Esgian AS
Score · regnskapsår 2025
28av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 12 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 157 av 1 321 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 378 av 3 920 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 4 og soliditet 31 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Esgian AS ligger 23 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 321 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −75,6 % (median 5,4 %) og egenkapitalandel 23,2 % (median 33,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 27 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | −75,6 % | 5,4 % |
| Resultatmargin | −103,3 % | 5,6 % |
| Totalrentabilitet | −49,7 % | 13,9 % |
| Egenkapitalandel | 23,2 % | 33,9 % |
| Gjeldsgrad | 3,31 | 1,72 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,43 | 1,43 |
| Omsetningsvekst | 49,8 % | 8,5 % |
| Omsetning per ansatt | 1,44 MNOK | 1,57 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 28 gjør Esgian AS det bedre enn 12 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 321 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Esgian AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Esgian AS har score 28 for 2025, rang 3 378 av 3 920 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 88 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 49,8 % mot median 8,5 %.
Svakest: Likviditet: persentil 3 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,43 mot median 1,43. Lønnsomhet: persentil 4 mot sammenlignbare, driftsmargin −75,6 % mot median 5,4 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 2,4 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,43 (median 1,43).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −103,3 % (median 5,6 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −75,6 % (median 5,4 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Esgian AS med 74,4 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,7 poeng. Selskapet gjorde det altså 73,8 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Esgian AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 0 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −150,0 % | 4,8 % | +170,7 prosentpoeng | −0,2 prosentpoeng | +170,9 prosentpoeng |
| 2025 | −75,6 % | 5,4 % | +74,4 prosentpoeng | +0,7 prosentpoeng | +73,8 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Esgian AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Esgian AS økte 74,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,7 % | −150,0 % | −75,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Esgian AS økte 74,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,7 % | −150,0 % | −75,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Esgian AS økte 74,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,7 % | −150,0 % | −75,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Esgian AS økte 74,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,7 % | −150,0 % | −75,6 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Esgian AS økte 74,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,7 % | −150,0 % | −75,6 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Esgian AS økte 74,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,7 % | −150,0 % | −75,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Esgian AS økte 74,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,7 % | −150,0 % | −75,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Esgian AS økte 74,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −320,7 % | −150,0 % | −75,6 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Esgian AS hadde en driftsmargin på −75,6 % og en egenkapitalandel på 23,2 % i 2025, og er nr. 3 378 av 3 920 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra −150,0 % til −75,6 % og omsetningen økte med 50 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 15 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 15,9 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,2 | 15 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 2,4 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,43 (median 1,43).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −103,3 % (median 5,6 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −75,6 % (median 5,4 %).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 49,8 % (median 8,5 %); Likviditetsgrad 1 0,43 (median 1,43).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 24,7 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 4 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 31 | vekt 25 % |
| Likviditet | 3 | vekt 15 % |
| Vekst | 88 | vekt 15 % |
| Konsistens | 35 | vekt 15 % |
Varighet: 17 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Esgian AS?
Driftsmarginen var −75,6 % i 2025, mot en median på 5,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −49,7 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Esgian AS?
Egenkapitalandelen var 23,2 % i 2025 (median 33,9 %). Gjeldsgraden var 3,31 (median 1,72).
Hvordan er likviditeten i Esgian AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,43 i 2025 (median 1,43). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Esgian AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Esgian AS er nr. 3 378 av 3 920 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 157 av 1 321. Omsetningen endret seg 49,8 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 924724609
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 19 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 19. desember 2019 6 år i drift
- Aksjekapital
- 5,96 MNOK
- Forretningsadresse
- Fridtjof Nansens vei 19, 0369 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 5493002MYLESE1II0955 fornyes 24. februar 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen morselskap: eies av personer
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 35
- Største eier
- 18,2 % · tre største 41,4 %
- Fordeling
- selskaper 97 % · privatpersoner 3 % · utenlandske 41 %
- Eid fra samme kommune
- 89 %
- Eiere over 60 år
- 23 % av personeierne sine aksjer (medianalder 50 år)
- Vindeggen Invest AS · 18,2 %
- Ponderus Invest AB (Sverige) · 12,4 %
- Bemasteen AS · 10,8 %
- Pershing Securities LIMITED (Storbritannia) · 10,7 %
- BANQUE PICTET & Cie SA (Sveits) · 10,1 %
- Bass Invest Holding AS · 6,1 %
- Lyngneset Invest AS · 5,4 %
- Salthavn AS · 3,7 %
- DNB Carnegie Investment Bank AB (Sverige) · 3,6 %
- Compass Capital AS · 3,4 %
- 6 privatpersoner · 3,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Har eierandeler i: Oceanx Energy AS (29 %), Esgian AS (0 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 1 | 23 | 28 | |
| Rang | 3 754 | 3 468 | 3 378 | |
| Driftsmargin | −320,7 % | −150,0 % | −75,6 % | |
| Totalrentabilitet | −396,2 % | −77,8 % | −49,7 % | |
| Egenkapitalandel | −181,5 % | 24,6 % | 23,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,65 | 0,39 | 0,43 | |
| Omsetningsvekst | – | 11,3 % | 49,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 16,4 MNOK | 18,3 MNOK | 27,4 MNOK |
| Driftsresultat | −52,7 MNOK | −27,4 MNOK | −20,7 MNOK |
| Resultat før skatt | −53,4 MNOK | −27,1 MNOK | −28,3 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −53,4 MNOK | −27,2 MNOK | −28,3 MNOK |
| Finanskostnader | 1,1 MNOK | 0,5 MNOK | 7,8 MNOK |
| Sum eiendeler | 13,2 MNOK | 34,2 MNOK | 41,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 12,2 MNOK | 9,2 MNOK | 12,9 MNOK |
| Egenkapital | −23,9 MNOK | 8,4 MNOK | 9,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −142,7 MNOK | −169,8 MNOK | – |
| Sum gjeld | 37,1 MNOK | 25,8 MNOK | 31,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 18,8 MNOK | 23,5 MNOK | 30,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6747840.
Videre
Lignende selskaper
- Scanwell Technology AS indeks 28, nr. 3 372 · sammenlign
- UKSNØY & CO AS indeks 28, nr. 3 377 · sammenlign
- EV Hub AS indeks 28, nr. 3 381 · sammenlign
- Arqsix AS indeks 28, nr. 3 383 · sammenlign
- Datek Next AS indeks 27, nr. 3 386 · sammenlign