THØRING & Sønner AS
Score · regnskapsår 2025
75av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 92 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 131 av 1 679 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 344 av 4 464 · Industri
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 75 og soliditet 80 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
THØRING & Sønner AS ligger 24 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 679 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 9,9 % (median 4,6 %) og egenkapitalandel 65,6 % (median 41,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 24 MNOK | 22 MNOK |
| Driftsmargin | 9,9 % | 4,6 % |
| Resultatmargin | 10,3 % | 4,2 % |
| Totalrentabilitet | 18,5 % | 9,5 % |
| Egenkapitalandel | 65,6 % | 41,8 % |
| Gjeldsgrad | 0,52 | 1,30 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,51 | 1,73 |
| Omsetningsvekst | 60,5 % | 5,3 % |
| Omsetning per ansatt | 2,00 MNOK | 1,69 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 75 gjør THØRING & Sønner AS det bedre enn 92 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 679 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- THØRING & Sønner AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
THØRING & Sønner AS har score 75 for 2025, rang 344 av 4 464 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 95 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 60,5 % mot median 5,3 %. Soliditet: persentil 80 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 65,6 % mot median 41,8 %.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 17,5 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +17,8, bransjen +0,2 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til THØRING & Sønner AS med 17,8 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 17,5 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk THØRING & Sønner AS samme vei som sammenlignbare selskaper 2 ganger. Omtrent 1 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −7,8 % | 4,3 % | −17,8 prosentpoeng | −0,3 prosentpoeng | −17,5 prosentpoeng |
| 2025 | 9,9 % | 4,6 % | +17,8 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +17,5 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til THØRING & Sønner AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til THØRING & Sønner AS økte 17,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 10,0 % | −7,8 % | 9,9 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til THØRING & Sønner AS økte 17,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 10,0 % | −7,8 % | 9,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til THØRING & Sønner AS økte 17,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 10,0 % | −7,8 % | 9,9 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til THØRING & Sønner AS økte 17,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 10,0 % | −7,8 % | 9,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til THØRING & Sønner AS økte 17,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 10,0 % | −7,8 % | 9,9 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
THØRING & Sønner AS hadde en driftsmargin på 9,9 % og en egenkapitalandel på 65,6 % i 2025, og er nr. 344 av 4 464 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og driftsmarginen steg fra −7,8 % til 9,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 10 MNOK og 13 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 10 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 13 MNOK |
| P/B | 3,0 | 13 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 9,9 % (median 4,6 %); Egenkapitalandel 65,6 % (median 41,8 %); Likviditetsgrad 1 2,51 (median 1,73).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,6 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 75 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 80 | vekt 25 % |
| Likviditet | 76 | vekt 15 % |
| Vekst | 95 | vekt 15 % |
| Konsistens | 43 | vekt 15 % |
Varighet: 68 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er THØRING & Sønner AS?
Driftsmarginen var 9,9 % i 2025, mot en median på 4,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 18,5 %.
Hvor solid er THØRING & Sønner AS?
Egenkapitalandelen var 65,6 % i 2025 (median 41,8 %). Gjeldsgraden var 0,52 (median 1,30).
Hvordan er likviditeten i THØRING & Sønner AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,51 i 2025 (median 1,73).
Hvordan står THØRING & Sønner AS i Industri?
THØRING & Sønner AS er nr. 344 av 4 464 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 131 av 1 679. Omsetningen endret seg 60,5 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Tømrer Håvard Ingvaldsen AS. Personer vises ikke med navn.
Tømrer Håvard Ingvaldsen AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Industri (1 selskap), Bygg og anlegg (1 selskap) 2 av 2 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 19 i alt. Lesja 19 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
-
Tømrer Håvard Ingvaldsen AS
- Thøring & Sønner AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 933396347
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (16.230)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 12 registrert 10. desember 2024
- Stiftet
- 2. januar 1983 43 år i drift
- Aksjekapital
- 0,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Romsdalsvegen 3628, 2667 LESJAVERK
- Kommune
- Lesja rang 2–16 av 25 i KOSTRA-gruppe 14
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 2 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 75,0 %
- Fordeling
- selskaper 75 % · privatpersoner 25 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 75 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Tømrer Håvard Ingvaldsen AS (75 %)
Øverste eier: privatperson
- Tømrer Håvard Ingvaldsen AS · 75,0 %
- 1 privatpersoner · 25,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (2 nye og 4 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Tømrer Håvard Ingvaldsen AS
Har eierandeler i: THØRING & Aaheim AS (44 %), Bjorli Utvikling AS (2 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 79 | 51 | 75 | |
| Rang | 395 | 2 213 | 344 | |
| Driftsmargin | 10,0 % | −7,8 % | 9,9 % | |
| Totalrentabilitet | 15,9 % | −9,2 % | 18,5 % | |
| Egenkapitalandel | 67,1 % | 77,3 % | 65,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,60 | 3,65 | 2,51 | |
| Omsetningsvekst | – | −32,8 % | 60,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 22,3 MNOK | 14,9 MNOK | 24,0 MNOK |
| Driftsresultat | 2,2 MNOK | −1,2 MNOK | 2,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 2,4 MNOK | −1,3 MNOK | 2,5 MNOK |
| Skattekostnad | 0,5 MNOK | −0,2 MNOK | 0,5 MNOK |
| Årsresultat | 1,8 MNOK | −1,1 MNOK | 1,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,2 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 14,8 MNOK | 11,5 MNOK | 13,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 11,5 MNOK | 8,8 MNOK | 11,0 MNOK |
| Egenkapital | 10,0 MNOK | 8,9 MNOK | 8,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 9,8 MNOK | 8,7 MNOK | 8,6 MNOK |
| Sum gjeld | 4,9 MNOK | 2,6 MNOK | 4,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 4,4 MNOK | 2,4 MNOK | 4,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6692342.
Videre
Lignende selskaper
- Vision IO AS indeks 75, nr. 340 · sammenlign
- Stjern Betong AS indeks 75, nr. 343 · sammenlign
- Elreg AS indeks 75, nr. 345 · sammenlign
- Inpro AS indeks 75, nr. 346 · sammenlign
- Viatech AS indeks 75, nr. 347 · sammenlign