Solva AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2024
56av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 62 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 202 av 530 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 214 av 5 456 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 65 og robusthet 39 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Solva AS ligger 5 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 530 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 7,8 % (median 5,4 %) og egenkapitalandel 20,0 % (median 30,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 59 MNOK | 95 MNOK |
| Driftsmargin | 7,8 % | 5,4 % |
| Resultatmargin | 8,2 % | 6,0 % |
| Totalrentabilitet | 23,3 % | 13,3 % |
| Egenkapitalandel | 20,0 % | 30,9 % |
| Gjeldsgrad | 3,99 | 2,10 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,25 | 1,31 |
| Omsetningsvekst | 10,2 % | 8,3 % |
| Omsetning per ansatt | 1,60 MNOK | 2,88 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 56 gjør Solva AS det bedre enn 62 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (530 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Solva AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Solva AS hadde en driftsmargin på 7,8 % og en egenkapitalandel på 20,0 % i 2024, og er nr. 2 214 av 5 456 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2023 til 2024: driftsmarginen steg fra 3,6 % til 7,8 % og omsetningen økte med 10 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 6 MNOK og 40 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 14,9 | 25 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 40 MNOK |
| P/B | 2,3 | 6 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 47 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 29 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | −12 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 40 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden. Netto gjeld utgjør −40 % av selskapsverdien etter størrelsesjustering, så egenkapitalverdien fra EV/EBIT er følsom for feil i gjeldstallet.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (71.1): Engineering/Construction.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,1 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 65 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 29 | vekt 20 % |
| Likviditet | 44 | vekt 5 % |
| Vekst | 64 | vekt 25 % |
| Konsistens | 55 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 47 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Solva AS?
Driftsmarginen var 7,8 % i 2024, mot en median på 5,4 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 23,3 %.
Hvor solid er Solva AS?
Egenkapitalandelen var 20,0 % i 2024 (median 30,9 %). Gjeldsgraden var 3,99 (median 2,10).
Hvordan er likviditeten i Solva AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,25 i 2024 (median 1,31).
Hvordan står Solva AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Solva AS er nr. 2 214 av 5 456 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 202 av 530. Omsetningen endret seg 10,2 % fra året før.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 3
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
- Rammeavtaler
- 3
- Holdt utenfor summen: verdien er en ramme, ikke faktisk kjøp.
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 14. januar 2025 | Domstoladministrasjonen | Konsulenttjenester til Byggfaglig bistand og Prosessledelse | verdi ikke oppgitt |
| 19. november 2024 | Trondheim kommune | Rammeavtale takseringstjenester 2024 - 2026 | 20,0 MNOK (rammeavtale) |
| 15. juli 2024 | Trøndelag fylkeskommune | Kontraktstildeling - Rammeavtale - Rådgivende ingeniør- og arkitekttjenester | 150,0 MNOK (rammeavtale) |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 943317739
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.121)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 37 registrert 10. juli 2026
- Stiftet
- 7. desember 1987 38 år i drift
- Aksjekapital
- 0,29 MNOK
- Forretningsadresse
- Vestre Rosten 77, 7075 TILLER (TRONDHEIM)
- Kommune
- Trondheim rang 3 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 17
- Største eier
- 11,5 % · tre største 31,5 %
- Fordeling
- selskaper 2 % · privatpersoner 98 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 84 %
- Eiere over 60 år
- 23 % av personeierne sine aksjer (medianalder 54 år)
- Solva AS · 1,7 %
- 16 privatpersoner · 98,3 %
Endring 2007–2025:
98 % av aksjene skiftet eier (16 nye og 11 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Solva AS
Har eierandeler i: Storebrand ASA (0 %), Solva AS (2 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 38 | 56 | 39 | |
| Rang | 3 683 | 2 214 | 3 964 | |
| Driftsmargin | 3,6 % | 7,8 % | 4,0 % | |
| Totalrentabilitet | 11,0 % | 23,3 % | 12,6 % | |
| Egenkapitalandel | 19,0 % | 20,0 % | 19,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,22 | 1,25 | 1,24 | |
| Omsetningsvekst | – | 10,2 % | 3,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 53,9 MNOK | 59,4 MNOK | 61,5 MNOK |
| Driftsresultat | 1,9 MNOK | 4,6 MNOK | 2,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 2,1 MNOK | 4,9 MNOK | 2,7 MNOK |
| Skattekostnad | 0,5 MNOK | 1,1 MNOK | 0,6 MNOK |
| Årsresultat | 1,7 MNOK | 3,8 MNOK | 2,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 19,6 MNOK | 21,0 MNOK | 21,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 19,4 MNOK | 20,9 MNOK | 21,4 MNOK |
| Egenkapital | 3,7 MNOK | 4,2 MNOK | 4,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 3,5 MNOK | 3,9 MNOK | 4,0 MNOK |
| Sum gjeld | 15,9 MNOK | 16,8 MNOK | 17,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 15,9 MNOK | 16,8 MNOK | 17,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 5615241.
Videre
Lignende selskaper
- Baker Hughes Bently Nevada Norway AS indeks 56, nr. 2 201 · sammenlign
- Consat Norge AS indeks 56, nr. 2 203 · sammenlign
- Alcatel Submarine Networks Norway AS indeks 56, nr. 2 212 · sammenlign
- Morgenstern AS indeks 55, nr. 2 219 · sammenlign
- Corporate Communications AS indeks 55, nr. 2 229 · sammenlign