Vision IO AS
Score · regnskapsår 2025
75av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 92 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 129 av 1 679 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 340 av 4 464 · Industri
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 76 og soliditet 100 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Vision IO AS ligger 24 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 679 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 13,7 % (median 4,6 %) og egenkapitalandel 92,7 % (median 41,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 34 MNOK | 22 MNOK |
| Driftsmargin | 13,7 % | 4,6 % |
| Resultatmargin | 11,5 % | 4,2 % |
| Totalrentabilitet | 14,8 % | 9,5 % |
| Egenkapitalandel | 92,7 % | 41,8 % |
| Gjeldsgrad | 0,08 | 1,30 |
| Likviditetsgrad 1 | 5,38 | 1,73 |
| Omsetningsvekst | 2,2 % | 5,3 % |
| Omsetning per ansatt | 3,44 MNOK | 1,69 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 75 gjør Vision IO AS det bedre enn 92 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 679 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Vision IO AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Vision IO AS har score 75 for 2025, rang 340 av 4 464 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 100 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 92,7 % mot median 41,8 %. Likviditet: persentil 95 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 5,38 mot median 1,73.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 2,7 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +2,9, bransjen +0,2 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Vision IO AS med 2,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 2,7 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Vision IO AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 2 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 10,8 % | 4,3 % | +17,9 prosentpoeng | −0,3 prosentpoeng | +18,2 prosentpoeng |
| 2025 | 13,7 % | 4,6 % | +2,9 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +2,7 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Vision IO AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Vision IO AS økte 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −7,1 % | 10,8 % | 13,7 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Vision IO AS økte 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −7,1 % | 10,8 % | 13,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Vision IO AS økte 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −7,1 % | 10,8 % | 13,7 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Vision IO AS økte 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −7,1 % | 10,8 % | 13,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Vision IO AS økte 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −7,1 % | 10,8 % | 13,7 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Vision IO AS hadde en driftsmargin på 13,7 % og en egenkapitalandel på 92,7 % i 2025, og er nr. 340 av 4 464 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 64,2 % til 92,7 % og driftsmarginen steg fra 10,8 % til 13,7 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 11 MNOK og 47 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 11 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 21 MNOK |
| P/B | 3,0 | 47 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 13,7 % (median 4,6 %); Egenkapitalandel 92,7 % (median 41,8 %); Likviditetsgrad 1 5,38 (median 1,73).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 43,4 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 76 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 100 | vekt 25 % |
| Likviditet | 95 | vekt 15 % |
| Vekst | 41 | vekt 15 % |
| Konsistens | 45 | vekt 15 % |
Varighet: 66 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Vision IO AS?
Driftsmarginen var 13,7 % i 2025, mot en median på 4,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 14,8 %.
Hvor solid er Vision IO AS?
Egenkapitalandelen var 92,7 % i 2025 (median 41,8 %). Gjeldsgraden var 0,08 (median 1,30).
Hvordan er likviditeten i Vision IO AS?
Likviditetsgrad 1 var 5,38 i 2025 (median 1,73).
Hvordan står Vision IO AS i Industri?
Vision IO AS er nr. 340 av 4 464 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 129 av 1 679. Omsetningen endret seg 2,2 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 993943223
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (26.700)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 10 registrert 10. mai 2026
- Stiftet
- 30. mars 2009 17 år i drift
- Aksjekapital
- 0,17 MNOK
- Forretningsadresse
- Koppholen 19, 4313 SANDNES
- Kommune
- Sandnes rang 4 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.visionio.com
- LEI
- 549300Q4CQ4DUY9FZB43 fornyes 4. juli 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen morselskap: eies av personer
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 154
- Største eier
- 12,8 % · tre største 34,5 %
- Fordeling
- selskaper 92 % · privatpersoner 8 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 4 %
- Eiere over 60 år
- 70 % av personeierne sine aksjer (medianalder 67 år)
- Hognan Invest AS · 12,8 %
- Vision Invest Stavanger AS · 12,8 %
- Synesi AS · 8,8 %
- T.D. Veen AS · 6,6 %
- Xfile AS · 5,9 %
- Stavanger Venture AS · 3,9 %
- Sirius AS · 3,4 %
- Sandnes Investering AS · 3,2 %
- A Holdings AS · 2,7 %
- Meps AS · 1,9 %
- 60 privatpersoner · 8,4 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 49 | 73 | 75 | |
| Rang | 2 167 | 465 | 340 | |
| Driftsmargin | −7,1 % | 10,8 % | 13,7 % | |
| Totalrentabilitet | −3,5 % | 9,9 % | 14,8 % | |
| Egenkapitalandel | 54,6 % | 64,2 % | 92,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 3,39 | 5,47 | 5,38 | |
| Omsetningsvekst | – | 25,7 % | 2,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 26,8 MNOK | 33,7 MNOK | 34,4 MNOK |
| Driftsresultat | −1,9 MNOK | 3,6 MNOK | 4,7 MNOK |
| Resultat før skatt | −3,6 MNOK | 2,7 MNOK | 4,0 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −3,6 MNOK | 2,7 MNOK | 4,0 MNOK |
| Finanskostnader | 2,0 MNOK | 1,5 MNOK | 1,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 45,5 MNOK | 43,0 MNOK | 34,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 12,3 MNOK | 16,0 MNOK | 13,4 MNOK |
| Egenkapital | 24,9 MNOK | 27,6 MNOK | 31,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | – | 2,7 MNOK | 6,7 MNOK |
| Sum gjeld | 20,7 MNOK | 15,4 MNOK | 2,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 3,6 MNOK | 2,9 MNOK | 2,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 6712666.
Videre
Lignende selskaper
- Stava Mekaniske Verksted AS indeks 75, nr. 333 · sammenlign
- J&B Landbruk AS indeks 75, nr. 339 · sammenlign
- Stjern Betong AS indeks 75, nr. 343 · sammenlign
- THØRING & Sønner AS indeks 75, nr. 344 · sammenlign
- Elreg AS indeks 75, nr. 345 · sammenlign