Sentech AS

Org.nr. 974426013 · Oslo · Stiftet 1995 · 10 ansatte

Mangler regnskap for 2025. Fristen var 31. juli 2026. Brønnøysundregistrene oppgir ikke når regnskap kom inn, bare siste innsendte år.

Score · regnskapsår 2024

18av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 7 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mikro: 2 003 av 2 165 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 841 av 4 104 · Teknisk tjenesteyting og forskning

Profil

Bever · Byggmester

Lavere lønnsomhet, lavere soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 6 og soliditet 0 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Metode

Mot sektoren

Sentech AS ligger 32 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024.

Medianscore 50 blant 2 165 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024: driftsmargin −98,2 % (median 5,8 %) og egenkapitalandel −13,7 % (median 41,5 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 5. november 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2024

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2024
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter10 MNOK3 MNOK
Driftsmargin −98,2 % 5,8 % 5 %
Resultatmargin −122,6 % 5,6 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet −41,4 % 11,5 % 7 %
Egenkapitalandel −13,7 % 41,5 % 10 %
Gjeldsgrad – 1,10 ikke sammenlignet
Likviditetsgrad 1 0,73 1,61 12 %
Omsetningsvekst 65,9 % 5,6 % 87 %
Omsetning per ansatt0,97 MNOK0,73 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 18 gjør Sentech AS det bedre enn 7 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (2 165 selskaper) i 2024.

Over tid

Score 2022–2024

SelskapetMedian0255075100202220232024
  • Sentech AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Oppsummert analyse

Sentech AS har score 18 for 2024, rang 3 841 av 4 104 i sektoren.

Sterkest: Vekst: persentil 87 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 65,9 % mot median 5,6 %.

Svakest: Soliditet: persentil 0 mot sammenlignbare, egenkapitalandel −13,7 % mot median 41,5 %. Lønnsomhet: persentil 6 mot sammenlignbare, driftsmargin −98,2 % mot median 5,8 %.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?

I 2024 steg driftsmarginen til Sentech AS med 193,3 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,1 poeng. Selskapet gjorde det altså 193,2 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.

Over 2 årsskifter gikk Sentech AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 1 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.

Driftsmarginen til Sentech AS mot sammenlignbare selskaper, år for år
ÅrSelskapetSammenlignbare (median) Endring, selskapetEndring, bransjenSelskapets eget
2023−291,5 %5,7 % −251,9 prosentpoeng +5,8 prosentpoeng −257,6 prosentpoeng
2024−98,2 %5,8 % +193,3 prosentpoeng +0,1 prosentpoeng +193,2 prosentpoeng

Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.

Selskapet og sektorens drivere

Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Sentech AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.

Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))

Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 14,5 % i 2024; driftsmarginen til Sentech AS økte 193,3 prosentpoeng.

Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter per år og driftsmarginen til Sentech AS
Mål202120222023202420252026
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt99,0108,8127,9146,4158,3155,2 (så langt)
Endring fra året før+9,8 %+9,9 %+17,5 %+14,5 %+8,1 %−1,9 %
Selskapets driftsmargin–−39,6 %−291,5 %−98,2 %––

Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden

Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))

Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser falt 1,3 % i 2024; driftsmarginen til Sentech AS økte 193,3 prosentpoeng.

Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser per år og driftsmarginen til Sentech AS
Mål202120222023202420252026
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt99,4113,5108,3106,9110,7126,1 (så langt)
Endring fra året før+35,1 %+14,2 %−4,6 %−1,3 %+3,6 %+13,9 %
Selskapets driftsmargin–−39,6 %−291,5 %−98,2 %––

Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden

Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))

Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet falt 6,0 % i 2024; driftsmarginen til Sentech AS økte 193,3 prosentpoeng.

Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet per år og driftsmarginen til Sentech AS
Mål202120222023202420252026
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt98,3121,6139,4131,0139,1158,0 (så langt)
Endring fra året før+29,9 %+23,7 %+14,6 %−6,0 %+6,2 %+13,6 %
Selskapets driftsmargin–−39,6 %−291,5 %−98,2 %––

Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden

Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))

Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,4 % i 2024; driftsmarginen til Sentech AS økte 193,3 prosentpoeng.

Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter per år og driftsmarginen til Sentech AS
Mål202120222023202420252026
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt100,0103,6107,5111,2114,7119,4 (så langt)
Endring fra året før+1,2 %+3,5 %+3,8 %+3,4 %+3,2 %+4,2 %
Selskapets driftsmargin–−39,6 %−291,5 %−98,2 %––

Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden

Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)

Oljepris (eksportpris for råolje) falt 2,0 % i 2024; driftsmarginen til Sentech AS økte 193,3 prosentpoeng.

Oljepris (eksportpris for råolje) per år og driftsmarginen til Sentech AS
Mål202120222023202420252026
Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt609979877859708881 (så langt)
Endring fra året før+61,1 %+60,8 %−10,5 %−2,0 %−17,6 %+24,5 %
Selskapets driftsmargin–−39,6 %−291,5 %−98,2 %––

Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden

Styringsrenten (prosent)

Styringsrenten steg 0,96 prosentpoeng i 2024; driftsmarginen til Sentech AS økte 193,3 prosentpoeng.

