Boreal Sjø AS
Score · regnskapsår 2023
32av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 25 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 54 av 72 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 698 av 883 · Sjøfart
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 38 og soliditet 30 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Boreal Sjø AS ligger 19 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023.
Medianscore 51 blant 72 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023: driftsmargin 5,8 % (median 6,0 %) og egenkapitalandel 14,9 % (median 26,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 2 379 MNOK | 1 119 MNOK |
| Driftsmargin | 5,8 % | 6,0 % |
| Resultatmargin | −0,7 % | 6,7 % |
| Totalrentabilitet | 3,8 % | 8,4 % |
| Egenkapitalandel | 14,9 % | 26,7 % |
| Gjeldsgrad | 5,71 | 2,41 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,29 | 1,26 |
| Omsetningsvekst | – | – |
| Omsetning per ansatt | 3,05 MNOK | 3,91 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 32 gjør Boreal Sjø AS det bedre enn 25 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (72 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Boreal Sjø AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Hva tallene sier
Boreal Sjø AS hadde en driftsmargin på 5,8 % og en egenkapitalandel på 14,9 % i 2023, og er nr. 698 av 883 rangerte selskaper i Sjøfart.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 623 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 8,0 | gjeld over verdi |
| P/B | 1,0 | 623 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 3,4 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,29 (median 1,26).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −0,7 % (median 6,7 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 4,9 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 6,1 %. Basert på de 7 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 38 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 30 | vekt 25 % |
| Likviditet | 7 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 46 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Boreal Sjø AS?
Driftsmarginen var 5,8 % i 2023, mot en median på 6,0 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 3,8 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Boreal Sjø AS?
Egenkapitalandelen var 14,9 % i 2023 (median 26,7 %). Gjeldsgraden var 5,71 (median 2,41).
Hvordan er likviditeten i Boreal Sjø AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,29 i 2023 (median 1,26). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Boreal Sjø AS i Sjøfart?
Boreal Sjø AS er nr. 698 av 883 rangerte selskaper i Sjøfart for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 54 av 72.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 6
- i 5 kunngjøringer (delkontrakter telles hver for seg)
- Sum tildelt verdi siden 2024
- 2 275,0 MNOK
- Rammeavtaler
- 4
- Holdt utenfor summen: verdien er en ramme, ikke faktisk kjøp.
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 13. mai 2026 | Troms fylkeskommune | Konkurranse om drift av fergepakke i Nord-Troms i perioden 1.5.2027 – 30.4.2039 | 1 300,0 MNOK |
| 1. oktober 2025 | Forsvarsbygg | R01339 - Biofyringsolje i bulk - prekvalifisering - RENO nord | 90,5 MNOK (rammeavtale) |
| 30. september 2025 | Forsvarsbygg | R01712 - Biofyringsolje i bulk - prekvalifisering - RENO sør | 4,3 MNOK (rammeavtale) |
| 7. juli 2025 | FINNMARK FYLKESKOMMUNE | Tildeling av kontrakt - Hurtigbåt 2026 | 975,0 MNOK |
| 27. februar 2024 | Forsvarsbygg | Lett fyringsolje og anleggsdiesel i bulk for nord (R01359), midt (R01360) samt sør (R01447) - 2. kunngjøring | 29,4 MNOK (rammeavtale) (2 delkontrakter) |
| 5. mai 2021 | Avinor AS | Avinor AS - K-189555 - Rammeavtale avansert biodiesel og biofyringsolje, konvensjonell biofyringsolje | 20,0 MNOK |
| 20. desember 2019 | Agder fylkeskommune | Konkurranseutsetting - Drift av fylkesvegferjesambandene Abelnes - Andabeløy og Launes - Kvellandstrand | 509,1 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 974208849
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Sjøfart (50.102)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 779 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 14. desember 1994 31 år i drift
- Aksjekapital
- 5,43 MNOK
- Forretningsadresse
- Hamnegata 3, 9600 HAMMERFEST
- Kommune
- Hammerfest rang 4–13 av 13 i KOSTRA-gruppe 8
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 549300I8YMN6446ESM75 fornyes 4. november 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap ikke rapportert
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 29. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 32 | 30 | 33 | |
| Rang | 698 | 807 | 835 | |
| Driftsmargin | 5,8 % | 4,3 % | 4,8 % | |
| Totalrentabilitet | 3,8 % | 3,1 % | 4,4 % | |
| Egenkapitalandel | 14,9 % | 14,6 % | 14,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,29 | 0,36 | 0,46 | |
| Omsetningsvekst | – | 6,0 % | −0,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 2 379,5 MNOK | 2 521,9 MNOK | 2 516,2 MNOK |
| Driftsresultat | 137,2 MNOK | 109,0 MNOK | 120,6 MNOK |
| Resultat før skatt | −17,5 MNOK | −103,1 MNOK | −65,0 MNOK |
| Årsresultat | −13,3 MNOK | −80,3 MNOK | −43,6 MNOK |
| Finanskostnader | 174,0 MNOK | 225,7 MNOK | 238,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 4 174,4 MNOK | 3 996,1 MNOK | 3 956,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 217,4 MNOK | 220,1 MNOK | 265,5 MNOK |
| Egenkapital | 622,6 MNOK | 583,3 MNOK | 571,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 378,4 MNOK | 298,1 MNOK | 254,5 MNOK |
| Sum gjeld | 3 551,8 MNOK | 3 412,8 MNOK | 3 385,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 746,1 MNOK | 618,4 MNOK | 578,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 5091151.
Videre
Lignende selskaper
- Eidsvaag AS indeks 37, nr. 631 · sammenlign
- Kcc Chartering AS indeks 35, nr. 647 · sammenlign
- Hurtigruten Sjø AS indeks 32, nr. 688 · sammenlign
- Sea1 Ahts Pool AS indeks 27, nr. 739 · sammenlign
- Ugland Bulk Transport AS indeks 27, nr. 747 · sammenlign