Joa Næring AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2025
29av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 12 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 7 337 av 8 332 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 9 886 av 11 168 · Eiendom
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 21 og robusthet 57 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Joa Næring AS ligger 21 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 8 329 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −33,1 % (median 45,6 %) og egenkapitalandel 30,5 % (median 25,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 2 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −33,1 % | 45,6 % |
| Resultatmargin | −163,3 % | 20,2 % |
| Totalrentabilitet | 5,2 % | 7,5 % |
| Egenkapitalandel | 30,5 % | 25,1 % |
| Gjeldsgrad | 2,28 | 2,35 |
| Likviditetsgrad 1 | 4,47 | 1,37 |
| Omsetningsvekst | −97,6 % | 3,1 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 29 gjør Joa Næring AS det bedre enn 12 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (8 332 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Joa Næring AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Joa Næring AS har score 29 for 2025, rang 9 886 av 11 168 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 77 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 4,47 mot median 1,37.
Svakest: Vekst: persentil 4 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −97,6 % mot median 3,1 %. Lønnsomhet: persentil 21 mot sammenlignbare, driftsmargin −33,1 % mot median 45,6 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −163,3 % (median 20,2 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −33,1 % (median 45,6 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Joa Næring AS med 33,8 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 32,0 poeng. Selskapet gjorde det altså 65,9 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Joa Næring AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 33 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 0,7 % | 13,6 % | +4,2 prosentpoeng | −5,4 prosentpoeng | +9,6 prosentpoeng |
| 2025 | −33,1 % | 45,6 % | −33,8 prosentpoeng | +32,0 prosentpoeng | −65,9 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Joa Næring AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Boligpriser (brukte boliger) (indeks (2015 = 100))
Boligpriser (brukte boliger) steg 5,5 % i 2025; driftsmarginen til Joa Næring AS falt 33,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Boligpriser (brukte boliger), årssnitt | 134,5 | 141,6 | 140,8 | 144,6 | 152,5 | 158,7 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,5 % | +5,2 % | −0,5 % | +2,7 % | +5,5 % | +4,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −3,5 % | 0,7 % | −33,1 % | – |
Kilde: SSB (07221, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Joa Næring AS falt 33,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −3,5 % | 0,7 % | −33,1 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Byggekostnadsindeks for boliger (indeks (2015 = 100))
Byggekostnadsindeks for boliger steg 4,3 % i 2025; driftsmarginen til Joa Næring AS falt 33,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Byggekostnadsindeks for boliger, årssnitt | 124,2 | 135,1 | 141,1 | 146,4 | 152,7 | 158,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +8,7 % | +8,8 % | +4,4 % | +3,7 % | +4,3 % | +3,7 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −3,5 % | 0,7 % | −33,1 % | – |
Kilde: SSB (08651, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Joa Næring AS falt 33,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −3,5 % | 0,7 % | −33,1 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom (indeks)
Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom steg 5,2 % i 2025; driftsmarginen til Joa Næring AS falt 33,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom, årssnitt | 91,7 | 94,3 | 96,8 | 103,2 | 108,5 | 111,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +5,2 % | +2,9 % | +2,6 % | +6,5 % | +5,2 % | +2,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −3,5 % | 0,7 % | −33,1 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Joa Næring AS hadde en driftsmargin på −33,1 % og en egenkapitalandel på 30,5 % i 2025, og er nr. 9 886 av 11 168 rangerte selskaper i Eiendom.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 0,7 % til −33,1 % og gikk fra overskudd til underskudd før skatt.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 52 MNOK og 61 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,5 | 61 MNOK |
| EV/EBIT | 19,2 | ikke meningsfull |
| P/B | 0,7 | 52 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (68.2): R.E.I.T..
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −163,3 % (median 20,2 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −33,1 % (median 45,6 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 8,5 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 12,0 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 21 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 53 | vekt 20 % |
| Likviditet | 77 | vekt 5 % |
| Vekst | 4 | vekt 25 % |
| Konsistens | 53 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 42 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Joa Næring AS?
Driftsmarginen var −33,1 % i 2025, mot en median på 45,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 5,2 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Joa Næring AS?
Egenkapitalandelen var 30,5 % i 2025 (median 25,1 %). Gjeldsgraden var 2,28 (median 2,35).
Hvordan er likviditeten i Joa Næring AS?
Likviditetsgrad 1 var 4,47 i 2025 (median 1,37).
Hvordan står Joa Næring AS i Eiendom?
