Optimarin AS
Score · regnskapsår 2025
54av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 57 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 484 av 1 127 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 249 av 2 930 · Industri
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 61 og soliditet 72 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Optimarin AS ligger 3 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 127 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 7,1 % (median 4,7 %) og egenkapitalandel 52,7 % (median 39,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 249 MNOK | 129 MNOK |
| Driftsmargin | 7,1 % | 4,7 % |
| Resultatmargin | 5,9 % | 4,6 % |
| Totalrentabilitet | 11,9 % | 10,0 % |
| Egenkapitalandel | 52,7 % | 39,3 % |
| Gjeldsgrad | 0,90 | 1,50 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,67 | 1,53 |
| Omsetningsvekst | −9,2 % | 6,3 % |
| Omsetning per ansatt | 6,07 MNOK | 2,68 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 54 gjør Optimarin AS det bedre enn 57 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 127 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Optimarin AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Optimarin AS har score 54 for 2025, rang 1 249 av 2 930 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 72 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 52,7 % mot median 39,3 %. Lønnsomhet: persentil 61 mot sammenlignbare, driftsmargin 7,1 % mot median 4,7 %.
Svakest: Vekst: persentil 17 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −9,2 % mot median 6,3 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Optimarin AS hadde en driftsmargin på 7,1 % og en egenkapitalandel på 52,7 % i 2025, og er nr. 1 249 av 2 930 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 2,0 % til 7,1 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 93 MNOK og 148 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 115 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 148 MNOK |
| P/B | 1,0 | 93 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 7,5 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,0 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 61 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 72 | vekt 25 % |
| Likviditet | 57 | vekt 15 % |
| Vekst | 17 | vekt 15 % |
| Konsistens | 46 | vekt 15 % |
Varighet: 48 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Optimarin AS?
Driftsmarginen var 7,1 % i 2025, mot en median på 4,7 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 11,9 %.
Hvor solid er Optimarin AS?
Egenkapitalandelen var 52,7 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 0,90 (median 1,50).
Hvordan er likviditeten i Optimarin AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,67 i 2025 (median 1,53).
Hvordan står Optimarin AS i Industri?
Optimarin AS er nr. 1 249 av 2 930 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 484 av 1 127. Omsetningen endret seg −9,2 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 970942327
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (28.130)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 41 registrert 10. juli 2026
- Stiftet
- 15. april 1994 32 år i drift
- Aksjekapital
- 7,47 MNOK
- Forretningsadresse
- Godesetdalen 20, 4034 STAVANGER
- Kommune
- Stavanger rang 5 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 549300GTFVI7WB1K0C15 fornyes 18. desember 2026
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen morselskap: eies av personer
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 44 | 45 | 54 | |
| Rang | 1 720 | 1 780 | 1 249 | |
| Driftsmargin | 0,2 % | 2,0 % | 7,1 % | |
| Totalrentabilitet | 5,8 % | 5,4 % | 11,9 % | |
| Egenkapitalandel | 45,3 % | 53,9 % | 52,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,55 | 1,74 | 1,67 | |
| Omsetningsvekst | – | −14,2 % | −9,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 319,4 MNOK | 274,2 MNOK | 249,0 MNOK |
| Driftsresultat | 0,7 MNOK | 5,4 MNOK | 17,8 MNOK |
| Resultat før skatt | −1,7 MNOK | 3,0 MNOK | 14,7 MNOK |
| Årsresultat | −1,3 MNOK | 2,3 MNOK | 11,5 MNOK |
| Finanskostnader | 12,0 MNOK | 6,7 MNOK | 6,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 176,6 MNOK | 179,9 MNOK | 177,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 117,9 MNOK | 98,3 MNOK | 107,2 MNOK |
| Egenkapital | 80,0 MNOK | 96,9 MNOK | 93,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 33,9 MNOK | 36,0 MNOK | 32,6 MNOK |
| Sum gjeld | 96,6 MNOK | 83,0 MNOK | 83,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 76,2 MNOK | 56,3 MNOK | 64,3 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6577791.
Videre
Lignende selskaper
- Hernis Scan Systems AS indeks 54, nr. 1 245 · sammenlign
- Sperre AS indeks 54, nr. 1 246 · sammenlign
- SVEISEVERKSTEDET K. G. Karlsson AS indeks 54, nr. 1 247 · sammenlign
- Maskinering AS indeks 54, nr. 1 250 · sammenlign
- Eikefjord Slipp AS indeks 54, nr. 1 251 · sammenlign