Nortroll AS
Score · regnskapsår 2025
43av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 35 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 859 av 1 320 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 866 av 4 464 · Industri
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 18 og soliditet 75 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Nortroll AS ligger 8 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 320 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin −0,7 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 56,3 % (median 39,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 67 MNOK | 116 MNOK |
| Driftsmargin | −0,7 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | −1,2 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | −1,6 % | 10,4 % |
| Egenkapitalandel | 56,3 % | 39,3 % |
| Gjeldsgrad | 0,78 | 1,50 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,87 | 1,55 |
| Omsetningsvekst | −13,7 % | 7,0 % |
| Omsetning per ansatt | 2,47 MNOK | 2,92 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 43 gjør Nortroll AS det bedre enn 35 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 320 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Nortroll AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Nortroll AS har score 43 for 2025, rang 2 866 av 4 464 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 75 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 56,3 % mot median 39,3 %. Likviditet: persentil 65 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,87 mot median 1,55.
Svakest: Vekst: persentil 12 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −13,7 % mot median 7,0 %. Lønnsomhet: persentil 18 mot sammenlignbare, driftsmargin −0,7 % mot median 4,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −1,2 % (median 4,8 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −0,7 % (median 4,9 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Nortroll AS med 2,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 2,4 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Nortroll AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 4 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 2,2 % | 5,4 % | −12,5 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | −12,6 prosentpoeng |
| 2025 | −0,7 % | 4,9 % | −2,9 prosentpoeng | −0,5 prosentpoeng | −2,4 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Nortroll AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Nortroll AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,7 % | 2,2 % | −0,7 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Nortroll AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,7 % | 2,2 % | −0,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Nortroll AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,7 % | 2,2 % | −0,7 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Nortroll AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,7 % | 2,2 % | −0,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Nortroll AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,7 % | 2,2 % | −0,7 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Nortroll AS hadde en driftsmargin på −0,7 % og en egenkapitalandel på 56,3 % i 2025, og er nr. 2 866 av 4 464 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og driftsmarginen falt fra 2,2 % til −0,7 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 46 MNOK og 85 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 78 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 85 MNOK |
| P/B | 3,0 | 46 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −1,2 % (median 4,8 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −0,7 % (median 4,9 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 18 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 75 | vekt 25 % |
| Likviditet | 65 | vekt 15 % |
| Vekst | 12 | vekt 15 % |
| Konsistens | 52 | vekt 15 % |
Varighet: 55 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Nortroll AS?
Driftsmarginen var −0,7 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var −1,6 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Nortroll AS?
Egenkapitalandelen var 56,3 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 0,78 (median 1,50).
Hvordan er likviditeten i Nortroll AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,87 i 2025 (median 1,55).
Hvordan står Nortroll AS i Industri?
Nortroll AS er nr. 2 866 av 4 464 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 859 av 1 320. Omsetningen endret seg −13,7 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Nortroll AS.
Nortroll AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Industri (1 selskap) 1 av 2 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 27 i alt. Levanger 27 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Underskudd
- 1 selskap: Nortroll AS
Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.
-
Nortroll AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 931321099
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (26.510)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 27 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 10. juni 1980 46 år i drift
- Aksjekapital
- 3,02 MNOK
- Forretningsadresse
- Ravns gate 17, 7600 LEVANGER
- Kommune
- Levanger rang 12–23 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.nortroll.no
- LEI
- 549300TSITDN11SEQY64 fornyes 15. desember 2026
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap ikke rapportert
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 50,0 %
- Fordeling
- selskaper 50 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 50 %
- Sicame SA (Frankrike) · 100,0 %
Endring 2007–2025:
50 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 20 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Sicame SA
Utgått (selskaper): Ferraz Shawmut SA, Furuholmen Holding AS, Hca Melbye AS, Norinvent AS, Nortroll AS
Eier flertallet i: Trollheim Eiendom AS (100 %)
Har eierandeler i: Trollheim Eiendom AS (100 %)
Aksjene hos eierne summerer ikke til selskapets totale antall aksjer i kilden.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 65 | 55 | 43 | |
| Rang | 1 123 | 1 821 | 2 866 | |
| Driftsmargin | 14,7 % | 2,2 % | −0,7 % | |
| Totalrentabilitet | 23,5 % | 9,4 % | −1,6 % | |
| Egenkapitalandel | 34,2 % | 61,1 % | 56,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,15 | 2,15 | 1,87 | |
| Omsetningsvekst | – | −51,4 % | −13,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 159,0 MNOK | 77,3 MNOK | 66,7 MNOK |
| Driftsresultat | 23,4 MNOK | 1,7 MNOK | −0,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 21,5 MNOK | 2,5 MNOK | −0,8 MNOK |
| Skattekostnad | 3,6 MNOK | 0,5 MNOK | −0,3 MNOK |
| Årsresultat | 17,9 MNOK | 2,0 MNOK | −0,5 MNOK |
| Finanskostnader | 5,7 MNOK | 2,4 MNOK | – |
| Sum eiendeler | 115,5 MNOK | 51,5 MNOK | 50,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 107,9 MNOK | 43,0 MNOK | 41,4 MNOK |
| Egenkapital | 39,4 MNOK | 31,5 MNOK | 28,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 32,1 MNOK | 24,1 MNOK | 21,1 MNOK |
| Sum gjeld | 76,0 MNOK | 20,0 MNOK | 22,1 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 50,2 MNOK | 20,0 MNOK | 22,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6942730.
Videre
Lignende selskaper
- Tekteam AS indeks 44, nr. 2 862 · sammenlign
- Hydroniq Coolers AS indeks 44, nr. 2 863 · sammenlign
- Vestland Seaservice AS indeks 44, nr. 2 864 · sammenlign
- Aksell AS indeks 43, nr. 2 868 · sammenlign
- GOL BAKERI & Konditori AS indeks 43, nr. 2 872 · sammenlign