AS CAFE OPERA
Score · regnskapsår 2025
35av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 25 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 594 av 2 119 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 223 av 5 998 · Overnatting og servering
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 66 og soliditet 0 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
AS CAFE OPERA ligger 15 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 2 119 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 5,5 % (median 5,0 %) og egenkapitalandel −2,6 % (median 19,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 21 MNOK | 17 MNOK |
| Driftsmargin | 5,5 % | 5,0 % |
| Resultatmargin | 5,5 % | 4,6 % |
| Totalrentabilitet | 30,6 % | 14,4 % |
| Egenkapitalandel | −2,6 % | 19,3 % |
| Gjeldsgrad | – | 2,95 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,80 | 1,04 |
| Omsetningsvekst | −8,2 % | 5,7 % |
| Omsetning per ansatt | 0,73 MNOK | 0,73 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 35 gjør AS CAFE OPERA det bedre enn 25 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (2 119 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- AS CAFE OPERA
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
AS CAFE OPERA har score 35 for 2025, rang 4 223 av 5 998 i sektoren.
Sterkest: Konsistens: persentil 67 mot sammenlignbare. Lønnsomhet: persentil 66 mot sammenlignbare, driftsmargin 5,5 % mot median 5,0 %.
Svakest: Soliditet: persentil 0 mot sammenlignbare, egenkapitalandel −2,6 % mot median 19,3 %. Vekst: persentil 9 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −8,2 % mot median 5,7 %.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift? Tallgrunnlag: egenkapitalandel −2,6 % (median 19,3 %).
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,3 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,80 (median 1,04).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til AS CAFE OPERA med 2,1 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 1,9 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk AS CAFE OPERA samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 16 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 3,5 % | 4,8 % | +1,2 prosentpoeng | +0,4 prosentpoeng | +0,9 prosentpoeng |
| 2025 | 5,5 % | 5,0 % | +2,1 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +1,9 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til AS CAFE OPERA. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: overnatting og servering steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til AS CAFE OPERA økte 2,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: overnatting og servering, årssnitt | 100,0 | 107,9 | 114,0 | 118,8 | 123,1 | 126,9 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +7,9 % | +5,7 % | +4,1 % | +3,6 % | +3,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,2 % | 3,5 % | 5,5 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: overnatting og servering steg 2,3 % i 2025; driftsmarginen til AS CAFE OPERA økte 2,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: overnatting og servering, årssnitt | 97,0 | 139,7 | 153,5 | 157,8 | 161,5 | 170,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +23,4 % | +44,1 % | +9,9 % | +2,8 % | +2,3 % | +5,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,2 % | 3,5 % | 5,5 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til AS CAFE OPERA økte 2,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,2 % | 3,5 % | 5,5 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til AS CAFE OPERA økte 2,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,2 % | 3,5 % | 5,5 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til AS CAFE OPERA økte 2,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,2 % | 3,5 % | 5,5 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: servering (indeks)
Lønnsindeks: servering steg 6,5 % i 2025; driftsmarginen til AS CAFE OPERA økte 2,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: servering, årssnitt | 88,0 | 91,3 | 96,4 | 101,5 | 108,1 | 110,6 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +3,8 % | +5,6 % | +5,4 % | +6,5 % | +2,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,2 % | 3,5 % | 5,5 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
AS CAFE OPERA hadde en driftsmargin på 5,5 % og en egenkapitalandel på −2,6 % i 2025, og er nr. 4 223 av 5 998 rangerte selskaper i Overnatting og servering.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra −23,5 % til −2,6 % og driftsmarginen steg fra 3,5 % til 5,5 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 5 MNOK og 6 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,4 | 5 MNOK |
| EV/EBIT | 15,5 | 6 MNOK |
| P/B | 3,5 | ikke meningsfull |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −2,6 % (median 19,3 %).
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,3 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,80 (median 1,04).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,3 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 66 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 25 % |
| Likviditet | 29 | vekt 15 % |
| Vekst | 9 | vekt 15 % |
| Konsistens | 67 | vekt 15 % |
Varighet: 30 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er AS CAFE OPERA?
Driftsmarginen var 5,5 % i 2025, mot en median på 5,0 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 30,6 %.
Hvor solid er AS CAFE OPERA?
Egenkapitalandelen var −2,6 % i 2025 (median 19,3 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i AS CAFE OPERA?
Likviditetsgrad 1 var 0,80 i 2025 (median 1,04). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står AS CAFE OPERA i Overnatting og servering?
AS CAFE OPERA er nr. 4 223 av 5 998 rangerte selskaper i Overnatting og servering for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 594 av 2 119. Omsetningen endret seg −8,2 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
4 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Engen Restaurantdrift AS. Personer vises ikke med navn.
Engen Restaurantdrift AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Engen Restaurantdrift AS
- AS Cafe Opera du er her
- Engen Kulturservering AS
- Glasspaviljongen AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 936238564
- Org.form
- AS
- Sektor
- Overnatting og servering (56.110)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 29 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 15. desember 1984 41 år i drift
- Aksjekapital
- 0,50 MNOK
- Forretningsadresse
- Valkendorfsgaten 1B, 5012 BERGEN
- Kommune
- Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Engen Restaurantdrift AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Engen Restaurantdrift AS · 100,0 %
Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 18 | 36 | 35 | |
| Rang | 4 408 | 3 939 | 4 223 | |
| Driftsmargin | 2,2 % | 3,5 % | 5,5 % | |
| Totalrentabilitet | 14,2 % | 18,6 % | 30,6 % | |
| Egenkapitalandel | −51,3 % | −23,5 % | −2,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,32 | 0,35 | 0,80 | |
| Omsetningsvekst | – | 14,8 % | −8,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 20,0 MNOK | 22,9 MNOK | 21,1 MNOK |
| Driftsresultat | 0,4 MNOK | 0,8 MNOK | 1,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,4 MNOK | 0,8 MNOK | 1,2 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK |
| Årsresultat | 0,3 MNOK | 0,6 MNOK | 0,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,1 MNOK | 4,3 MNOK | 3,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,5 MNOK | 1,8 MNOK | 3,1 MNOK |
| Egenkapital | −1,6 MNOK | −1,0 MNOK | −0,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −2,1 MNOK | −1,5 MNOK | −0,6 MNOK |
| Sum gjeld | 4,7 MNOK | 5,3 MNOK | 3,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 4,7 MNOK | 5,3 MNOK | 3,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6985730.
Videre
Lignende selskaper
- Svang Catering AS indeks 36, nr. 4 219 · sammenlign
- DP Sandviken AS indeks 35, nr. 4 221 · sammenlign
- Magda AS indeks 35, nr. 4 222 · sammenlign
- No13 Drift AS indeks 35, nr. 4 225 · sammenlign
- Byscenen Servering AS indeks 35, nr. 4 226 · sammenlign