Smb Prosjektering AS
Score · regnskapsår 2025
60av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 72 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 406 av 1 439 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 235 av 4 183 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 84 og robusthet 41 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Smb Prosjektering AS ligger 9 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 439 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 17,1 % (median 5,6 %) og egenkapitalandel 23,0 % (median 33,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 12 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 17,1 % | 5,6 % |
| Resultatmargin | 17,5 % | 5,6 % |
| Totalrentabilitet | 35,7 % | 13,9 % |
| Egenkapitalandel | 23,0 % | 33,2 % |
| Gjeldsgrad | 3,35 | 1,75 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,30 | 1,43 |
| Omsetningsvekst | 32,7 % | 8,5 % |
| Omsetning per ansatt | 1,56 MNOK | 1,64 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 60 gjør Smb Prosjektering AS det bedre enn 72 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 439 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Smb Prosjektering AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Smb Prosjektering AS har score 60 for 2025, rang 1 235 av 4 183 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 84 mot sammenlignbare, driftsmargin 17,1 % mot median 5,6 %. Vekst: persentil 80 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 32,7 % mot median 8,5 %.
Svakest: Soliditet: persentil 32 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 23,0 % mot median 33,2 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 2,7 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +2,4, bransjen −0,3 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Smb Prosjektering AS med 2,4 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,3 poeng. Selskapet gjorde det altså 2,7 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Smb Prosjektering AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 9 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 14,6 % | 5,8 % | −1,0 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | −1,1 prosentpoeng |
| 2025 | 17,1 % | 5,6 % | +2,4 prosentpoeng | −0,3 prosentpoeng | +2,7 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Smb Prosjektering AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Smb Prosjektering AS økte 2,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 15,6 % | 14,6 % | 17,1 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Smb Prosjektering AS økte 2,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 15,6 % | 14,6 % | 17,1 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Smb Prosjektering AS økte 2,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 15,6 % | 14,6 % | 17,1 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Smb Prosjektering AS økte 2,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 15,6 % | 14,6 % | 17,1 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Smb Prosjektering AS økte 2,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 15,6 % | 14,6 % | 17,1 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Smb Prosjektering AS økte 2,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 15,6 % | 14,6 % | 17,1 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Smb Prosjektering AS økte 2,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 15,6 % | 14,6 % | 17,1 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Smb Prosjektering AS økte 2,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 15,6 % | 14,6 % | 17,1 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Smb Prosjektering AS hadde en driftsmargin på 17,1 % og en egenkapitalandel på 23,0 % i 2025, og er nr. 1 235 av 4 183 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 33 % og driftsmarginen steg fra 14,6 % til 17,1 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 MNOK og 18 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 14,9 | 11 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 18 MNOK |
| P/B | 2,3 | 2 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 22 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 13 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | −4 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 18 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden. Netto gjeld utgjør −32 % av selskapsverdien etter størrelsesjustering, så egenkapitalverdien fra EV/EBIT er følsom for feil i gjeldstallet.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (71.1): Engineering/Construction.
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 84 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 32 | vekt 25 % |
| Likviditet | 41 | vekt 15 % |
| Vekst | 80 | vekt 15 % |
| Konsistens | 57 | vekt 15 % |
Tre mål: lønnsomhet 30 %, vekst 15 %, robusthet 55 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 56 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Smb Prosjektering AS?
Driftsmarginen var 17,1 % i 2025, mot en median på 5,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 35,7 %.
Hvor solid er Smb Prosjektering AS?
Egenkapitalandelen var 23,0 % i 2025 (median 33,2 %). Gjeldsgraden var 3,35 (median 1,75).
Hvordan er likviditeten i Smb Prosjektering AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,30 i 2025 (median 1,43).
Hvordan står Smb Prosjektering AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Smb Prosjektering AS er nr. 1 235 av 4 183 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 406 av 1 439. Omsetningen endret seg 32,7 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 929397665
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.121)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 8 registrert 10. juni 2026
- Stiftet
- 24. mai 2022 4 år i drift
- Aksjekapital
- 0,30 MNOK
- Forretningsadresse
- Welhavens vei 4, 4319 SANDNES
- Kommune
- Sandnes rang 4 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 6
- Største eier
- 20,0 % · tre største 60,0 %
- Fordeling
- selskaper 90 % · privatpersoner 10 % · utenlandske 0 %
- Brunes Holding AS · 20,0 %
- Liabrekko Holding AS · 20,0 %
- Chandra Holding AS · 20,0 %
- OV Holding AS · 15,0 %
- Birkeli Holding AS · 15,0 %
- 1 privatpersoner · 10,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 52 | 55 | 60 | |
| Rang | 1 820 | 1 590 | 1 235 | |
| Driftsmargin | 15,6 % | 14,6 % | 17,1 % | |
| Totalrentabilitet | 31,7 % | 31,7 % | 35,7 % | |
| Egenkapitalandel | 31,6 % | 27,1 % | 23,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,46 | 1,37 | 1,30 | |
| Omsetningsvekst | – | 43,4 % | 32,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 6,5 MNOK | 9,4 MNOK | 12,5 MNOK |
| Driftsresultat | 1,0 MNOK | 1,4 MNOK | 2,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,0 MNOK | 1,4 MNOK | 2,2 MNOK |
| Skattekostnad | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK | 0,5 MNOK |
| Årsresultat | 0,8 MNOK | 1,1 MNOK | 1,7 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,2 MNOK | 4,4 MNOK | 6,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 3,2 MNOK | 4,4 MNOK | 6,1 MNOK |
| Egenkapital | 1,0 MNOK | 1,2 MNOK | 1,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,5 MNOK | 0,7 MNOK | 0,9 MNOK |
| Sum gjeld | 2,2 MNOK | 3,2 MNOK | 4,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,2 MNOK | 3,2 MNOK | 4,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 6528171.
Videre
Lignende selskaper
- Nordvest Inspeksjon AS indeks 60, nr. 1 231 · sammenlign
- Filter Arkitekter AS indeks 60, nr. 1 233 · sammenlign
- MALLING & CO Energi og Miljø AS indeks 60, nr. 1 238 · sammenlign
- Multi Solutions AS indeks 60, nr. 1 241 · sammenlign
- Consisu AS indeks 60, nr. 1 245 · sammenlign