Styringsrenten per år og driftsmarginen til Sentech AS
Mål202120222023202420252026
Styringsrenten, årssnitt0,081,323,544,504,304,17 (så langt)
Endring fra året før−0,28 prosentpoeng+1,24 prosentpoeng+2,22 prosentpoeng+0,96 prosentpoeng−0,20 prosentpoeng−0,12 prosentpoeng
Selskapets driftsmargin–−39,6 %−291,5 %−98,2 %––

Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden

EUR/NOK (kr)

EUR/NOK steg 1,8 % i 2024; driftsmarginen til Sentech AS økte 193,3 prosentpoeng.

EUR/NOK per år og driftsmarginen til Sentech AS
Mål202120222023202420252026
EUR/NOK, årssnitt10,1610,1011,4211,6211,7211,04 (så langt)
Endring fra året før−5,2 %−0,6 %+13,1 %+1,8 %+0,8 %−5,8 %
Selskapets driftsmargin–−39,6 %−291,5 %−98,2 %––

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)

Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 5,2 % i 2024; driftsmarginen til Sentech AS økte 193,3 prosentpoeng.

Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter per år og driftsmarginen til Sentech AS
Mål202120222023202420252026
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt90,590,996,0100,9105,6109,2 (så langt)
Endring fra året før+7,4 %+0,5 %+5,6 %+5,2 %+4,7 %+3,4 %
Selskapets driftsmargin–−39,6 %−291,5 %−98,2 %––

Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden

Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.

Analyse · 2024

Hva tallene sier

Sentech AS hadde en driftsmargin på −98,2 % og en egenkapitalandel på −13,7 % i 2024, og er nr. 3 841 av 4 104 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.

Fra 2023 til 2024: driftsmarginen steg fra −291,5 % til −98,2 % og egenkapitalandelen falt fra 35,7 % til −13,7 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.

Estimert verdi · 2024

Tre enkle metoder

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2022–2024): −13,2 MNOK 18,6 – ikke meningsfull
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2022–2024): −11,1 MNOK 15,9 – ikke meningsfull
P/B Egenkapital: −3,1 MNOK 3,2 – ikke meningsfull

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2024

Verdt å se nærmere på

  • kritisk

    Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?

    Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −13,7 % (median 41,5 %).

  • følg med

    Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,4 ganger omløpsmidlene.

    Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,73 (median 1,61).

  • følg med

    Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?

    Tallgrunnlag: Resultatmargin −122,6 % (median 5,6 %).

  • følg med

    Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?

    Tallgrunnlag: Driftsmargin −98,2 % (median 5,8 %).

  • følg med

    Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?

    Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 65,9 % (median 5,6 %); Likviditetsgrad 1 0,73 (median 1,61).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 9,5 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

  • kritisk Negativ egenkapital
Stresstest · 2021

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2024

Hva scoren består av

Lønnsomhet6 vekt 30 %
Soliditet0 vekt 25 %
Likviditet12 vekt 15 %
Vekst87 vekt 15 %
Konsistens12 vekt 15 %

Varighet: 18 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2024

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Sentech AS?

Driftsmarginen var −98,2 % i 2024, mot en median på 5,8 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −41,4 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.

Hvor solid er Sentech AS?

Egenkapitalandelen var −13,7 % i 2024 (median 41,5 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.

Hvordan er likviditeten i Sentech AS?

Likviditetsgrad 1 var 0,73 i 2024 (median 1,61). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.

Hvordan står Sentech AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?

Sentech AS er nr. 3 841 av 4 104 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 2 003 av 2 165. Omsetningen endret seg 65,9 % fra året før.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
974426013
Org.form
AS
Sektor
Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
Morning selskapsklasse
Mikro
Ansatte
10 registrert 10. mars 2026
Stiftet
3. januar 1995 31 år i drift
Aksjekapital
4,18 MNOK
Forretningsadresse
Olaf Helsets vei 5G, 0694 OSLO
Kommune
Oslo rang 63–220 av 357 i landet
Siste innsendte regnskap
2024
Selskapets forretningskommune, Oslo. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
1 (én eier)
Største eier
100,0 %
Fordeling
selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 100 %
Konsernkjede
Øverste eier: privatperson

Endring 2007–2025: 100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet. Utenlandske eiere har fått over halvparten.
Utgått (selskaper): Sentech Holding AS

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 5. november 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2022–2024

Nøkkeltall202220232024Utvikling
Indeks161918
Rang493 5933 841
Driftsmargin−39,6 %−291,5 %−98,2 %
Totalrentabilitet−23,1 %−67,7 %−41,4 %
Egenkapitalandel−5,1 %35,7 %−13,7 %
Likviditetsgrad 10,310,780,73
Omsetningsvekst–−66,3 %65,9 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202220232024
Driftsinntekter17,3 MNOK5,8 MNOK9,7 MNOK
Driftsresultat−6,9 MNOK−17,0 MNOK−9,5 MNOK
Resultat før skatt−9,2 MNOK−18,4 MNOK−11,9 MNOK
Skattekostnad0,0 MNOK0,0 MNOK0,0 MNOK
Årsresultat−9,2 MNOK−18,4 MNOK−11,9 MNOK
Finanskostnader2,6 MNOK1,8 MNOK2,5 MNOK
Sum eiendeler28,8 MNOK24,5 MNOK22,7 MNOK
Omløpsmidler9,3 MNOK8,3 MNOK9,5 MNOK
Egenkapital−1,5 MNOK8,8 MNOK−3,1 MNOK
Opptjent egenkapital−9,2 MNOK−27,7 MNOK−39,6 MNOK
Sum gjeld30,3 MNOK15,8 MNOK25,9 MNOK
Kortsiktig gjeld30,3 MNOK10,6 MNOK13,1 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6324819.