Kai Hansen AS
Score · regnskapsår 2025
52av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 52 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 628 av 1 320 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 116 av 4 464 · Industri
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 24 og soliditet 70 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Kai Hansen AS ligger 1 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 320 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 0,9 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 51,8 % (median 39,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 148 MNOK | 116 MNOK |
| Driftsmargin | 0,9 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 0,7 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 1,8 % | 10,4 % |
| Egenkapitalandel | 51,8 % | 39,3 % |
| Gjeldsgrad | 0,93 | 1,50 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,25 | 1,55 |
| Omsetningsvekst | 7,5 % | 7,0 % |
| Omsetning per ansatt | 1,93 MNOK | 2,92 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 52 gjør Kai Hansen AS det bedre enn 52 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 320 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Kai Hansen AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Kai Hansen AS har score 52 for 2025, rang 2 116 av 4 464 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 77 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,25 mot median 1,55. Soliditet: persentil 70 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 51,8 % mot median 39,3 %.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 24 mot sammenlignbare, driftsmargin 0,9 % mot median 4,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 0,6 prosentpoeng svakere enn for sammenlignbare selskaper: selskapet −1,1, bransjen −0,5 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Kai Hansen AS med 1,1 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,6 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Kai Hansen AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 12 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 1,9 % | 5,4 % | +4,4 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | +4,3 prosentpoeng |
| 2025 | 0,9 % | 4,9 % | −1,1 prosentpoeng | −0,5 prosentpoeng | −0,6 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Kai Hansen AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Kai Hansen AS falt 1,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −2,5 % | 1,9 % | 0,9 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Kai Hansen AS falt 1,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −2,5 % | 1,9 % | 0,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Kai Hansen AS falt 1,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −2,5 % | 1,9 % | 0,9 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Kai Hansen AS falt 1,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −2,5 % | 1,9 % | 0,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Kai Hansen AS falt 1,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −2,5 % | 1,9 % | 0,9 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Kai Hansen AS hadde en driftsmargin på 0,9 % og en egenkapitalandel på 51,8 % i 2025, og er nr. 2 116 av 4 464 rangerte selskaper i Industri.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2024 til 2025.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 3 MNOK og 44 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 3 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 6 MNOK |
| P/B | 3,0 | 44 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 24 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 70 | vekt 25 % |
| Likviditet | 77 | vekt 15 % |
| Vekst | 52 | vekt 15 % |
| Konsistens | 53 | vekt 15 % |
Varighet: 54 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Kai Hansen AS?
Driftsmarginen var 0,9 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 1,8 %.
Hvor solid er Kai Hansen AS?
Egenkapitalandelen var 51,8 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 0,93 (median 1,50).
Hvordan er likviditeten i Kai Hansen AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,25 i 2025 (median 1,55).
Hvordan står Kai Hansen AS i Industri?
Kai Hansen AS er nr. 2 116 av 4 464 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 628 av 1 320. Omsetningen endret seg 7,5 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
8 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Elto Finans AS.
Elto Finans AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Industri (2 selskaper), Teknisk tjenesteyting og forskning (1 selskap) 3 av 8 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 96 i alt. Stavanger 77, Kristiansand 11, Haugesund 8 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 2
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
- Rammeavtaler
- 2
- Holdt utenfor summen: verdien er en ramme, ikke faktisk kjøp.
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 18. september 2025 | Stavanger Konserthus IKS | Trykkeritjenester, rammeavtale | 0,0 MNOK (rammeavtale) |
| 15. juli 2024 | Stavanger kommune | Trykkeri-, digitalprint- og plottjenester | 12,0 MNOK (rammeavtale) |
| 8. desember 2023 | Kolumbus AS | Rammeavtale for levering av trykkeritjenester | 1,0 MNOK |
| 6. desember 2021 | Stavanger Konserthus IKS | Trykkeritjenester, rammeavtale | 0,0 MNOK |
| 7. desember 2018 | Sjøfartsdirektoratet | Konkurranse om rammeavtale om trykkeritjenester til Sjøfartsdirektoratet | 2,5 MNOK (rammeavtale) |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 28. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 940036437
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (18.120)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 77 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 30. mai 1986 40 år i drift
- Aksjekapital
- 6,29 MNOK
- Forretningsadresse
- Kontorveien 12, 4033 STAVANGER
- Kommune
- Stavanger rang 5 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- kai-hansen.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 2 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 99,6 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Elto Finans AS (100 %)
Øverste eier: Elto Finans AS
- Elto Finans AS · 99,6 %
- 1 privatpersoner · 0,4 %
Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 51 | 60 | 52 | |
| Rang | 2 049 | 1 340 | 2 116 | |
| Driftsmargin | −2,5 % | 1,9 % | 0,9 % | |
| Totalrentabilitet | −5,1 % | 5,1 % | 1,8 % | |
| Egenkapitalandel | 48,8 % | 54,4 % | 51,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,81 | 2,43 | 2,25 | |
| Omsetningsvekst | – | 40,6 % | 7,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 98,1 MNOK | 137,9 MNOK | 148,3 MNOK |
| Driftsresultat | −2,4 MNOK | 2,7 MNOK | 1,3 MNOK |
| Resultat før skatt | −2,5 MNOK | 2,5 MNOK | 1,0 MNOK |
| Skattekostnad | −0,5 MNOK | 0,5 MNOK | 0,2 MNOK |
| Årsresultat | −2,0 MNOK | 1,9 MNOK | 0,8 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,3 MNOK | – |
| Sum eiendeler | 46,4 MNOK | 53,4 MNOK | 57,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 41,1 MNOK | 47,2 MNOK | 51,5 MNOK |
| Egenkapital | 22,6 MNOK | 29,0 MNOK | 29,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 16,3 MNOK | 19,2 MNOK | 20,0 MNOK |
| Sum gjeld | 23,8 MNOK | 24,3 MNOK | 27,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 14,7 MNOK | 19,4 MNOK | 22,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 6753624.
Videre
Lignende selskaper
- Ferrozink Trondheim AS indeks 52, nr. 2 115 · sammenlign
- Ferdighus AS indeks 52, nr. 2 118 · sammenlign
- Not Varmforzinking AS indeks 52, nr. 2 122 · sammenlign
- Brimer AS indeks 52, nr. 2 125 · sammenlign
- Smart Automation AS indeks 52, nr. 2 130 · sammenlign