Dentaco AS
Score · regnskapsår 2025
63av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 76 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 248 av 1 051 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 112 av 4 248 · Industri
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 63 og soliditet 70 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Dentaco AS ligger 13 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 1 051 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 12,3 % (median 3,3 %) og egenkapitalandel 59,4 % (median 37,5 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 6 MNOK | 4 MNOK |
| Driftsmargin | 12,3 % | 3,3 % |
| Resultatmargin | 8,6 % | 2,4 % |
| Totalrentabilitet | 6,4 % | 6,4 % |
| Egenkapitalandel | 59,4 % | 37,5 % |
| Gjeldsgrad | 0,68 | 1,27 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,27 | 1,51 |
| Omsetningsvekst | −4,2 % | 4,4 % |
| Omsetning per ansatt | 0,62 MNOK | 0,62 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 63 gjør Dentaco AS det bedre enn 76 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 051 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Dentaco AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Dentaco AS har score 63 for 2025, rang 1 112 av 4 248 i sektoren.
Sterkest: Konsistens: persentil 76 mot sammenlignbare. Soliditet: persentil 70 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 59,4 % mot median 37,5 %.
Svakest: Vekst: persentil 31 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −4,2 % mot median 4,4 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Dentaco AS med 0,3 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,5 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Dentaco AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 6 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 12,6 % | 3,0 % | +3,4 prosentpoeng | −0,1 prosentpoeng | +3,5 prosentpoeng |
| 2025 | 12,3 % | 3,3 % | −0,3 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | −0,5 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Dentaco AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Dentaco AS falt 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,1 % | 12,6 % | 12,3 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Dentaco AS falt 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,1 % | 12,6 % | 12,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Dentaco AS falt 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,1 % | 12,6 % | 12,3 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Dentaco AS falt 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,1 % | 12,6 % | 12,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Dentaco AS falt 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,1 % | 12,6 % | 12,3 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Dentaco AS hadde en driftsmargin på 12,3 % og en egenkapitalandel på 59,4 % i 2025, og er nr. 1 112 av 4 248 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 54,2 % til 59,4 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 4 MNOK og 10 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 4 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 4 MNOK |
| P/B | 3,0 | 10 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 4,9 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,4 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 63 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 70 | vekt 25 % |
| Likviditet | 68 | vekt 15 % |
| Vekst | 31 | vekt 15 % |
| Konsistens | 76 | vekt 15 % |
Varighet: 61 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Dentaco AS?
Driftsmarginen var 12,3 % i 2025, mot en median på 3,3 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 6,4 %.
Hvor solid er Dentaco AS?
Egenkapitalandelen var 59,4 % i 2025 (median 37,5 %). Gjeldsgraden var 0,68 (median 1,27).
Hvordan er likviditeten i Dentaco AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,27 i 2025 (median 1,51).
Hvordan står Dentaco AS i Industri?
Dentaco AS er nr. 1 112 av 4 248 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 248 av 1 051. Omsetningen endret seg −4,2 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 948899329
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (32.910)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 9 registrert 10. august 2026
- Stiftet
- 1. november 1988 38 år i drift
- Aksjekapital
- 2,30 MNOK
- Forretningsadresse
- Unnelandsvegen 258, 5268 HAUKELAND (BERGEN)
- Kommune
- Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.dentaco.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 4 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 53,0 % · tre største 90,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 90 %
- Eiere over 60 år
- 100 % av personeierne sine aksjer (medianalder 65 år)
- Konsernkjede
- Øverste eier: privatperson
Endring 2007–2025: 100 % av aksjene skiftet eier (4 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Har eierandeler i: Petosan AS (7 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 58 | 63 | 63 | |
| Rang | 1 505 | 1 062 | 1 112 | |
| Driftsmargin | 9,1 % | 12,6 % | 12,3 % | |
| Totalrentabilitet | 4,5 % | 6,6 % | 6,4 % | |
| Egenkapitalandel | 51,7 % | 54,2 % | 59,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,67 | 1,75 | 2,27 | |
| Omsetningsvekst | – | 12,1 % | −4,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 5,2 MNOK | 5,8 MNOK | 5,6 MNOK |
| Driftsresultat | 0,5 MNOK | 0,7 MNOK | 0,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,3 MNOK | 0,5 MNOK | 0,5 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Årsresultat | 0,3 MNOK | 0,4 MNOK | 0,4 MNOK |
| Finanskostnader | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 11,0 MNOK | 11,2 MNOK | 10,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 3,2 MNOK | 3,6 MNOK | 3,5 MNOK |
| Egenkapital | 5,7 MNOK | 6,1 MNOK | 6,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 3,4 MNOK | 3,8 MNOK | 4,2 MNOK |
| Sum gjeld | 5,3 MNOK | 5,1 MNOK | 4,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,9 MNOK | 2,0 MNOK | 1,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 7087986.
Videre
Lignende selskaper
- LEON BÅTKALESJER DESIGN & Søm AS indeks 63, nr. 1 099 · sammenlign
- Fjording AS indeks 63, nr. 1 108 · sammenlign
- Pro Coat AS indeks 63, nr. 1 116 · sammenlign
- H-Vinduet AS indeks 63, nr. 1 118 · sammenlign
- Fortuna Trevarefabrikk AS indeks 63, nr. 1 120 · sammenlign