P60 Drift AS
Score · regnskapsår 2025
23av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 10 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 518 av 1 679 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 034 av 4 464 · Industri
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 15 og soliditet 28 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
P60 Drift AS ligger 28 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 679 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −3,6 % (median 4,6 %) og egenkapitalandel 26,9 % (median 41,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 22 MNOK | 22 MNOK |
| Driftsmargin | −3,6 % | 4,6 % |
| Resultatmargin | −4,4 % | 4,2 % |
| Totalrentabilitet | −6,1 % | 9,5 % |
| Egenkapitalandel | 26,9 % | 41,8 % |
| Gjeldsgrad | 2,72 | 1,30 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,27 | 1,73 |
| Omsetningsvekst | −13,3 % | 5,3 % |
| Omsetning per ansatt | 1,22 MNOK | 1,69 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 23 gjør P60 Drift AS det bedre enn 10 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 679 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- P60 Drift AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
P60 Drift AS har score 23 for 2025, rang 4 034 av 4 464 i sektoren.
Sterkest: Konsistens: persentil 33 mot sammenlignbare.
Svakest: Vekst: persentil 14 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −13,3 % mot median 5,3 %. Lønnsomhet: persentil 15 mot sammenlignbare, driftsmargin −3,6 % mot median 4,6 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −4,4 % (median 4,2 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −3,6 % (median 4,6 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til P60 Drift AS med 1,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 2,2 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk P60 Drift AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 7 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −1,7 % | 4,3 % | +4,1 prosentpoeng | −0,3 prosentpoeng | +4,4 prosentpoeng |
| 2025 | −3,6 % | 4,6 % | −1,9 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | −2,2 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til P60 Drift AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til P60 Drift AS falt 1,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −5,7 % | −1,7 % | −3,6 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til P60 Drift AS falt 1,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −5,7 % | −1,7 % | −3,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til P60 Drift AS falt 1,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −5,7 % | −1,7 % | −3,6 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til P60 Drift AS falt 1,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −5,7 % | −1,7 % | −3,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til P60 Drift AS falt 1,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −5,7 % | −1,7 % | −3,6 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
P60 Drift AS hadde en driftsmargin på −3,6 % og en egenkapitalandel på 26,9 % i 2025, og er nr. 4 034 av 4 464 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen falt fra 37,3 % til 26,9 % og omsetningen falt med 13 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 5 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 18,6 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,0 | 5 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −4,4 % (median 4,2 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −3,6 % (median 4,6 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 15 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 28 | vekt 25 % |
| Likviditet | 28 | vekt 15 % |
| Vekst | 14 | vekt 15 % |
| Konsistens | 33 | vekt 15 % |
Varighet: 29 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er P60 Drift AS?
Driftsmarginen var −3,6 % i 2025, mot en median på 4,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −6,1 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er P60 Drift AS?
Egenkapitalandelen var 26,9 % i 2025 (median 41,8 %). Gjeldsgraden var 2,72 (median 1,30).
Hvordan er likviditeten i P60 Drift AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,27 i 2025 (median 1,73).
Hvordan står P60 Drift AS i Industri?
P60 Drift AS er nr. 4 034 av 4 464 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 518 av 1 679. Omsetningen endret seg −13,3 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
5 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Bakåsen AS.
Bakåsen AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Bakåsen AS
-
Braseth Invest AS
- P60 Drift AS du er her
- Nhd AS
- Gigstads Vei AS
-
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 2
- i 1 kunngjøringer (delkontrakter telles hver for seg)
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
- Rammeavtaler
- 2
- Holdt utenfor summen: verdien er en ramme, ikke faktisk kjøp.
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 3. juli 2024 | Sirkula IKS | (24/68) Skilt og refoliering av skilt, rammeavtale | verdi ikke oppgitt (2 delkontrakter) |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 979476078
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (25.110)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 18 registrert 10. juli 2026
- Stiftet
- 15. desember 1997 28 år i drift
- Aksjekapital
- 1,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Gigstads vei 24, 3511 HØNEFOSS (RINGERIKE)
- Kommune
- Ringerike rang 6–11 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Braseth Invest AS (100 %)
Øverste eier: Bakåsen AS
- Braseth Invest AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 2 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Braseth Invest AS
Utgått (selskaper): FRED O. Bye AS
Har eierandeler i: Opero Drift AS (33 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 28 | 37 | 23 | |
| Rang | 3 482 | 3 293 | 4 034 | |
| Driftsmargin | −5,7 % | −1,7 % | −3,6 % | |
| Totalrentabilitet | −9,5 % | −3,6 % | −6,1 % | |
| Egenkapitalandel | 34,4 % | 37,3 % | 26,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,39 | 1,40 | 1,27 | |
| Omsetningsvekst | – | 13,5 % | −13,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 22,2 MNOK | 25,2 MNOK | 21,9 MNOK |
| Driftsresultat | −1,3 MNOK | −0,4 MNOK | −0,8 MNOK |
| Resultat før skatt | −1,3 MNOK | −0,5 MNOK | −1,0 MNOK |
| Skattekostnad | −0,3 MNOK | −0,1 MNOK | −0,2 MNOK |
| Årsresultat | −1,0 MNOK | −0,4 MNOK | −0,8 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 13,0 MNOK | 11,2 MNOK | 12,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 11,7 MNOK | 9,8 MNOK | 9,5 MNOK |
| Egenkapital | 4,5 MNOK | 4,2 MNOK | 3,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 2,2 MNOK | 1,9 MNOK | 1,2 MNOK |
| Sum gjeld | 8,5 MNOK | 7,0 MNOK | 9,3 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 8,5 MNOK | 7,0 MNOK | 7,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6923098.
Videre
Lignende selskaper
- Pro Analysis AS indeks 23, nr. 4 029 · sammenlign
- Alpha Renewable AS indeks 23, nr. 4 032 · sammenlign
- Flaen Treindustrier AS indeks 23, nr. 4 033 · sammenlign
- Såbra AS indeks 23, nr. 4 035 · sammenlign
- Stålbygg AS indeks 23, nr. 4 036 · sammenlign