| Årsresultat | 1,2 MNOK | 0,8 MNOK | −1,8 MNOK |
| Finanskostnader | 0,2 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 13,3 MNOK | 12,3 MNOK | 11,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 8,5 MNOK | 7,6 MNOK | 8,0 MNOK |
| Egenkapital | 0,0 MNOK | 3,4 MNOK | 3,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,0 MNOK | – | – |
| Sum gjeld | 13,3 MNOK | 8,8 MNOK | 8,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 9,1 MNOK | 8,8 MNOK | 8,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 7165027.
Videre
Lignende selskaper
- Dattebayo AS indeks 34, nr. 4 342 · sammenlign
- Skåregaten Pizza AS indeks 34, nr. 4 344 · sammenlign
- Inventum Servering AS indeks 34, nr. 4 345 · sammenlign
- Merci AS indeks 34, nr. 4 354 · sammenlign
- Bønder i Byen Oslo AS indeks 34, nr. 4 355 · sammenlign