Strandbuen AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2025
65av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 80 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 260 av 1 292 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 847 av 4 282 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 65 og robusthet 86 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Strandbuen AS ligger 14 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 292 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 11,6 % (median 5,3 %) og egenkapitalandel 73,1 % (median 35,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 19 MNOK | 21 MNOK |
| Driftsmargin | 11,6 % | 5,3 % |
| Resultatmargin | 16,6 % | 5,4 % |
| Totalrentabilitet | 13,4 % | 9,7 % |
| Egenkapitalandel | 73,1 % | 35,3 % |
| Gjeldsgrad | 0,37 | 1,57 |
| Likviditetsgrad 1 | 4,15 | 1,34 |
| Omsetningsvekst | 3,0 % | 7,8 % |
| Omsetning per ansatt | 1,86 MNOK | 1,93 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 65 gjør Strandbuen AS det bedre enn 80 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 292 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Strandbuen AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Strandbuen AS har score 65 for 2025, rang 847 av 4 282 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 94 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 4,15 mot median 1,34. Soliditet: persentil 89 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 73,1 % mot median 35,3 %.
Svakest: Vekst: persentil 34 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 3,0 % mot median 7,8 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 3,2 prosentpoeng svakere enn for sammenlignbare selskaper: selskapet −2,9, bransjen +0,3 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Strandbuen AS med 2,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,3 poeng. Selskapet gjorde det altså 3,2 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Strandbuen AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 4 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 14,5 % | 4,9 % | +9,0 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +8,9 prosentpoeng |
| 2025 | 11,6 % | 5,3 % | −2,9 prosentpoeng | +0,3 prosentpoeng | −3,2 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Strandbuen AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Strandbuen AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,5 % | 14,5 % | 11,6 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Strandbuen AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,5 % | 14,5 % | 11,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Strandbuen AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,5 % | 14,5 % | 11,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Strandbuen AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,5 % | 14,5 % | 11,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Strandbuen AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,5 % | 14,5 % | 11,6 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Strandbuen AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,5 % | 14,5 % | 11,6 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Strandbuen AS hadde en driftsmargin på 11,6 % og en egenkapitalandel på 73,1 % i 2025, og er nr. 847 av 4 282 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 60,9 % til 73,1 % og driftsmarginen falt fra 14,5 % til 11,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 15 MNOK og 23 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,4 | 23 MNOK |
| EV/EBIT | 12,4 | mangler tall |
| P/B | 1,4 | 15 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (58): Publishing & Newspapers.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 65 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 89 | vekt 20 % |
| Likviditet | 94 | vekt 5 % |
| Vekst | 34 | vekt 25 % |
| Konsistens | 77 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 66 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Strandbuen AS?
Driftsmarginen var 11,6 % i 2025, mot en median på 5,3 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 13,4 %.
Hvor solid er Strandbuen AS?
Egenkapitalandelen var 73,1 % i 2025 (median 35,3 %). Gjeldsgraden var 0,37 (median 1,57).
Hvordan er likviditeten i Strandbuen AS?
Likviditetsgrad 1 var 4,15 i 2025 (median 1,34).
Hvordan står Strandbuen AS i Informasjon og kommunikasjon?
Strandbuen AS er nr. 847 av 4 282 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 260 av 1 292. Omsetningen endret seg 3,0 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
131 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Amediastiftelsen eier 100 % av aksjene i Amedia AS.
Konsernregnskap. Amedia AS for 2025: indeks 60 av 100, nr. 13 av 42 konsern. Se konsernregnskapet
Konsernet i tall
- Sektorer
- Informasjon og kommunikasjon (92 selskaper), Teknisk tjenesteyting og forskning (11 selskaper), Industri (5 selskaper) 108 av 131 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 2 243 i alt. Oslo 639, Lillestrøm 165, Bergen 101, Drammen 96, Bodø 81, Tønsberg 78 og 63 kommuner til Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Negativ egenkapital
- 2 selskaper: Harstad Publishing AS, Avisa Gaula AS
- Underskudd
- 17 selskaper: Amedia Produkt og Teknologi AS, Avisa Oslo AS, Amedia Innholdsbyrå AS, Mediehuset Nidaros AS, Krs Avisen Kristiansand AS, Amedia Ressurs Harstad AS …
- Endret 2024–2025
- 3 selskaper kom inn i konsernet: Moderne Media AS, Podkast Norge AS, Moderne Media Holding AS. 2 selskaper gikk ut, blant dem: Lynx Publishing AS.
Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.
-
Amedia AS
-
Amedia Norge AS
- Strandbuen AS du er her
- Mediehuset Nettavisen AS
- Romerikes Blad AS
- Bladet Nordlys AS
- Fredriksstad Blad AS
- Telemarksavisa AS
- Avisa Nordland AS
- Tønsbergs Blad AS
- A/S Østlendingen
- AS Oppland Arbeiderblad
- Moss Avis AS
- og 81 selskaper til
- Amedia Produkt og Teknologi AS
- Amedia Tjenestesenter AS
- Amedia Eastern Europe AS
- Amedia Russia AS
- Amedia Russian Media AS
- Nordlands Framtid AS
-
Treet viser opptil 4 nivåer under toppen. Store konsern har flere selskaper enn det som vises.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 927680343
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (58.120)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 10 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 14. februar 1975 51 år i drift
- Aksjekapital
- 0,32 MNOK
- Forretningsadresse
- Rådhusgaten 7, 4100 JØRPELAND (STRAND)
- Kommune
- Strand rang 5–14 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.strandbuen.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Amedia Norge AS (100 %)
Øverste eier: AMEDIASTIFTELSEN
- Amedia Norge AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Amedia Norge AS
Utgått (selskaper): Nordsjø Media AS
Har eierandeler i: Jørpeland Handelsforening AS (3 %), Lokalavissamkjøringa Landet Rundt AS (2 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 64 | 68 | 65 | |
| Rang | 1 044 | 616 | 847 | |
| Driftsmargin | 5,5 % | 14,5 % | 11,6 % | |
| Totalrentabilitet | 7,8 % | 14,6 % | 13,4 % | |
| Egenkapitalandel | 58,4 % | 60,9 % | 73,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,75 | 2,81 | 4,15 | |
| Omsetningsvekst | – | −1,7 % | 3,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 18,3 MNOK | 18,0 MNOK | 18,6 MNOK |
| Driftsresultat | 1,0 MNOK | 2,6 MNOK | 2,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,6 MNOK | 3,5 MNOK | 3,1 MNOK |
| Skattekostnad | 0,3 MNOK | 0,8 MNOK | 0,7 MNOK |
| Årsresultat | 1,2 MNOK | 2,7 MNOK | 2,4 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | – |
| Sum eiendeler | 20,3 MNOK | 23,8 MNOK | 23,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 19,9 MNOK | 23,6 MNOK | 22,9 MNOK |
| Egenkapital | 11,8 MNOK | 14,5 MNOK | 16,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 11,5 MNOK | 14,2 MNOK | 16,6 MNOK |
| Sum gjeld | 8,4 MNOK | 9,3 MNOK | 6,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 7,3 MNOK | 8,4 MNOK | 5,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6955698.
Videre
Lignende selskaper
- Bustbyte AS indeks 65, nr. 845 · sammenlign
- Advent Norway AS indeks 65, nr. 846 · sammenlign
- Technet AS indeks 65, nr. 848 · sammenlign
- Arkitektum AS indeks 64, nr. 849 · sammenlign
- Dbwatch AS indeks 64, nr. 851 · sammenlign