Pro Analysis AS

Org.nr. 976773667 · Bergen · Stiftet 1996 · 25 ansatte

Score · regnskapsår 2024

24av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 10 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Små: 1 490 av 1 664 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 916 av 4 408 · Industri

Profil

Elefant · Forvalter

Lavere lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 11 og soliditet 53 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Metode

Mot sektoren

Pro Analysis AS ligger 27 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024.

Medianscore 51 blant 1 664 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024: driftsmargin −11,2 % (median 4,3 %) og egenkapitalandel 44,0 % (median 41,2 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 4. november 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2024

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2024
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter40 MNOK22 MNOK
Driftsmargin −11,2 % 4,3 % 8 %
Resultatmargin −15,0 % 4,1 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet −7,8 % 9,7 % 14 %
Egenkapitalandel 44,0 % 41,2 % 54 %
Gjeldsgrad 1,27 1,34 52 %
Likviditetsgrad 1 0,89 1,73 9 %
Omsetningsvekst −8,2 % 4,3 % 23 %
Omsetning per ansatt1,60 MNOK1,60 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 24 gjør Pro Analysis AS det bedre enn 10 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 664 selskaper) i 2024.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Pro Analysis AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Analyse · 2024

Hva tallene sier

Pro Analysis AS hadde en driftsmargin på −11,2 % og en egenkapitalandel på 44,0 % i 2024, og er nr. 3 916 av 4 408 rangerte selskaper i Industri.

Fra 2023 til 2024: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og driftsmarginen falt fra 7,0 % til −11,2 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.

Estimert verdi · 2024

Tre enkle metoder

Én metode gir et tall: 34 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2024): −1,8 MNOK 22,2 – ikke meningsfull
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2024): −0,7 MNOK 18,6 – ikke meningsfull
P/B Egenkapital: 23,0 MNOK 3,0 69 MNOK 34 MNOK

Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2024

Verdt å se nærmere på

  • følg med

    Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene.

    Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,89 (median 1,73).

  • følg med

    Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?

    Tallgrunnlag: Resultatmargin −15,0 % (median 4,1 %).

  • følg med

    Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?

    Tallgrunnlag: Driftsmargin −11,2 % (median 4,3 %).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 6,5 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2024

Hva scoren består av

Lønnsomhet11 vekt 30 %
Soliditet53 vekt 25 %
Likviditet9 vekt 15 %
Vekst23 vekt 15 %
Konsistens18 vekt 15 %

Varighet: 35 (snitt over 2 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2024

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Pro Analysis AS?

Driftsmarginen var −11,2 % i 2024, mot en median på 4,3 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −7,8 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.

Hvor solid er Pro Analysis AS?

Egenkapitalandelen var 44,0 % i 2024 (median 41,2 %). Gjeldsgraden var 1,27 (median 1,34).

Hvordan er likviditeten i Pro Analysis AS?

Likviditetsgrad 1 var 0,89 i 2024 (median 1,73). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.

Hvordan står Pro Analysis AS i Industri?

Pro Analysis AS er nr. 3 916 av 4 408 rangerte selskaper i Industri for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 490 av 1 664. Omsetningen endret seg −8,2 % fra året før.

Konsernstruktur · 2025

11 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.

Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Holta & Håland Finans AS.

Holta & Håland Finans AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.

  • Holta & Håland Finans AS ikke i datagrunnlaget
    • Holta & Håland Industrier AS eid 90 % · operativt · indeks 28 · nr. 19221 av 22945 i Handel
      • PA Investment AS eid 63 % · ikke i datagrunnlaget
        • Pro Analysis AS du er her eid 100 % · operativt · indeks 23 · nr. 4029 av 4464 i Industri
      • Process Control AS eid 76 % · operativt · indeks 22 · nr. 20705 av 22945 i Handel
      • Supercharge AS eid 90 % · operativt · indeks 9 · nr. 4395 av 4464 i Industri
      • Holta & Håland Safety AS eid 100 % · operativt · indeks 45 · nr. 2535 av 4183 i Teknisk tjenesteyting og forskning
      • EV Powercharge AS eid 100 % · operativt · indeks 32 · nr. 16326 av 20338 i Bygg og anlegg
      • Org.nr. 919751525 eid 100 % · ikke i datagrunnlaget
      • Org.nr. 923941630 eid 63 % · ikke i datagrunnlaget
    • Randabergporten AS eid 75 % · operativt · indeks 51 · nr. 3667 av 7993 i Eiendom

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
976773667
Org.form
AS
Sektor
Industri (26.510)
Morning selskapsklasse
Små
Ansatte
25 registrert 10. juli 2026
Stiftet
18. september 1996 30 år i drift
Aksjekapital
2,05 MNOK
Forretningsadresse
Bredalsmarken 17, 5006 BERGEN
Kommune
Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.proanalysis.no
Selskapets forretningskommune, Bergen. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
1 (én eier)
Største eier
100,0 %
Fordeling
selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
100 %
Konsernkjede
Eies av: PA Investment AS (100 %)
Øverste eier: HOLTA & Håland Finans AS

Endring 2007–2025: 75 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 13 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): PA Investment AS
Utgått (selskaper): Bekkevold Invest AS, Catalyser AS, Equinor Venture AS, Jovoko AS, Kits AS

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 4. november 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks472423
Rang2 3563 9164 029
Driftsmargin7,0 %−11,2 %−11,2 %
Totalrentabilitet6,9 %−7,8 %−8,5 %
Egenkapitalandel56,7 %44,0 %25,0 %
Likviditetsgrad 11,190,890,76
Omsetningsvekst–−8,2 %15,4 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter43,5 MNOK39,9 MNOK46,0 MNOK
Driftsresultat3,0 MNOK−4,5 MNOK−5,1 MNOK
Resultat før skatt2,3 MNOK−6,0 MNOK−6,4 MNOK
Skattekostnad0,0 MNOK0,0 MNOK2,7 MNOK
Årsresultat2,3 MNOK−6,0 MNOK−9,1 MNOK
Finanskostnader1,2 MNOK1,9 MNOK1,7 MNOK
Sum eiendeler51,0 MNOK52,2 MNOK55,5 MNOK
Omløpsmidler26,3 MNOK26,1 MNOK31,8 MNOK
Egenkapital29,0 MNOK23,0 MNOK13,9 MNOK
Opptjent egenkapital3,9 MNOK––
Sum gjeld22,1 MNOK29,2 MNOK41,6 MNOK
Kortsiktig gjeld22,1 MNOK29,2 MNOK41,6 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6313589.