Arbeidets Rett AS
Score · regnskapsår 2025
48av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 44 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 591 av 1 047 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 786 av 3 186 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 90 og soliditet 10 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Arbeidets Rett AS ligger 2 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 1 047 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 19,3 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 4,5 % (median 34,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 28 MNOK | 23 MNOK |
| Driftsmargin | 19,3 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 20,9 % | 5,0 % |
| Totalrentabilitet | 47,5 % | 9,2 % |
| Egenkapitalandel | 4,5 % | 34,1 % |
| Gjeldsgrad | 21,35 | 1,65 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,04 | 1,33 |
| Omsetningsvekst | 3,2 % | 7,8 % |
| Omsetning per ansatt | 2,76 MNOK | 1,77 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 48 gjør Arbeidets Rett AS det bedre enn 44 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 047 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Arbeidets Rett AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Arbeidets Rett AS har score 48 for 2025, rang 1 786 av 3 186 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 90 mot sammenlignbare, driftsmargin 19,3 % mot median 4,9 %.
Svakest: Soliditet: persentil 10 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 4,5 % mot median 34,1 %. Likviditet: persentil 28 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,04 mot median 1,33.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital. Tallgrunnlag: egenkapitalandel 4,5 % (median 34,1 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak likviditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 2,9 prosentpoeng svakere enn for sammenlignbare selskaper: selskapet −2,3, bransjen +0,6 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Arbeidets Rett AS med 2,3 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,6 poeng. Selskapet gjorde det altså 2,9 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Arbeidets Rett AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 7 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 21,6 % | 4,3 % | +4,3 prosentpoeng | +0,0 prosentpoeng | +4,3 prosentpoeng |
| 2025 | 19,3 % | 4,9 % | −2,3 prosentpoeng | +0,6 prosentpoeng | −2,9 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Arbeidets Rett AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Arbeidets Rett AS falt 2,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 17,2 % | 21,6 % | 19,3 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Arbeidets Rett AS falt 2,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 17,2 % | 21,6 % | 19,3 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Arbeidets Rett AS falt 2,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 17,2 % | 21,6 % | 19,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Arbeidets Rett AS falt 2,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 17,2 % | 21,6 % | 19,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Arbeidets Rett AS falt 2,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 17,2 % | 21,6 % | 19,3 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Arbeidets Rett AS falt 2,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 17,2 % | 21,6 % | 19,3 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Arbeidets Rett AS hadde en driftsmargin på 19,3 % og en egenkapitalandel på 4,5 % i 2025, og er nr. 1 786 av 3 186 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 21,6 % til 19,3 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 39 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | 39 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | mangler tall |
| P/B | 2,6 | 1 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 4,5 % (median 34,1 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 90 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 10 | vekt 25 % |
| Likviditet | 28 | vekt 15 % |
| Vekst | 38 | vekt 15 % |
| Konsistens | 54 | vekt 15 % |
Varighet: 45 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Arbeidets Rett AS?
Driftsmarginen var 19,3 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 47,5 %.
Hvor solid er Arbeidets Rett AS?
Egenkapitalandelen var 4,5 % i 2025 (median 34,1 %). Gjeldsgraden var 21,35 (median 1,65).
Hvordan er likviditeten i Arbeidets Rett AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,04 i 2025 (median 1,33).
Hvordan står Arbeidets Rett AS i Informasjon og kommunikasjon?
Arbeidets Rett AS er nr. 1 786 av 3 186 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 591 av 1 047. Omsetningen endret seg 3,2 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Aksjonærregisteret viser ingen norsk flertallseier og ingen datterselskaper for dette selskapet.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 933888045
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (58.130)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 10 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 17. mars 1983 43 år i drift
- Aksjekapital
- 0,45 MNOK
- Forretningsadresse
- Kjerkgata 2, 7374 RØROS
- Kommune
- Røros rang 3–9 av 18 i KOSTRA-gruppe 2
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.retten.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 50,0 %
- Fordeling
- selskaper 50 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Amedia Norge AS · 100,0 %
Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.
Porteføljen: 4 av selskapene det eier aksjer i har regnskap hos oss, 0 av dem med flertall. Snittindeksen er 46. 0 har negativ egenkapital, og 1 gikk med underskudd siste år.
Har eierandeler i: Nea Radio AS (5 %), Fjell-Ljom AS (42 %), Ntb AS (0 %), Røros Golfpark AS (2 %), Ren Røros AS (0 %)
Aksjene hos eierne summerer ikke til selskapets totale antall aksjer i kilden.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 41 | 45 | 48 | |
| Rang | 2 014 | 1 930 | 1 786 | |
| Driftsmargin | 17,2 % | 21,6 % | 19,3 % | |
| Totalrentabilitet | 45,2 % | 50,6 % | 47,5 % | |
| Egenkapitalandel | 4,7 % | 4,8 % | 4,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,04 | 1,04 | 1,04 | |
| Omsetningsvekst | – | −2,1 % | 3,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 27,4 MNOK | 26,8 MNOK | 27,6 MNOK |
| Driftsresultat | 4,7 MNOK | 5,8 MNOK | 5,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 5,0 MNOK | 6,3 MNOK | 5,8 MNOK |
| Skattekostnad | 1,1 MNOK | 1,4 MNOK | 1,3 MNOK |
| Årsresultat | 3,9 MNOK | 4,9 MNOK | 4,5 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | – |
| Sum eiendeler | 11,1 MNOK | 12,4 MNOK | 12,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 11,0 MNOK | 12,3 MNOK | 12,0 MNOK |
| Egenkapital | 0,5 MNOK | 0,6 MNOK | 0,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −2,0 MNOK | −1,9 MNOK | −2,0 MNOK |
| Sum gjeld | 10,6 MNOK | 11,8 MNOK | 11,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 10,6 MNOK | 11,8 MNOK | 11,6 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6963872.
Videre
Lignende selskaper
- Seram IKT AS indeks 48, nr. 1 785 · sammenlign
- Telekiosken Eidsvoll AS indeks 48, nr. 1 790 · sammenlign
- Front Information AS indeks 48, nr. 1 791 · sammenlign
- Verdensvev AS indeks 48, nr. 1 793 · sammenlign
- Expectit AS indeks 48, nr. 1 794 · sammenlign