Joa Næring AS er nr. 9 886 av 11 168 rangerte selskaper i Eiendom for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 7 337 av 8 332. Omsetningen endret seg −97,6 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
31 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Joa Gruppen AS.
Konsernregnskap. Joa Gruppen AS for 2025: indeks 60 av 100, nr. 45 av 158 konsern. Se konsernregnskapet
Konsernet i tall
- Sektorer
- Forretningsmessig tjenesteyting (3 selskaper), Eiendom (7 selskaper) 10 av 31 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 287 i alt. Oslo 262, Bergen 25 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Underskudd
- 4 selskaper: Jks Norge AS, Joa Næring AS, Geilo Næring AS, Joa Næringseiendom AS
- Endret 2024–2025
- 4 selskaper kom inn i konsernet: Bildøy Næringseiendom AS, Best Work AS, Jks Norge AS, Kolskogheiane 19 AS. 2 selskaper gikk ut: Solbrun Eiendom AS, Damsgårdsveien 90 Nord AS.
Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 921471386
- Org.form
- AS
- Sektor
- Eiendom (68.200)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 5. september 2018 8 år i drift
- Aksjekapital
- 1,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Kokstadvegen 46, 5257 KOKSTAD (BERGEN)
- Kommune
- Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 98450077V49E92D2E754 fornyes 6. oktober 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 3. november 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Joa Gruppen AS (Norge)
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 31. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Joa Gruppen AS (100 %)
Øverste eier: Joa Gruppen AS
- Joa Gruppen AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Eier flertallet i: Damsgårdsveien 90 Syd AS (100 %), Øvre Kråkenes 51 AS (100 %), Geilo Næring AS (100 %), Hardangervegen AS (100 %), Mjåtveitflaten 31 AS (100 %), Galteråsen 11 AS (100 %), Høyegården Holding AS (100 %), Høyegården Næring AS (100 %)
Porteføljen: 3 av selskapene det eier aksjer i har regnskap hos oss, 3 av dem med flertall. Snittindeksen er 64. 0 har negativ egenkapital, og 1 gikk med underskudd siste år.
Har eierandeler i: Øyjordsveien AS (100 %), Damsgårdsveien 90 Syd AS (100 %), Geilo Næring AS (100 %), Hardangervegen AS (100 %), Heiane II AS (100 %), Galteråsen 11 AS (100 %), Øvre Kråkenes 51 AS (100 %), Høyegården Næring AS (100 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 8. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 45 | 52 | 29 | |
| Rang | 6 097 | 5 121 | 9 886 | |
| Driftsmargin | −3,5 % | 0,7 % | −33,1 % | |
| Totalrentabilitet | 9,0 % | 7,2 % | 5,2 % | |
| Egenkapitalandel | 21,9 % | 29,9 % | 30,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 5,19 | 0,45 | 4,47 | |
| Omsetningsvekst | – | 167,0 % | −97,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 26,0 MNOK | 69,5 MNOK | 1,7 MNOK |
| Driftsresultat | −0,9 MNOK | 0,5 MNOK | −0,5 MNOK |
| Resultat før skatt | 17,9 MNOK | 8,0 MNOK | −2,7 MNOK |
| Skattekostnad | −1,7 MNOK | −1,2 MNOK | −2,4 MNOK |
| Årsresultat | 19,6 MNOK | 9,1 MNOK | −0,3 MNOK |
| Finanskostnader | 13,6 MNOK | 21,0 MNOK | 23,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 350,4 MNOK | 403,7 MNOK | 394,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 19,1 MNOK | 5,9 MNOK | 15,1 MNOK |
| Egenkapital | 76,6 MNOK | 120,7 MNOK | 120,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 75,6 MNOK | 84,7 MNOK | 84,4 MNOK |
| Sum gjeld | 273,8 MNOK | 283,0 MNOK | 274,3 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 3,7 MNOK | 13,2 MNOK | 3,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 8. november 2026, regnskaps-id 7205308.
Videre
Lignende selskaper
- Borgheim Eiendom Elverum AS indeks 29, nr. 9 883 · sammenlign
- Enenvegen 2 A Molde AS indeks 29, nr. 9 884 · sammenlign
- Villani Fana AS indeks 29, nr. 9 885 · sammenlign
- Molobyen Utvikling AS indeks 29, nr. 9 888 · sammenlign
- S.Torv 8 AS indeks 29, nr. 9 890 · sammenlign