ÅL Trelast AS
Score · regnskapsår 2025
63av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 77 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 245 av 1 051 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 093 av 4 248 · Industri
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 60 og soliditet 72 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
ÅL Trelast AS ligger 13 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 1 051 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 8,0 % (median 3,3 %) og egenkapitalandel 61,9 % (median 37,5 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 7 MNOK | 4 MNOK |
| Driftsmargin | 8,0 % | 3,3 % |
| Resultatmargin | 7,4 % | 2,4 % |
| Totalrentabilitet | 7,3 % | 6,4 % |
| Egenkapitalandel | 61,9 % | 37,5 % |
| Gjeldsgrad | 0,62 | 1,27 |
| Likviditetsgrad 1 | 3,70 | 1,51 |
| Omsetningsvekst | −4,6 % | 4,4 % |
| Omsetning per ansatt | 0,79 MNOK | 0,62 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 63 gjør ÅL Trelast AS det bedre enn 77 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 051 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- ÅL Trelast AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
ÅL Trelast AS har score 63 for 2025, rang 1 093 av 4 248 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 85 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 3,70 mot median 1,51. Soliditet: persentil 72 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 61,9 % mot median 37,5 %.
Svakest: Vekst: persentil 30 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −4,6 % mot median 4,4 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 4,6 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +4,8, bransjen +0,2 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til ÅL Trelast AS med 4,8 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 4,6 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk ÅL Trelast AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 4 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 3,2 % | 3,0 % | −1,3 prosentpoeng | −0,1 prosentpoeng | −1,2 prosentpoeng |
| 2025 | 8,0 % | 3,3 % | +4,8 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +4,6 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til ÅL Trelast AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til ÅL Trelast AS økte 4,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,5 % | 3,2 % | 8,0 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til ÅL Trelast AS økte 4,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,5 % | 3,2 % | 8,0 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til ÅL Trelast AS økte 4,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,5 % | 3,2 % | 8,0 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til ÅL Trelast AS økte 4,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,5 % | 3,2 % | 8,0 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til ÅL Trelast AS økte 4,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,5 % | 3,2 % | 8,0 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
ÅL Trelast AS hadde en driftsmargin på 8,0 % og en egenkapitalandel på 61,9 % i 2025, og er nr. 1 093 av 4 248 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 3,2 % til 8,0 % og egenkapitalandelen falt fra 67,1 % til 61,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 3 MNOK og 8 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 3 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 4 MNOK |
| P/B | 3,0 | 8 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,6 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,4 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 60 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 72 | vekt 25 % |
| Likviditet | 85 | vekt 15 % |
| Vekst | 30 | vekt 15 % |
| Konsistens | 65 | vekt 15 % |
Varighet: 66 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er ÅL Trelast AS?
Driftsmarginen var 8,0 % i 2025, mot en median på 3,3 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 7,3 %.
Hvor solid er ÅL Trelast AS?
Egenkapitalandelen var 61,9 % i 2025 (median 37,5 %). Gjeldsgraden var 0,62 (median 1,27).
Hvordan er likviditeten i ÅL Trelast AS?
Likviditetsgrad 1 var 3,70 i 2025 (median 1,51).
Hvordan står ÅL Trelast AS i Industri?
ÅL Trelast AS er nr. 1 093 av 4 248 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 245 av 1 051. Omsetningen endret seg −4,6 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 954181804
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (16.110)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 9 registrert 10. august 2026
- Stiftet
- 20. november 1989 36 år i drift
- Aksjekapital
- 1,29 MNOK
- Forretningsadresse
- Liagardsvegen 6, 3570 ÅL
- Kommune
- Ål rang 2 av 33 i KOSTRA-gruppe 5
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.aaltrelast.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 5
- Største eier
- 33,7 % · tre største 86,9 %
- Fordeling
- selskaper 19 % · privatpersoner 81 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Eiere over 60 år
- 99 % av personeierne sine aksjer (medianalder 71 år)
- ÅL Trelast AS · 19,4 %
- 4 privatpersoner · 80,6 %
Endring 2007–2025:
45 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 3 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): ÅL Trelast AS
Utgått (selskaper): STATSKOG SF, VIKEN SKOGEIERFORENING
Har eierandeler i: ÅL Trelast AS (19 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 71 | 64 | 63 | |
| Rang | 727 | 1 021 | 1 093 | |
| Driftsmargin | 4,5 % | 3,2 % | 8,0 % | |
| Totalrentabilitet | 5,2 % | 3,8 % | 7,3 % | |
| Egenkapitalandel | 73,0 % | 67,1 % | 61,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 3,61 | 4,19 | 3,70 | |
| Omsetningsvekst | – | 7,4 % | −4,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 6,9 MNOK | 7,5 MNOK | 7,1 MNOK |
| Driftsresultat | 0,3 MNOK | 0,2 MNOK | 0,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,3 MNOK | 0,2 MNOK | 0,5 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Årsresultat | 0,3 MNOK | 0,2 MNOK | 0,4 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 6,4 MNOK | 7,3 MNOK | 8,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 5,6 MNOK | 6,2 MNOK | 7,4 MNOK |
| Egenkapital | 4,7 MNOK | 4,9 MNOK | 5,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 3,2 MNOK | 3,4 MNOK | 3,7 MNOK |
| Sum gjeld | 1,7 MNOK | 2,4 MNOK | 3,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,6 MNOK | 1,5 MNOK | 2,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 6808240.
Videre
Lignende selskaper
- LEON BÅTKALESJER DESIGN & Søm AS indeks 63, nr. 1 099 · sammenlign
- Fjording AS indeks 63, nr. 1 108 · sammenlign
- Dentaco AS indeks 63, nr. 1 112 · sammenlign
- Pro Coat AS indeks 63, nr. 1 116 · sammenlign
- H-Vinduet AS indeks 63, nr. 1 118 · sammenlign