Rub-Tech AS
Score · regnskapsår 2025
64av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 77 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 305 av 1 316 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 967 av 4 248 · Industri
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 91 og soliditet 42 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Rub-Tech AS ligger 13 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 316 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 15,6 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 35,3 % (median 39,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 51 MNOK | 116 MNOK |
| Driftsmargin | 15,6 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 15,2 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 36,4 % | 10,4 % |
| Egenkapitalandel | 35,3 % | 39,3 % |
| Gjeldsgrad | 1,83 | 1,50 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,37 | 1,54 |
| Omsetningsvekst | 31,5 % | 7,0 % |
| Omsetning per ansatt | 2,86 MNOK | 2,92 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 64 gjør Rub-Tech AS det bedre enn 77 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 316 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Rub-Tech AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Rub-Tech AS har score 64 for 2025, rang 967 av 4 248 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 91 mot sammenlignbare, driftsmargin 15,6 % mot median 4,9 %. Vekst: persentil 87 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 31,5 % mot median 7,0 %.
Svakest: Likviditet: persentil 39 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,37 mot median 1,54.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak likviditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 7,0 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +7,6, bransjen +0,6 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Rub-Tech AS med 7,6 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,6 poeng. Selskapet gjorde det altså 7,0 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Rub-Tech AS samme vei som sammenlignbare selskaper 2 ganger. Omtrent 6 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 8,0 % | 4,3 % | −7,0 prosentpoeng | −0,2 prosentpoeng | −6,8 prosentpoeng |
| 2025 | 15,6 % | 4,9 % | +7,6 prosentpoeng | +0,6 prosentpoeng | +7,0 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Rub-Tech AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Rub-Tech AS økte 7,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 15,0 % | 8,0 % | 15,6 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Rub-Tech AS økte 7,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 15,0 % | 8,0 % | 15,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Rub-Tech AS økte 7,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 15,0 % | 8,0 % | 15,6 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Rub-Tech AS økte 7,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 15,0 % | 8,0 % | 15,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Rub-Tech AS økte 7,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 15,0 % | 8,0 % | 15,6 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Rub-Tech AS hadde en driftsmargin på 15,6 % og en egenkapitalandel på 35,3 % i 2025, og er nr. 967 av 4 248 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 8,0 % til 15,6 % og omsetningen økte med 31 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 12 MNOK og 51 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 42 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 51 MNOK |
| P/B | 3,0 | 12 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,8 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,4 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 91 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 42 | vekt 25 % |
| Likviditet | 39 | vekt 15 % |
| Vekst | 87 | vekt 15 % |
| Konsistens | 51 | vekt 15 % |
Varighet: 64 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Rub-Tech AS?
Driftsmarginen var 15,6 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 36,4 %.
Hvor solid er Rub-Tech AS?
Egenkapitalandelen var 35,3 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 1,83 (median 1,50).
Hvordan er likviditeten i Rub-Tech AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,37 i 2025 (median 1,54).
Hvordan står Rub-Tech AS i Industri?
Rub-Tech AS er nr. 967 av 4 248 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 305 av 1 316. Omsetningen endret seg 31,5 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 954384438
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (22.120)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 18 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 1. november 1989 37 år i drift
- Aksjekapital
- 0,40 MNOK
- Forretningsadresse
- Lundemovegen 4, 2390 MOELV (RINGSAKER)
- Kommune
- Ringsaker rang 7–12 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 100 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: RG Rom Gummi A/S
- RG Rom Gummi A/S (Danmark) · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 2 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet. Utenlandske eiere har fått over halvparten.
Nye eiere (selskaper): RG Rom Gummi A/S
Har eierandeler i: Total Defence Group AS (3 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 63 | 65 | 64 | |
| Rang | 1 212 | 879 | 967 | |
| Driftsmargin | 15,0 % | 8,0 % | 15,6 % | |
| Totalrentabilitet | 33,3 % | 19,2 % | 36,4 % | |
| Egenkapitalandel | 37,1 % | 45,1 % | 35,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,62 | 1,56 | 1,37 | |
| Omsetningsvekst | – | 29,0 % | 31,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 30,4 MNOK | 39,2 MNOK | 51,5 MNOK |
| Driftsresultat | 4,6 MNOK | 3,1 MNOK | 8,0 MNOK |
| Resultat før skatt | 4,2 MNOK | 2,8 MNOK | 7,8 MNOK |
| Skattekostnad | 0,9 MNOK | 0,6 MNOK | 1,7 MNOK |
| Årsresultat | 3,2 MNOK | 2,2 MNOK | 6,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,5 MNOK | 0,3 MNOK | 0,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 14,0 MNOK | 16,3 MNOK | 22,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 12,5 MNOK | 13,7 MNOK | 19,4 MNOK |
| Egenkapital | 5,2 MNOK | 7,4 MNOK | 7,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 4,8 MNOK | 7,0 MNOK | 7,4 MNOK |
| Sum gjeld | 8,8 MNOK | 9,0 MNOK | 14,3 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 7,7 MNOK | 8,8 MNOK | 14,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6982288.
Videre
Lignende selskaper
- Sør Stål AS indeks 64, nr. 962 · sammenlign
- Fjøssystemer Vest AS indeks 64, nr. 964 · sammenlign
- Loe Midt-Norsk Betong AS indeks 64, nr. 965 · sammenlign
- Noratel AS indeks 64, nr. 968 · sammenlign
- Ikm Hvac AS indeks 64, nr. 969 · sammenlign