Roxar Software Solutions AS
Score · regnskapsår 2025
39av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 24 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 551 av 728 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 268 av 3 132 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 15 og soliditet 68 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Roxar Software Solutions AS ligger 11 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 728 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin −21,1 % (median 6,1 %) og egenkapitalandel 42,9 % (median 30,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 108 MNOK | 108 MNOK |
| Driftsmargin | −21,1 % | 6,1 % |
| Resultatmargin | −23,9 % | 6,7 % |
| Totalrentabilitet | 2,7 % | 11,9 % |
| Egenkapitalandel | 42,9 % | 30,0 % |
| Gjeldsgrad | 1,33 | 2,26 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,72 | 1,16 |
| Omsetningsvekst | −47,9 % | 7,4 % |
| Omsetning per ansatt | 4,32 MNOK | 2,96 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 39 gjør Roxar Software Solutions AS det bedre enn 24 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (728 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Roxar Software Solutions AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Roxar Software Solutions AS har score 39 for 2025, rang 2 268 av 3 132 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 77 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,72 mot median 1,16. Soliditet: persentil 68 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 42,9 % mot median 30,0 %.
Svakest: Vekst: persentil 1 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −47,9 % mot median 7,4 %. Lønnsomhet: persentil 15 mot sammenlignbare, driftsmargin −21,1 % mot median 6,1 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −23,9 % (median 6,7 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −21,1 % (median 6,1 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Roxar Software Solutions AS hadde en driftsmargin på −21,1 % og en egenkapitalandel på 42,9 % i 2025, og er nr. 2 268 av 3 132 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 25,2 % til −21,1 % og gikk fra overskudd til underskudd før skatt.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 176 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 176 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −23,9 % (median 6,7 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −21,1 % (median 6,1 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 15,7 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 15 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 68 | vekt 25 % |
| Likviditet | 77 | vekt 15 % |
| Vekst | 1 | vekt 15 % |
| Konsistens | 40 | vekt 15 % |
Varighet: 62 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Roxar Software Solutions AS?
Driftsmarginen var −21,1 % i 2025, mot en median på 6,1 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 2,7 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Roxar Software Solutions AS?
Egenkapitalandelen var 42,9 % i 2025 (median 30,0 %). Gjeldsgraden var 1,33 (median 2,26).
Hvordan er likviditeten i Roxar Software Solutions AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,72 i 2025 (median 1,16).
Hvordan står Roxar Software Solutions AS i Informasjon og kommunikasjon?
Roxar Software Solutions AS er nr. 2 268 av 3 132 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 551 av 728. Omsetningen endret seg −47,9 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 939201181
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (58.290)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 25 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 12. mai 1986 40 år i drift
- Aksjekapital
- 2,89 MNOK
- Forretningsadresse
- Lysaker torg 45, 1366 LYSAKER (BÆRUM)
- Kommune
- Bærum rang 1 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 100 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: privatperson
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet. Utenlandske eiere har fått over halvparten.
Utgått (selskaper): Rss Software Holding AS
Eier flertallet i: Roxar Services AS (100 %)
Har eierandeler i: Roxar Services AS (100 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 74 | 72 | 39 | |
| Rang | 405 | 317 | 2 268 | |
| Driftsmargin | 25,9 % | 25,2 % | −21,1 % | |
| Totalrentabilitet | 19,0 % | 15,7 % | 2,7 % | |
| Egenkapitalandel | 42,3 % | 45,5 % | 42,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,71 | 1,69 | 1,72 | |
| Omsetningsvekst | – | 10,4 % | −47,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 187,5 MNOK | 206,9 MNOK | 107,9 MNOK |
| Driftsresultat | 48,6 MNOK | 52,1 MNOK | −22,8 MNOK |
| Resultat før skatt | 57,3 MNOK | 62,4 MNOK | −25,8 MNOK |
| Skattekostnad | 12,6 MNOK | 13,5 MNOK | −8,7 MNOK |
| Årsresultat | 44,7 MNOK | 48,9 MNOK | −17,1 MNOK |
| Finanskostnader | 14,1 MNOK | 9,3 MNOK | 36,7 MNOK |
| Sum eiendeler | 375,0 MNOK | 456,4 MNOK | 409,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 368,8 MNOK | 419,3 MNOK | 402,3 MNOK |
| Egenkapital | 158,8 MNOK | 207,7 MNOK | 175,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 100,5 MNOK | 149,4 MNOK | 117,2 MNOK |
| Sum gjeld | 216,2 MNOK | 248,7 MNOK | 233,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 216,2 MNOK | 248,7 MNOK | 233,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6801604.
Videre
Lignende selskaper
- Medius AS indeks 40, nr. 2 256 · sammenlign
- SI OSL 03.1 AS indeks 39, nr. 2 266 · sammenlign
- Digitale Medier 1881 AS indeks 39, nr. 2 279 · sammenlign
- Sensio AS indeks 39, nr. 2 283 · sammenlign
- Tjenestetorget AS indeks 39, nr. 2 284 · sammenlign