Pro Analysis AS

Org.nr. 976773667 · Bergen · Stiftet 1996 · 25 ansatte

Score · regnskapsår 2025

23av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 10 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Små: 1 515 av 1 679 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 029 av 4 464 · Industri

Profil

Bever · Byggmester

Lavere lønnsomhet, lavere soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 10 og soliditet 25 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Pro Analysis AS ligger 28 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.

Medianscore 51 blant 1 679 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −11,2 % (median 4,6 %) og egenkapitalandel 25,0 % (median 41,8 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 4. november 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter46 MNOK22 MNOK
Driftsmargin −11,2 % 4,6 % 7 %
Resultatmargin −14,0 % 4,2 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet −8,5 % 9,5 % 13 %
Egenkapitalandel 25,0 % 41,8 % 28 %
Gjeldsgrad 2,99 1,30 23 %
Likviditetsgrad 1 0,76 1,73 6 %
Omsetningsvekst 15,4 % 5,3 % 72 %
Omsetning per ansatt1,84 MNOK1,69 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 23 gjør Pro Analysis AS det bedre enn 10 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 679 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Pro Analysis AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Oppsummert analyse

Pro Analysis AS har score 23 for 2025, rang 4 029 av 4 464 i sektoren.

Sterkest: Vekst: persentil 72 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 15,4 % mot median 5,3 %.

Svakest: Likviditet: persentil 6 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,76 mot median 1,73. Lønnsomhet: persentil 10 mot sammenlignbare, driftsmargin −11,2 % mot median 4,6 %.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?

I 2025 steg driftsmarginen til Pro Analysis AS med 0,0 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,2 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.

Over 2 årsskifter gikk Pro Analysis AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 3 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.

Driftsmarginen til Pro Analysis AS mot sammenlignbare selskaper, år for år
ÅrSelskapetSammenlignbare (median) Endring, selskapetEndring, bransjenSelskapets eget
2024−11,2 %4,3 % −18,2 prosentpoeng −0,3 prosentpoeng −17,9 prosentpoeng
2025−11,2 %4,6 % +0,0 prosentpoeng +0,2 prosentpoeng −0,2 prosentpoeng

Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.

Selskapet og sektorens drivere

Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Pro Analysis AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.

Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))

Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Pro Analysis AS økte 0,0 prosentpoeng.

Produsentpriser i industrien per år og driftsmarginen til Pro Analysis AS
Mål202120222023202420252026
Produsentpriser i industrien, årssnitt100,0124,7129,5134,4138,3146,0 (så langt)
Endring fra året før+10,7 %+24,7 %+3,9 %+3,7 %+2,9 %+5,6 %
Selskapets driftsmargin––7,0 %−11,2 %−11,2 %–

Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden

EUR/NOK (kr)

EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Pro Analysis AS økte 0,0 prosentpoeng.

EUR/NOK per år og driftsmarginen til Pro Analysis AS
Mål202120222023202420252026
EUR/NOK, årssnitt10,1610,1011,4211,6211,7211,04 (så langt)
Endring fra året før−5,2 %−0,6 %+13,1 %+1,8 %+0,8 %−5,8 %
Selskapets driftsmargin––7,0 %−11,2 %−11,2 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)

Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Pro Analysis AS økte 0,0 prosentpoeng.

Kraftpris i engrosmarkedet per år og driftsmarginen til Pro Analysis AS
Mål202120222023202420252026
Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt64,2141,772,049,454,096,5 (så langt)
Endring fra året før+466,7 %+120,8 %−49,2 %−31,4 %+9,4 %+78,4 %
Selskapets driftsmargin––7,0 %−11,2 %−11,2 %–

Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden

USD/NOK (kr)

USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Pro Analysis AS økte 0,0 prosentpoeng.

USD/NOK per år og driftsmarginen til Pro Analysis AS
Mål202120222023202420252026
USD/NOK, årssnitt8,599,6110,5610,7510,399,54 (så langt)
Endring fra året før−8,8 %+11,9 %+9,9 %+1,7 %−3,3 %−8,2 %
Selskapets driftsmargin––7,0 %−11,2 %−11,2 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)

Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Pro Analysis AS økte 0,0 prosentpoeng.

Lønnsindeks: metallvareindustri per år og driftsmarginen til Pro Analysis AS
Mål202120222023202420252026
Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt88,091,596,9102,1108,0112,8 (så langt)
Endring fra året før+3,1 %+3,9 %+6,0 %+5,4 %+5,8 %+4,5 %
Selskapets driftsmargin––7,0 %−11,2 %−11,2 %–

Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden

Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Pro Analysis AS hadde en driftsmargin på −11,2 % og en egenkapitalandel på 25,0 % i 2025, og er nr. 4 029 av 4 464 rangerte selskaper i Industri.

Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen falt fra 44,0 % til 25,0 % og omsetningen økte med 15 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Én metode gir et tall: 21 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2025): −4,2 MNOK 22,2 – ikke meningsfull
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2025): −2,2 MNOK 18,6 – ikke meningsfull
P/B Egenkapital: 13,9 MNOK 3,0 42 MNOK 21 MNOK

Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

  • følg med

    Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,3 ganger omløpsmidlene.

    Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,76 (median 1,73).

  • følg med

    Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?

    Tallgrunnlag: Resultatmargin −14,0 % (median 4,2 %).

  • følg med

    Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?

    Tallgrunnlag: Driftsmargin −11,2 % (median 4,6 %).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 4,1 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet10 vekt 30 %
Soliditet25 vekt 25 %
Likviditet6 vekt 15 %
Vekst72 vekt 15 %
Konsistens11 vekt 15 %

Varighet: 31 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Pro Analysis AS?

Driftsmarginen var −11,2 % i 2025, mot en median på 4,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −8,5 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.

Hvor solid er Pro Analysis AS?

Egenkapitalandelen var 25,0 % i 2025 (median 41,8 %). Gjeldsgraden var 2,99 (median 1,30).

Hvordan er likviditeten i Pro Analysis AS?

Likviditetsgrad 1 var 0,76 i 2025 (median 1,73). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.

Hvordan står Pro Analysis AS i Industri?

Pro Analysis AS er nr. 4 029 av 4 464 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 515 av 1 679. Omsetningen endret seg 15,4 % fra året før.

Konsernstruktur · 2025

11 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.

Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Holta & Håland Finans AS.

Holta & Håland Finans AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.

  • Holta & Håland Finans AS ikke i datagrunnlaget
    • Holta & Håland Industrier AS eid 90 % · operativt · indeks 28 · nr. 19221 av 22945 i Handel
      • PA Investment AS eid 63 % · ikke i datagrunnlaget
        • Pro Analysis AS du er her eid 100 % · operativt · indeks 23 · nr. 4029 av 4464 i Industri
      • Process Control AS eid 76 % · operativt · indeks 22 · nr. 20705 av 22945 i Handel
      • Supercharge AS eid 90 % · operativt · indeks 9 · nr. 4395 av 4464 i Industri
      • Holta & Håland Safety AS eid 100 % · operativt · indeks 45 · nr. 2535 av 4183 i Teknisk tjenesteyting og forskning
      • EV Powercharge AS eid 100 % · operativt · indeks 32 · nr. 16326 av 20338 i Bygg og anlegg
      • Org.nr. 919751525 eid 100 % · ikke i datagrunnlaget
      • Org.nr. 923941630 eid 63 % · ikke i datagrunnlaget
    • Randabergporten AS eid 75 % · operativt · indeks 51 · nr. 3667 av 7993 i Eiendom

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
976773667
Org.form
AS
Sektor
Industri (26.510)
Morning selskapsklasse
Små
Ansatte
25 registrert 10. juli 2026
Stiftet
18. september 1996 30 år i drift
Aksjekapital
2,05 MNOK
Forretningsadresse
Bredalsmarken 17, 5006 BERGEN
Kommune
Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.proanalysis.no
Selskapets forretningskommune, Bergen. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
1 (én eier)
Største eier
100,0 %
Fordeling
selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
100 %
Konsernkjede
Eies av: PA Investment AS (100 %)
Øverste eier: HOLTA & Håland Finans AS

Endring 2007–2025: 75 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 13 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): PA Investment AS
Utgått (selskaper): Bekkevold Invest AS, Catalyser AS, Equinor Venture AS, Jovoko AS, Kits AS

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 4. november 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks472423
Rang2 3563 9164 029
Driftsmargin7,0 %−11,2 %−11,2 %
Totalrentabilitet6,9 %−7,8 %−8,5 %
Egenkapitalandel56,7 %44,0 %25,0 %
Likviditetsgrad 11,190,890,76
Omsetningsvekst–−8,2 %15,4 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter43,5 MNOK39,9 MNOK46,0 MNOK
Driftsresultat3,0 MNOK−4,5 MNOK−5,1 MNOK
Resultat før skatt2,3 MNOK−6,0 MNOK−6,4 MNOK
Skattekostnad0,0 MNOK0,0 MNOK2,7 MNOK
Årsresultat2,3 MNOK−6,0 MNOK−9,1 MNOK
Finanskostnader1,2 MNOK1,9 MNOK1,7 MNOK
Sum eiendeler51,0 MNOK52,2 MNOK55,5 MNOK
Omløpsmidler26,3 MNOK26,1 MNOK31,8 MNOK
Egenkapital29,0 MNOK23,0 MNOK13,9 MNOK
Opptjent egenkapital3,9 MNOK––
Sum gjeld22,1 MNOK29,2 MNOK41,6 MNOK
Kortsiktig gjeld22,1 MNOK29,2 MNOK41,6 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 7163157.

Lignende selskaper